Barış İçinde Yaşamak

Barış İçinde Yaşamak

İnsanoğlu karakter olarak, huy olarak çevresindeki diğer canlılardan farklıdır, bu sebeple de yalnızlık adasında yaşadığının farkında değildir. Oysa bizi yaratan birinci ve esas ilke olarak, diğer canlılarla bir arada, barışık olarak hayatı sürdürmemizi istemiştir. Ama insanlar birbirlerine şiddet uygulayarak ve bunu kendilerine bir üstünlük aracı gibi görme eğilimine girmeye başlamışlardır. Halbuki bunlara hiç gerek yok. […]

İnsanoğlu karakter olarak, huy olarak çevresindeki diğer canlılardan farklıdır, bu sebeple de yalnızlık adasında yaşadığının farkında değildir. Oysa bizi yaratan birinci ve esas ilke olarak, diğer canlılarla bir arada, barışık olarak hayatı sürdürmemizi istemiştir. Ama insanlar birbirlerine şiddet uygulayarak ve bunu kendilerine bir üstünlük aracı gibi görme eğilimine girmeye başlamışlardır. Halbuki bunlara hiç gerek yok. Barış içinde yaşaması insan için ve doğadaki canlılar için en uygun olanıdır. Bunu anlaması için insanoğlunun önce savaşması, yıpranması sonra ders çıkarması gerekiyor.

İnsanoğlu hem kendisi ile hem de diğer insanlarla barış içinde yaşaması gerekmektedir, başka yolu yoktur. Barış içinde yaşamadığı sürece hep kendi canı sıkılacak ve çevresindekilere de zarar verecektir. Aslında gerçek özgürlüğün barış içinde yaşamak olduğunu bilmesi gerekmektedir.

Barış İçinde Yaşamak

Barış içinde yaşamayı prensip edinen bir kişi, hem kendini hem de yaşadığı toplumu güçlendirir Aslında insanın yaşadığı hayatı daha bir düzene sokacağını ve kolaylaştıracağını düşünmesi gerekir. Nedense insanoğlu barış içinde yaşayanları zayıf kabul etmekte, barış içinde ve diğer insanlarla uyum içinde yaşayanları eksikli gibi görmektedir. Bu durum barışı savunan insanlara da yansıtmakta barıştan vazgeçmektedirler.

Şunu unutmayalım ki barışı bize kendimizden başkası getiremez. Önce kendimizle barışık olmalıyız, sonra barışı ve uyumu diğer insanlara da göstermeliyiz, anlatmalıyız.

Hepimiz aynı gezegende yol alıyoruz, aynı yıldızlara bakıyoruz ve birbirimizle ilişkilerimiz var. Aynı gök kubbenin altında hayatımızı devam ettiriyoruz. Hiç kimsenin kimseden ne üstünlüğü ne eksikliği vardır. Aksi düşünceler bizi barıştan uzaklaştırır, savaşa götürür.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar

Bir an önce üstünlük yarışından vazgeçmeliyiz. Savaşa son vermezsek, insanlık sona erecektir. Barış içinde yaşamak herkesin arzu ettiği ve ihtiyacı olan bir durumdur. Barış ortamını oluşturmak için savaşlardan asla söz edilmemelidir.

Savaş  korkak insanların, cahil insanların işidir. Kendini geliştirmiş, kendini ifade edebilen, iletişim kurabilen, karşısındakini anlayabilen insanlar asla savaştan söz edemez. Çünkü akıllı insan bilir ki savaş insanı mahveden, hayatı kötüye sokan, ulusları darlığa sokan, güzel memleketleri harap eden, iyi insanları ortadan kaldıran ve kötülükleri körükleyen vahşi bir duygudur.

Önceki zamanlarda yapılan savaşlara baktığımız zaman, iyi analiz ettiğimiz zaman görüyoruz ki savaştan kazanan çıkmamıştır, tam tersine hep savaşlar kaybettirmiştir. O halde bizler savaşı hiçbir zaman desteklememeli, karşı durmalı ve hep barışı savunmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?