Basım ve Yayın Teknolojileri Teknikeri Kimdir Maaşı Ne Kadar

Basım ve Yayın Teknolojileri Teknikeri Kimdir Maaşı Ne Kadar

Basım ve yayın teknolojileri teknikeri nasıl olunur MYO Basım ve Yayın Teknolojileri bölümü 2 sene içinde bitirenler arasından, basım ve yayın alanında kendini yetiştirmiş kalifiye eleman sıkıntısı bulunmaktadır. Bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla üniversitelerin önlisans programları gerekli sorumluluğu üzerine alarak bu ihtiyacın giderilmesine yönelik eğitim faaliyeti vermektedirler. Özellikle vakıf üniversiteleri basın ve yayın teknolojileri bölümü ile […]

Basım ve yayın teknolojileri teknikeri nasıl olunur

MYO Basım ve Yayın Teknolojileri bölümü 2 sene içinde bitirenler arasından, basım ve yayın alanında kendini yetiştirmiş kalifiye eleman sıkıntısı bulunmaktadır. Bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla üniversitelerin önlisans programları gerekli sorumluluğu üzerine alarak bu ihtiyacın giderilmesine yönelik eğitim faaliyeti vermektedirler. Özellikle vakıf üniversiteleri basın ve yayın teknolojileri bölümü ile ülkemizin bu konudaki açığının kapatılmasına destek olmaktadır.

Çağdaş yaşamın oluşması ile halkların gelişimine ivme kazandırma amacıyla matbaanın gücünden faydalanmak gerekiyor. Bilhassa dijital teknolojilerin desteğiyle görsel iletişimin birleşmesi, bilginin giderek artmasına ve geniş kitlelere ulaşmasına zemin hazırlamaktadır. Buradan yola çıkarak yayıncılık olgusunun geniş kitleler üzerinde gelişip serpilmesi amacıyla çalışmalar da buna paralel olarak hız kazanmıştır.

Basım ve yayın teknolojileri teknikeri ne iş yapar

Bilginin geniş kitlelere ulaştırılması için farklı iletişim araçları devreye girer. Geçmiş dönemlerde kitap, dergi, gazete, broşür, afiş daha yaygın kullanılırken bugün çağın ihtiyacına göre teknolojik yenilikler çerçevesinde teknik bilgiye sahip olan bireylerin devreye girmesi ile ihtiyaç daha hızlı karşılamaktadır.

Sektörde görev alan teknik personel talepler doğrultusunda her türlü ekipmanı kullanarak tasarlama, basım ve yayın işini gerçekleştirir bu süreçte görev alan elemana tasarım, basım ve yayın teknikeri adı verilir.

Basım ve yayın teknolojileri bölümünü bitirenler hangi görev ve sorumlulukları alırlar

 • Çalıştıkları işletmede gelen müşterileri karşılar.
 • Müşterilerin beklentileri doğrultusunda tasarım yaparak isteklerini yayına geçirir.
 • Kullanılması gereken baskı yöntemlerini belirler. Bunlar; yerine göre serigrafi, ofset olur ya da tipo olabileceği gibi bilgisayar destekli dijital baskılar da olabilir.
 • Verilen siparişin nasıl yapılacağını belirler.
 • Alınan siparişin montajlama ve kalıplara yerleştirme aşamasında organizasyon yapar.
 • Bilgisayar programında gerekli programları devreye sokarak tasarımı oluşturur.
 • Baskısı yapılan ürünlerin gerekirse ciltlenmesi, paketlenmesi, pazarlanması, depolanması süreçlerinde üzerine düşen görevi yapar.
 • Yapılan işin maliyetini hesaplar.
 • Ürünün fiyatını belirler basılması gereken ürünlerin tasarım özelliklerini hesaplar.
 • Baskıya verilecek işin öncesinde hangi tekniklerin uygulanması gerektiğini hesap eder.
 • Üretim aşamasında kullanılması gereken malzemeleri önceden tedarik eder.
 • Basım ve yayın teknolojileri teknikeri işini yaparken baskı öncesi, basım aşaması ve baskı sonrasında yapılacak işleri önceden planlar.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar

Kimler basım ve yayın teknolojileri teknikeri olabilir

 • Basım tasarım ve yayıncılık konusunda istekli olmak veya ilgi duymak
 • Estetik bir düşünceye sahip olmak
 • Temel özelliklerin yanında gözlerle ellerin uyum içinde kullanılması gerekir.
 • Şekiller, renkler ve çizgiler arasındaki ilişkiyi algılamak
 • Ayrıntıları fark edebilmek
 • Ayrıca mekanik bilgi bilişim teknolojileri konusunda ilgi ve basım, tasarım teknikleri ile ilgili beceri ve yetenek aranır.

Günümüzde kullanılan çağdaş iletişim araç gereçlerinin kurumlar ve insanlar üzerindeki etkilerini fark edebilmek. bir başka özellik olarak istenebilir. Titiz sorumluluk alabilen ekip çalışmasına uyum sağlayan, işin planlanması ve uygulanması aşamasında gerekli sıralamayı uygun bir şekilde yapabilenler tasarım basım ve yayıncılık sektöründe yer bulabilirler.

Basım ve yayın teknolojileri bitirenlerin iş imkanları

Çalışma koşulları nasıldır

Sektörde nafakasının çıkarma düşüncesinde olanların çalışacağı işletmenin ölçeğine göre farklı koşullarda çalışması söz konusudur. Örneğin tasarım bölümünde görev alacaklar genelde bilgisayar ile ilgili programlar kullanacağından masa başında işini yapar. Eğer baskı bölümünde görev verilirse ister istemez biraz daha yoğun tempolu bir hayat sizi bekleyebilir. Ancak her halükarda eğlenceli, renkli bir çalışma ortamı sizi bekliyor. Çünkü film çekimi, kalıp çekim işlemleri, montaj baskı işleri, röprodüksiyon, atölye işleri, film banyo işlemleri, kalıp açma gibi farklı pozisyonlar zamanın hızlı geçmesine olanak tanımaktadır.

Sektörde yayıncılık üzerine yoğunlaşanların masa başında bilgisayar programları ile çalışması söz konusu iken; baskı, basım aşamasında ise kimyasallar kullanma, mürekkepli kalıplar, büyük ölçekli makinerle gürültülü ortam ve ayakta çalışma gibi durumlar söz konusudur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vitray Ustası (Vitraycı) Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Basım ve yayın teknolojileri teknikeri maaşı

Bu sektörde performansa dayalı maaş teklifleri yapılmaktadır. Kamu alanında çalışma durumu da söz konusudur. Buralarda teknik hizmetler sınıfına dahil olunacağı için ücret tatminkardır.

Özel müteşebbislerin size iş vermesi durumunda başlangıç düşük olsa da ileriki dönemlerde size yeterli gelecek maaş alma durumu söz konusudur.

Kendi işini kurmak isteyenler kazancını yine çalışmaları neticesinde ortaya çıkaracaktır.

Basım ve yayın teknolojileri programını bitirenlerin iş imkanları

Program teknolojiye paralel olarak kendini üniversitelerin desteği ile güncellemektedir. Basım yayın sektörünün ihtiyaç duyduğu, teknik donanıma sahip gençlerin kendilerine uygun yerlerde değerlendirileceği kesindir.

Baskı öncesi, esnası ve sonrası bölümlerinde görev verilecek teknik personelin üretim ve uygulama aşamasında işler yapacağı bilinmelidir. Öncelikle teorik bilgilerin üniversite ortamında entellektüel bir düzeyde alınması gerekir. Sonra staj aşamasında öğrendiklerimizi uygulama fırsatı yakalarsınız.

Günümüzde işler dijital ve sanala bağlı olarak geliştiği için gazete, televizyon, internet siteleri ve sosyal paylaşım görevi verecek firmalardan iş imkanı yakalanabilir. Dijital medya üzerine çalışma alanları; basım ve yayın üzerine olacaktır. Baskıya verilen ürünlerin çoğaltılması, reklam ajanslarında, fotoğraf stüdyolarında, matbaalarda, cilt evlerinde, grafik ajanslarında iş imkanı yakalanmaktadır. Ayrıca kamuya ait olan basımevi ya da matbaalarda ve banknot, pul basımı gibi görevlerde yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Satılık Konutun Değeri Nasıl Belirlenir başlıklı makalemizde Ev alım satımında fiyat nasıl belirlenir, Ev değeri hesaplama ve Konut değeri hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?