BASİT MAKİNELER KONU ANLATIMI

BASİT MAKİNELER KONU ANLATIMI

Basit makineler kavramında aslında tam bir makine olarak düşünülmemelidir. Her gün ihtiyaçlarınızı karşılamak için hayatımızı kolaylaştıran nida dişli makara çıkrık gibi aletlere basit makine adı verilmektedir. BASİT MAKİNELERİN ÖZELLİKLERİ  BASİT MAKİNELER  Aslında bu makineler hiçbir enerji kazancı sağlamazken kuvvet veya yoldan kazanç sağlayarak işimizin daha hızlı ve kolay yapılmasına yardımcı olurlar. Basit makinelerin özellikleri şöyledir […]

Basit makineler kavramında aslında tam bir makine olarak düşünülmemelidir. Her gün ihtiyaçlarınızı karşılamak için hayatımızı kolaylaştıran nida dişli makara çıkrık gibi aletlere basit makine adı verilmektedir.


BASİT MAKİNELERİN ÖZELLİKLERİ 

BASİT MAKİNELER 

Aslında bu makineler hiçbir enerji kazancı sağlamazken kuvvet veya yoldan kazanç sağlayarak işimizin daha hızlı ve kolay yapılmasına yardımcı olurlar. Basit makinelerin özellikleri şöyledir basit makineler denge tork ve iş ilkeleriyle çalıştırılabilir. Ford transit vize kuvvet çarpı kuvvet yolu ya da yükü çarpı videolu olarak düşünülmelidir iş prensibi ise yine aynı şekilde kuvvet çarpı kuvvet yolu ya da yük çarpı yük yolu şeklinde özelliğe sahiptir.

bm

BASİT MAKİNELERİN ÖZELLİKLERİ

Unutulmaması gerekir ki basit makinelerin hiçbiri enerji kazancı sağlamaz basit makineler bütün kuvvete oranı olarak hesaplanır verim ise alınan enerjinin verilen enerjiye oranı şeklinde hesaplanır günlük hayatta sadece ideal olan basit makineler verimlilik oranı yüzde yüz olmalıdır. Böyle durumlarda kuvvetten kazanılan oran yoldan kazanılan orandan kayıp şeklinde düşünülmelidir konuyu daha iyi anlayabilmek için konu anlatım videosu iyice dinlemenizi siz de örnekler yapmanızı tavsiye ederiz. Hazırlanan video sayesinde kendinizi geliştirecek ve hem derslerde hem de YKS de çok başarılı olacaksınız. Sadece bu konu anlatımı yeterli değildir. Diğer dersleri de düzenli olarak çalışmalısınız. BASİT MAKİNELER KONU ANLATIMI hakkındaki yorumlarınızı da yazın.

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Üslü Sayıların Kolay Anlatımı

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?