Baskı ve Desen Teknikeri-Teknisyeni Hakkında Bilgi

Baskı ve Desen Teknikeri-Teknisyeni Hakkında Bilgi

Desenli kumaş tasarımcısı, baskı operatörü başlığı adı altında ilan veren, tekstil üzerine imalat satış yapan firma ve işletmelerin en önemli personellerinden sayılan bu eleman önemli görevleri üstlenir. Tekstil baskı ve desen teknisyeni teknikeri ne iş yapar Tekstilde baskı tekniği ile ilgili birimlerde görev alır. İşini belli süreçler çerçevesinde gerçekleştirir. Öncelikle iyi bir plan yapar. Hedefini […]

Desenli kumaş tasarımcısı, baskı operatörü başlığı adı altında ilan veren, tekstil üzerine imalat satış yapan firma ve işletmelerin en önemli personellerinden sayılan bu eleman önemli görevleri üstlenir.

Tekstil baskı ve desen teknisyeni teknikeri ne iş yapar

Tekstilde baskı tekniği ile ilgili birimlerde görev alır. İşini belli süreçler çerçevesinde gerçekleştirir. Öncelikle iyi bir plan yapar. Hedefini belirledikten sonra baskı için gerekli olan makineleri devreye sokarak işini istenilen şekilde sonuçlandırılır. Bu süreçte hem desen programlarından hem de bilgisayar ortamından faydalanarak kumaşların tasarım ve analizlerini yapar.

Tekstil baskı ve desen operatörü olarak da adlandırılan bu eleman sadece bu işleri yapmaz, kendine verilen mesleği ile alakalı bütün görevleri yerine getirir. İşte kendinden beklenen görev ve sorumluluklar;

Kumaş üzerine yapılacak desenle ilgili çalışmalar yürütür. bunun için gerekli şablonları hazırlar. Baskı öncesinde yapılması gereken hazırlıkları tamamlar. Farklı baskı yöntemlerini gerçekleştirir. Öncelikle numune baskılar yapmalıdır, sonrasında makine ile baskıya geçmelidir. Her türlü kumaşa dijital baskı tekniklerini uygulayabilir. Kendinden istenilen özel baskıları da yapabilir. Değişik boya maddeleri ile desen ve baskı oluşturur. Boyanması istenen kumaşların özelliklerine uygun olarak renk ve desenleri belirler. Baskı yapılacak kumaşın türüne göre apre ve boya malzemeleri hazırlamalıdır. Bilgisayar ortamında desen tasarımı yapmalıdır. Çalıştığı işletmede desenlerin kontrolünü yapmalıdır. Baskı yapılan kumaşın etüdünü yapmalıdır. Özel sipariş veren müşterilerin desen tasarımını yapabilir. Tekstil uygulamaları kimyasal işlemlere tabi tutabilir. Laboratuvar çalışmalarına katılabilir. Her türlü desen çizme yöntemi ile desenler çizmelidir. Mesleği ile ilgili yenilikleri ve kavramları takip ederek bunu işine yansıtmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Google; Dünü, Bugünü, Yarını

Baskı ve desen operatörü nasıl olunur

Hayat Boyu Öğrenme olarak adlandırdığımız, işletmelerde usta-çırak ilişkisi ile öğrenilebileceği gibi, tekstil üzerine üretim satış yapan önemli firmaların eğitim programlarına dahil olunabilir. Örneğin bu konuda Vakko baskı desen tasarımı sertifika programı düzenleyerek kendini geliştirmek isteyen kişilere fırsat vermektedir. Kurum, baskı ve desen kavramlarının geniş kesimler tarafından tam olarak öğrenilmesine fırsat vermek ve koleksiyon kurmak için farklı düşünmeyi ilke edinecek temel tasarım aşamalarını öğrenecek gençlere program hazırlamaktadır.

Benzer çalışmayı diğer önemli tekstil firmaları ve işletmeleri de zaman zaman yapmaktadır. Amaç, desen oluşturma tekniklerini öğrenme, estetik prensiplerin anlatılması, koleksiyon oluştururken görsellerin en iyi şekilde kullanılması, motifler oluşturma ve bu motiflerde çizim, kolay renklendirme gibi işlemlerin nasıl yapılması gerektiği öğretilmesidir.

Meslekle ilgili eğitim, üniversitelerin Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde alınabilmektedir. Uygulama ise zaman içerisinde çalışılan firmadan pekiştirmektedir. Güzel Sanatlar Fakültelerinde ilgili bölümlerde de baskı desen tasarımı üzerine eğitim alınabilir.

Ayrıca halk eğitim merkezleri tarafından düzenlenen kurslarda da bu konuda başlangıç düzeyinde eğitim alınmaktadır.


Baskı ve desen teknisyeni-teknikeri ne iş yapar

Kimler Tekstil baskı ve desen operatörü olabilir

Her meslekte farklı özellikler ve beceriler gerekir. Tekstilde baskı desen teknisyeni teknikeri, operatörü olmak için de değişik ve meziyetler beklenir. Renk bilgisine en üst düzeyde sahip olmak, gözlemci ve titiz bir yapıya sahip olmak. Fen bilimlerinden kimyaya ilgi duymak. Sanatsal bir ruha sahip olmak. Hareketli ve renkli bir çalışma temposuna ayak uydurabilmek. Doğru, hızlı ve ciddi kararlar alabilmek. Planlı çalışmayı ilke edinmek. Azami seviyede dikkatine yoğun aşabilmek bu mesleğin gerektirdiği özellikler arasındadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Stresten Kurtulma Yolları

Tekstil baskı ve desen teknisyeni teknikeri çalışma şartları

Yerine göre kapalı ortamlarda, yerine göre açık alanlarda çalışılabilir. Genel olarak nemli, tozlu, gürültülü yerlerde çalışılacağı muhakkaktır. Bazı durumlarda vardiyalı çalışmak gerekebilir. Her iş yerinin çalışma şartları değişkenlik gösterse de benzer çalışma ortamları mevcuttur. Tekstil üzerine çalışmak zorunda olanların ortamı genelde kapalı yerlerdir.

Bireysel olarak çalışmayı düşünenler ise kendi ofislerinde, kendi makineleri ile çalışmayı tercih edebilirler. Çalışma ortamları mesleğin doğası gereği kimyasal maddeleri içerdiğinden alerji ve astım sorunları olan kişilerin mesleği seçmeden önce iyi düşünmesi gerektiğini hatırlatalım.

Baskı ve desen operatörü iş imkanları

Alanında başarılı olan desen operatörleri kurumsal firmalar tarafından kendine gönderilecek iş tekliflerine açık olmalıdır. Çünkü farklı tasarımlar, baskılar hemen herkesin gözdesidir. İlginç ürünler bekleyen müşteriler için kurumsal firmalar tercihi de bu yönde olacaktır. Ancak her şeye rağmen bazen seri üretim yapan firmalarda da çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

İşletmelerin yöneticilik pozisyonlarında sizlere iş verileceğini hatırlatalım. Yüksek ölçekli işletmeler tarafından size iş imkanı sağlanacaktır. Dolayısıyla işçiler ile yöneticiler arasında bir görevi üstlenmek gerekecektir. Yapılacak işler ve çıkarılacak ürünler hakkında hem işçilere hem de yöneticilere bilgi vermeniz gerekir. Baskı ve desen programlarının takibini yapmak, makinelerin programlara uygulanmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Bu sebeple tekstil üzerine faaliyet yürüten her türlü firmada işletme iş imkanı olarak karşımıza çıkacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  KREDİ KARTI TUZAKLARI

Size iş verecek olan firmalar baskılı kumaş üretimi yapmanızı, şirketin koleksiyon tasarımının gerçekleşmesi desenli kumaş tasarım pozisyonunda sorumluluk almanızı isteyebilir. Bu nedenle sezonluk trendlerin belirlenmesinde, sunum hazırlama, Ar-Ge çalışmalarına katılmak ve uygun desen tasarımları hazırlamak gibi işler verilir.

Ayrıca imal edilmiş ürünlerin desen metrajını ve pano tasarımı hazırlamak, yeni sezon ürünlerini hazırlanıp kumaş tuşesi, renk kontrollerinin yapılması gibi sorumluluklardan verebilirler. Bu amaçla desenli kumaş tasarımcısı olarak da iş imkanı yakalayabilirsiniz.

Tekstil baskı ve desen teknisyeni teknikeri operatörü maaşları

İşletmede size verilen görevler ve sorumluluklar çerçevesinde ücret teklif edilir. Eğer önemli bir pozisyonda iseniz geliriniz buna mukabil olarak yüksek olur. Orta ölçekli bir işletmede pozisyon bulduysanız baskı ve desem teknikeri unvanlı olarak çalışıyorsanız maaşınız da emekleriniz ölçüsünde ödenecektir. Ortalama Asgari ücretin biraz üzerinde gelir sağlayabilirsiniz. Zamanla performansa bağlı olarak maaşınızda artış olması kaçınılmaz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?