Bedelli ve Dövizli Askerliğin Ayrıntıları

Bedelli ve Dövizli Askerliğin Ayrıntıları

Tek tip diye lanse edilen aktüel askerlik sistemi üzerine çalışmalar hızla devam ediyor. Toplumun geniş kesimini ilgilendiren yeni askerlik sisteminin ayrıntıları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından daha önce açıklanmıştı. Akar’ın tabloyla aktardıklarını ne manaya geldiğini öğrenmek isteyen gençler ‘2019 yeni askerlik sistemi nasıl olacak, ne zaman uygulanacak?’ sorularının cevabına yoğunlaşmış durumdalar. Mevcut sistemin ipuçlarını […]

Tek tip diye lanse edilen aktüel askerlik sistemi üzerine çalışmalar hızla devam ediyor. Toplumun geniş kesimini ilgilendiren yeni askerlik sisteminin ayrıntıları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından daha önce açıklanmıştı. Akar’ın tabloyla aktardıklarını ne manaya geldiğini öğrenmek isteyen gençler ‘2019 yeni askerlik sistemi nasıl olacak, ne zaman uygulanacak?’ sorularının cevabına yoğunlaşmış durumdalar. Mevcut sistemin ipuçlarını paylaşan Hulusi Akar, yedek astsubay ve subaylık ayrıntılarını paylaşırken askerlik süresini açıkladı.

Tek tip olarak da anılan yeni sistemde bedelli askerlik de bulunuyor ve fiyatı oldukça merak ediliyor. Başkan Erdoğan, yerel seçimlerden önce katıldığı bir canlı yayında bedelli askerlik ücreti hakkında son noktayı koydu ve rakamı açıkladı. Peki, 2019 bedelli ücreti ne kadar olacak ve yeni sistem ne zaman yürürlüğe girecek?

6 ay bittikten sonra seçilen erler, erbaşlar ve bedelliler bir ay temel eğitim yapacaklar. Bir ay sonunda lise mezunu ile altı olan gençler 5 ay ilave olarak kıtalarında görev yapacaklar. 6 ay tamamlandıktan sonra erlere soracağız, “Askerde kalmak ister misiniz?” 6 ay sonunda istekli olanlara sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. 6 ay bitiminde tekrar komutanlara göre, bu genç başarılı olursa sözleşmeli er ya da uzman erbaş olabilecek.

Meslek Yüksek Okulu mezunlarının askerlik sorunu

Meslek Yüksek Okulu mezunları da yedek astsubay olacaklar. Liseden sonra 2 yıl tahsili olanlar da yedek subay hakkı alacak.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Birleşmiş Milletler Günü

MYO mezunları 2 ay eğitim alacaklar. Eğitim süresince harçlık alacaklar. Devam ettiğinde 10 ay süre de maaş alacaklar. 12 ayı tamamladıktan sonra isteyen terhis olacak.

Lisans ve lisansüstü askerlik

Yedek subay olarak hizmete alınan lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençler aynı şekilde devam edecekler. 2 ay eğitim aldıktan sonra 10 ay kıtalarında maaşlı olarak görev alacaklar. İsteyenler subaylığa geçebilecekler, bu durum istek ve ihtiyaca göre şekillenir.

Yeni askerlikte bedelli askerlik ücreti 40.000 gösterge çarpı memur maaşı katsayısı çarpı 6 şeklinde hesaplanacak. Buna göre güncel bedelli askerlik ücreti 31.343 TL. Dövizli askerlik miktarı da bedelli askerlik ücretine göre hesaplanacaktır.

Memur maaşlarının değişmesi ile 6 ayda bir bedelli askerlik ücreti güncellenecektir.

Askerlik çağına giren her Türk erkeğinin ilgisini çeken ‘bedelli askerlik’ uygulaması birkaç gündür yine gündemi meşgul etmektedir. Konu ile ilgili kamuoyunda oluşan yanlış bilgilenme ve yorumların açıklığa kavuşması amacıyla Milli Savunma Bakanlığı’ndan ‘bedelli askerlik’ ve ‘dövizle askerlik’ hakkında açıklamalar geldi.

2019 yeni askerlik sistemi

DÖVİZLE ASKERLİK İLE BEDELLİ ASKERLİK ARASINDAKİ FARK

Görsel ve yazılı medyada sıkça işlenen bu konunun vatandaşlar tarafından tam olarak anlaşılamaması üzerine  Bakanlığın yaptığı açıklama sonucunda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı kapsayan ve 1980 yılından beri devam etmekte olan uygulama ile askerlik görevini dövizle yapmak isteyen vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi düşünüldü. 6 bin Euro’luk askerlik ücretinin 1000 Euro’ya çekilerek mağduriyetin giderilmesi amaçlanmıştı. Ancak ülkemizde bu durum biraz farklı boyutlara çekilerek,  ‘bedelli askerlik de 1000 Euro oldu’  şeklinde manşetler atıldı. Bu yanlışın düzeltilmesi için yapılan açıklamada, sadece yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı kapsadığı, bu sebeple vatandaşlarımızın yaşadıkları yabancı ülkelerde elde ettikleri kazanımları sonucunda uygulanan askerlik hizmetinin sadece ücret olarak düzenleme yapıldığı vurgulandı.
Bedelli askerlik kavramının içeriği tam olarak vatandaşlarca anlaşılamaması üzerine tekrar hatırlatma ihtiyacı hisseden yetkililer, sadece özel kanunlarla uygulanabilen, şartları, müracaatları, bedel tutarı ve süresi o dönemde çıkarılan kanunla ihtiyaca göre belirlenen, geçici bir askerlik hizmeti olduğu hatırlatıldı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Afete Hazır Türkiye' Kampanyası Başarıyla Devam Ediyor

Özetlemek gerekirse, dövizli askerlik; sadece yurt dışında ikamet etmekte olan vatandaşlarımız için bir hizmet, bedelli askerlik ise Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız için geçerli ve ihtiyaç olduğu zaman özel kanunla belirlenen bir uygulamadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?