Beden Eğitimi Öğretmenliği Hakkında Bilgi

Beden Eğitimi Öğretmenliği Hakkında Bilgi

 TANIM VE GÖREVİ Beden eğitimi öğretmeni ortaokullarda lise ve dengi okullarda öğrencilere spor ve beden eğitimi ile ilgili eğitim vermekle yükümlü öğretmendir. Son zamanlarda bu branşın ders sayısı azaltılmış olmasına rağmen yine de okuldaki en rahat, en sportif, en çok etkinlik yapan branş öğretmeni olarak göze çarparlar. Görevleri arasında yaş düzeylerine uygun olarak öğrenci gruplarına […]

 TANIM VE GÖREVİ

Beden eğitimi öğretmeni ortaokullarda lise ve dengi okullarda öğrencilere spor ve beden eğitimi ile ilgili eğitim vermekle yükümlü öğretmendir. Son zamanlarda bu branşın ders sayısı azaltılmış olmasına rağmen yine de okuldaki en rahat, en sportif, en çok etkinlik yapan branş öğretmeni olarak göze çarparlar.

Görevleri arasında yaş düzeylerine uygun olarak öğrenci gruplarına öğreteceği dersin yöntem ve tekniklerine uygun olarak hareket eder. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış öğretim programları ile ilgili mevzuatta belirtilen kurallar gereği eğitim vereceği öğrenci grubunun seviyesine uygun bir çalışma programı hazırlar. Bu program dahilinde çalıştırdığı öğrencilere branşı ile ilgili bilgi ve beceriler kazandırır. Çalıştırdığı öğrencilerin başarılarını değerlendirir ve başarı seviyelerini artırmak için önlemler alır. Çalıştığı eğitim kurumunda eğitici kol çalışmalarına katılarak öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda etkinlikler düzenler. Çalıştırdığı öğrencilerinin gelişim düzeylerine takip ederek varsa sorunların çözümlerine çalışır.  Branşı ile ilgili gelişmeleri takip eder ve bunu öğretim programlarına yansıtılması amacıyla yetkililere tavsiyelerde bulunur. Nöbet tuttuğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlamak amacıyla çalışmalar yapar. Sınıf öğretmeni olarak da çalıştırdığı öğrencilerin  ders seçmelerine yardımcı olur. İdare ile işbirliği içinde kalır.

KİMLER BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ OLMALIDIR
Mesleğin gerektirdiği özellikler şöyledir; Beden Eğitimi öğretmen olmayı düşünenlerin üst seviyede akademik yeteneğe sahip olması gerekir. Spor yeteneği, el göz ayak eşgüdümü uyumlu olması gerekir. Vücut olarak sağlam yapılı, güçlü, spora karşı meraklı ve bu alanda kendisini geliştirmiş olması gerekir. Duygu ve düşüncelerini başkalarına rahatlıkla aktarabilmeli, iyi bir eğitim öğretim ortamı oluşturabilen, işini severek yapan, titiz, disiplinli olmalıdır. Mesleği ile ilgili problemleri çözmek için pratik düşünmelidir. Çalıştırdığı öğrencilerin duygu düşünce ve isteklerini sezebilmeli, yeniliklere açık olmalı, gelişmelere meraklı olmalı, coşkulu, pratik düşünen ve sempatik insanlar olması gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Emlak Danışmanlığı (Emlakçılık) Hakkında Ayrıntılar

Çalışma ortamı ve iş bulma fırsatları

Beden Eğitimi öğretmenleri çoğunlukla kapalı spor salonlarında, bazen de okulların bahçelerinde veya dersliklerde görev yapmak durumundadırlar. Yaptığı görevi çoğunlukla ayakta yürütür. Çalışma ortamları mevsimlere göre değişiklik gösterdiğinden, bazen soğukta, bazen yağmurda, bazen sıcakta çalışmak zorunda olabilirler.

NEREDE ÇALIŞABİLİRLER

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında çalışabilirler, sosyal faaliyetlerde, Milli oyunlarda, spor ilkyardımında, halk oyunları çalışmalarına, spor yönetimi ve organizasyon işlerinde görev alabilir. Gerektiği durumlarda spor psikolojisi derslerine girebilirler. Ayrıca çeşitli spor merkezlerinde, aerobik salonlarında veya fitness salonlarında ve benzeri sportif amaçlı çalışmalarda görev alabilirler.

Beden Eğitimi Öğretmenliği

BED. EĞT. ÖĞRETMENİ OLMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN EĞİTİM 

Eğitim düzeyi; Beden Eğitimi öğretmeni olabilmek için liseden sonra üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ya da Eğitim Fakülteleri Fen – Edebiyat Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Teknolojisi yüksekokullarında bulunan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinde eğitim alabilirler. Eğitim programlarına girebilmek için ÖSYM tarafından yapılan sınavda gerekli puanı almak şartıyla, ayrıca özel yetenek sınavına girmek zorundadır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu bitirenlerin ayrıca pedagojik formasyon almaları şartıyla öğretmenlik yapabildiklerini hatırlatmak gerekir. Meslekte 4 yıl eğitim almak gerektiğini, eğitim süresi boyunca da sporla ilgili dersler öğrenmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ MAAŞI

Beden eğitimi öğretmenleri diğer bütün öğretmenler gibi devlet memuru olarak 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden göreve başlayarak devlet memurunun kademesindeki maaşı alarak görevde ilerler. Günümüz rakamıyla bu ücret 3500 lira civarındadır. Dileyen Beden Eğitimi öğretmenleri meslekte ilerlemek için lisansüstü eğitim yaparak kariyer edinebilirler. Ayrıca isteyenler antrenörlük, monitörlük, kondisyonerlik ve masörlük gibi alanlarda veya animatör olarak da çalışma şansına sahiptirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tekstil Boyacısı Ne İş Yapar Nasıl Olunur

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?