Bel Ağrısı Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir

Bel Ağrısı Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir

Hep deriz ya, !neren ağrıyorsa canın oradadır’ diye; çok sık yaşanılan rahatsızlıklardan biri bel ağrılarığdır. Ağrılar tuttu mu insanın gözü dünyayı görmez, bir an önce rahatsızlıktan kurtulmak için bel ağrısı tedavisi girişimlerinde bulunuz. Bel ağrısının nedenleri arasında ilginç sonuçlarda ortaya çıkabiliyor, çünkü her ağrı bel bölgesi çevresinde olsa bile gerçek bir ağrının nedeni olmayabiliyor. İnsanı […]

Hep deriz ya, !neren ağrıyorsa canın oradadır’ diye; çok sık yaşanılan rahatsızlıklardan biri bel ağrılarığdır. Ağrılar tuttu mu insanın gözü dünyayı görmez, bir an önce rahatsızlıktan kurtulmak için bel ağrısı tedavisi girişimlerinde bulunuz.

Bel ağrısının nedenleri arasında ilginç sonuçlarda ortaya çıkabiliyor, çünkü her ağrı bel bölgesi çevresinde olsa bile gerçek bir ağrının nedeni olmayabiliyor. İnsanı ayakta tutan dik durmasını sağlayan iskelet ve kas sisteminde bazı fonksiyon bozuklukları sorun çıkarabiliyor. Bu durum da halk arasında farklı şekillerde yorumlanabiliyor. En doğrusu çevreden duyulan kulaktan dolma bilgilerle yöntem geliştirmek, ağrıyı gidermek değil; bu konuda birikim sahibi olan uzman kişilerden yardım almak olduğunu hatırlatalım.

İşin farklı bir boyutunu dile getiren kişiler de var. Daha sık 60 yaş ve üzerindeki insanlarda daha çok sık görülen bel ağrısının sebepleri yaşa uygun olarak bellidir, ancak genç yaşlarda bel ağrısı çekenlerin durumları biraz farklılık gösterecektir. Bu konuya dikkat çeken uzmanlar farklı görüşler ortaya sürüyor.

En çok karşılaşılan vücut ağrılarının başında yer alan bel ağrısının bir hastalık olmadığı ancak bir hastalığın belirtisi olduğunu üzerinde duruluyor.

Daha ziyade bel çevresinde zorlamalardan kaynaklı oluşan bel ağrıları mekanik olarak adlandırılan bel fıtıkları, eklem kireçlenmesi ve omur kaymalarının nedeni eklemlerin kireçlenmesi sonucunda meydana geliyor. Profesör Doktor Arif Yeğin, erişkin insanların hayatlarının bir döneminde mutlaka en az bir kere bel çevresinde oluşan ağrılardan yakındığını dile getirdi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zihinsel Direcin Önemi

Profesör Doktor Arif Yeğin konu ile ilgili olarak önemli hatırlatmalar yaptı. Uzun süre oturmak zorunda kalanlar, ağır işlerde çalışanlar, masa başı çalışan insanlar, ev kadınları, öğretmen, şoför, garson, eczacı gibi meslek erbaplarının ve yoğun stres altında bulunan yöneticiler ile ağır işlerde çalışan kişilerin bu riski taşıdığını söyledi. Sonraki yaşlarda bel bölgesinde ortaya çıkan omurga kireçlenmelerinde ise belde şiddetli ağrıların uzun süreli olması insanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyerek yaşam hevesini düşürmektedir.

Bel ağrısının nedenleri

Belde meydana gelen ağrıların çoğunun son teknolojik görüntüleme teknikleri sayesinde belde meydana gelen ağrının gerçek sebebinin tespit edilemediğini söyleyen Profesör Doktor Arif Yeğin, en sık görülen ve bel ağrısı olduğu düşünülen benzer ağrıların yaklaşık 1-2 ay gibi süre içerisinde uygun tedavilerle kendiliğinden geçebileceğini hatırlatttı. Prof. Dr. Arif Yeğin, belde oluşan ağrıların çok az oranda romatizmal hastalıklarla, karın içindeki organların sebep olduğu hastalıklardan ya da enfeksiyon hastalıklarına bağlı tümörlerden kaynaklandığını söyledi. Arif Yeğin, bel ağrıları ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Teknolojinin gelişmesi ile bel çevresindeki sorunları görüntüleyebilen manyetik rezonans yöntemleri ile rahatlıkla inceleyebiliyoruz. Yapılan tetkikler sonucunda hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlenip ona göre yapılması gerekenler yapılır. Eğer bel ağrısı yapılan tedaviye rağmen iyileşmiyorsa ve ağrının şiddeti giderek artıyorsa, örneğin his kuruluğu, bacakta uyuşma, bacaklarda ağırlaşma hissi, kas güçsüzlüğü gibi şikayetler çoğalıyorsa ve akşam sabah fark etmeden belde tutukluluk ile birlikte ateş, kilo kaybı gibi şikayetler varsa o zaman mutlaka bir uzmana  gitmekte fayda var.”

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Stresin Faydaları' Bilimsel Olarak Açıklandı

Yaşa bağlı olarak bel ağrısı sorunu olanlar daha dikkatli davranarak bu sorunun üstesinden girebiliyor. Diğer faktörler ise şöyle sıralanır;

  • Aşırı kilolu olmak
  • Gebe kalmak
  • Sigara içmek
  • Doğumsal anomaliler baş göstermek
  • Uzun zaman öne eğik bir şekilde kalmak
  • Ağır ve zorlayıcı iş yapmak
  • Uzun süreli ve kötü pozisyonda oturma zorunluluğu olmak

bel ağrılarının oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?