Beşiktaş’ın Stadı Vodafone Park Nasıl, Ne Zaman Yapıldı

Beşiktaş’ın Stadı Vodafone Park Nasıl, Ne Zaman Yapıldı

Eskiler daha iyi bilir, Beşiktaş Kulübü’nün yıllarca maçlarını oynadığı ilk Stadyumu İnönü’dür. 1947 yılında yapılan bu stat miadını doldurunca yerine Türkiye’nin sayılı statlarından biri olarak kabul edilen Vodafone Park inşa edilmiştir. VP Beşiktaş’ın ev sahipliği yaptığı maçlarda 2013 yılına kadar Beşiktaş seyircisinin coşkulu anlarına tanıklık etmiştir. Kiptaş Anonim Şirketi konsorsiyumu ile Beşiktaş İnşaat Yatırımları Anonim […]

Eskiler daha iyi bilir, Beşiktaş Kulübü’nün yıllarca maçlarını oynadığı ilk Stadyumu İnönü’dür. 1947 yılında yapılan bu stat miadını doldurunca yerine Türkiye’nin sayılı statlarından biri olarak kabul edilen Vodafone Park inşa edilmiştir.

VP Beşiktaş’ın ev sahipliği yaptığı maçlarda 2013 yılına kadar Beşiktaş seyircisinin coşkulu anlarına tanıklık etmiştir. Kiptaş Anonim Şirketi konsorsiyumu ile Beşiktaş İnşaat Yatırımları Anonim Şirketi arasında yapılan mutabakat çerçevesinde 2013 yılında Vodafone Park inşaatı başlamıştır. Aslında başlangıçta stadyumun adı Vodafone Arena olarak hizmete sokulmuş, ancak cumhurbaşkanı tarafından arena adı verilen bütün statların isimleri değiştirilmiştir. Dolayısıyla Beşiktaş Kulübü’nün Stadyumu nihai olarak Vodafone Park şeklinde seyircileri ağırlamaktadır.

2014-15 futbol sezonunda sponsor olarak isim anlaşması yapılan firmanın adı verilmiş ve 15 sezon bu isim Beşiktaş stadyumunun adı olarak devam edecektir. 2016 yılının 10 Nisan günü açılışı yapılan Vodafone Park, kulübün sayısız galibiyetlerine imza atmasına katkı sağlamıştır.

Geçmişten günümüze kadar bugünkü stadyumun adı birçok kez isim değiştirmiştir. İşte Beşiktaş Stadı’nın geçmişte aldığı isimler;

  • İnönü Stadyumu
  • Mithatpaşa Stadyumu
  • Dolmabahçe Stadyumu
  • İnönü Stadyumu
  • BJK İnönü Stadyumu
  • Vodafone Arena
  • Vodafone Park

olarak Türk futbol tarihine altın harflerle kazanacak başarıları seyircilerine yaşatmak için dimdik ayakta beklemektedir.

Vodafone Park Stadı hakkında önemli bilgiler

Üç büyüklerden biri olan Beşiktaş’ın iki buçuk sene yapımı devam eden yeni stadı Vodafone Arena’da futbol oynanabilecek alanın çimlendirilebilmesi için özel çalışma yapıldı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  F4 Uçakları Ne İşe Yarar

2 yıl kadar devam eden futbol sahasının yapımı herkesin merak konusu oldu. Bitti, bitecek, yarıda kaldı, tamamlanamayacak… gibi sürekli medyadaki haberler futbolseverleri oldukça üzdü. Çelik çatı iskeletinin yerine oturtulmasıyla stadyumun içinde olan üç büyük vinç sökülüp dışarıya çıkarıldı. Projede yapılan küçük bir değişiklik sonucunda çatı zemini 50 santimetre alçaltıldı. Daha önceden inşaat malzemelerle yığılı olan bölge traktörlerle düzenlenerek son halinin verildi.

Beşiktaş Vodafone Park Stadı

Beşiktaş’ın yıllardır futbol oynadı Dolmabahçe’deki eski İnönü Stadı’nın yıkılmasından sonra başlayan yeni stat çalışmaları olanca hızıyla devam etti. Çelik çatı inşaatının bitirilmesinden sonra çatı kaplama işlemlerine geçildi ve bu bölüm de tamamlandı. Fakat deniz tarafında bulunan tribünlerin bazı bölümlerin de yapılması zaman aldı. Diğer taraftan Vodafone Arena Stadı’nın ışıklandırma ve kablo döşeme işlemlerifarklı bir tasarım dikkat çekti. Asansör montaj işlemlerinin tamamlandı. Yürüyen merdivenler de hizmete açıldı.

Beşiktaş Vodafone Park Stadyumu inşaatı başladığı zaman taraftarlardan gelen sayısı mektup stadyumun temeline atılmıştır. İnşaat başlarken taraflar tarafından oluşturulan ‘temelinde aşk var’ sloganı büyük beğeni toplamıştır. Resmi açılışı 10 Nisan 2016 tarihinde yalnızca davetlilerin girebildiği bir törenle açılmıştır.

Vodafone Park Stadı devlet tarafından mı yoksa Beşiktaş Kulübü tarafından mı yapıldığı da epey tartışma konusu olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Ucuz Konut Sahibi Olmak= Prefabrik başlıklı makalemizde prefabrik ev sahibi olmak, prefabrik yapı firmaları ve Prefabrik yapılar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?