Beslenme Uzmanı (Diyetisyen) Kimdir?

Beslenme Uzmanı (Diyetisyen) Kimdir?

 Son dönemlerin gözde mesleklerinden olan beslenme uzmanı ya da diğer adıyla diyetisyen insanların nasıl beslenmesi gerektiğini, beslenirken nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda yardımcı olan bir kişidir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenebilmek için yemek menüsü hazırlanması, yiyeceklerin insan sağlığına uygun bir şekilde hazırlanıp sunulması gibi konularda çalışır. Mevcut besin kaynaklarının ekonomik ve sağlık yönünden uygun şekilde […]

 Son dönemlerin gözde mesleklerinden olan beslenme uzmanı ya da diğer adıyla diyetisyen insanların nasıl beslenmesi gerektiğini, beslenirken nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda yardımcı olan bir kişidir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenebilmek için yemek menüsü hazırlanması, yiyeceklerin insan sağlığına uygun bir şekilde hazırlanıp sunulması gibi konularda çalışır. Mevcut besin kaynaklarının ekonomik ve sağlık yönünden uygun şekilde tüketilmesini sağlayan, insanları ve toplumu bilinçlendiren meslek elemanına Beslenme Uzmanı (Diyetisyen) adı verilmektedir.

Diyetisyenin görevleri

  • Gıdaların işlenmesi aşamasından hazırlanmasına, pişirilmesi, tüketilmesi depolanması sürecine kadar oluşan bölümde meydana gelen değişikliklerin insan bünyesindeki etkilerini inceler.
  • İnsanların yanlış beslenme alışkanlıklarını tespit eder.
  • Dengesiz ve yetersiz beslenmeden kaynaklı sağlık sorunlarına önlem alır ve çözüm bulmak için çalışır.
  • Gıdaların analizlerini gerçekleştirir.
  • Diyet ürünlerini belirler, farklı hastalıklar oluşması durumunda insanda topluluklar için hastalığı uygun diyet planları yapar.
  • Toplu beslenirken yapılan kurum ve kuruluşların beslenme prensiplerine uygun olarak hizmet verilmesine katkı sağlar.
  • Gıdaların satın alınmasından hazırlanıp pişirilmesine, saklanmasına kadar geçen süreçteki yapılması gerekenleri belirler.
  • Bireylerin sağlıklı ve ekonomik bir şekilde beslenmesi için farklı yöntemler geliştirir.
  • Eğitim materyalleri hazırlayarak sağlıklı beslenmeye katkı sağlar.
Beslenme Uzmanı (Diyetisyen)

Beslenme uzmanı (Diyetisyen) Mesleğinin Gerektirdiği Özellikler

Beslenme uzmanı olmak isteyen bir kişi fen bilimlerine ilgi duyması gerekir. Özellikle de kimya ve biyoloji bölümlerine meraklı olmalı, insanlar arası diyaloğu iletişimi güçlü işbirlikçi bir yapıya sahip olmalıdır. Herkese yardım etmekten haz almalıdır. Uğraştığı alan sağlık olduğu için çok titiz ve sorumluluk duygusu gelişmiş kimseler olması gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Spor Yöneticiliği (Spor Yöneticisi) Hakkında Bilgi

Beslenme uzmanı (Diyetisyen) Çalışma Ortamı ve Şartları

Beslenme uzmanları her türlü besin tüketilen ortamlarda çalışmadığından özellikle fabrikalarda, yurtlarda, hastanelerde, okullarda görev alabilir. Çalıştıkları yerler temiz olması gerekir fakat mutfak denetimi yaparken bazen hoş olmayan kokuların geldiği bölümler meydana gelebilir. Çalışılan yer genelde oturularak yapılan iş koludur. Beslenme uzmanları her türlü insanla muhatap olmak zorundadır, bu sıradan bir işçiden en üst düzeyde yönetici pozisyonunda ki insana kadar değişebilir.

Diyetisyenlik Çalışma Alanları ve İş Bulma 

Beslenme uzmanları koruyucu ve eğitici diyetisyen görevlisi olarak halk sağlığı birimlerinde hizmet edebilir. Beslenme eğitimcisi veya öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilir. Kliniklerde diyetisyen olarak yataklı tedavi kurumlarında da çalışma şansına sahiptirler. Yine toplu beslenme yapılan kuruluşlarda besin üretimi yapan fabrikalarda, özel beslenme ve spor merkezlerinde de beslenme uzmanı olarak görev yapabilirler.

Beslenme Uzmanı Olmak İçin  Gereken Eğitimler

Lise öğreniminden sonra üniversitelerin diyetisyenlik eğitimi, beslenme ve diyetetik bölümlerinde okuyarak gerçekleşir. Bu amaçla YKS sınavında yeterli puan alarak üniversitelerin ilgili bölümünde okumak şartıyla beslenme uzmanı olunabilir. Eğitim süresi 4 yıldır, eğitim süresi boyunca da beslenme dersleri ile ilgili konular işleneceğinden aynı zamanda istatistik, sosyoloji, psikoloji, matematik, kimya, biyoloji gibi hemen hemen bütün dersleri alınması, öğrenilmesi gerekmektedir.
Meslekte ilerlemek için lisansüstü eğitim alma şansları vardır çalışırken da hastanelerde bölüm şefi gibi ünvanlar elde edilebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnternetten Yemek Siparişi

Beslenme Uzmanı (Diyetisyenin) Maaşı

Diyetisyenin aldığı ücret ise devlet memuru olarak çalıştığı kurumlarda normal devlet memuru ücreti ile çalışıp aynı zamanda yan ödemelerden faydalanabilir. Özel sektörde çalışmak isteyenler asgari ücretin 4 – 5 katından fazla gelir elde edebilirler. Ayrıca bağımsız olarak çalışmak isteyenler de kendini kanıtladığı takdirde düşünemeyecekleri kadar çok para kazanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?