Beyaz Giyme Türkü Hikayesi

Beyaz Giyme Türkü Hikayesi

 Ege Bölgesi’nde sahil şehirlerinden birisi düşmanlar tarafından işgal edilince daha doğuya giderek Bolu’ya yerleşen bir ailenin 3 tane kızı varmış. Bu kızların isimleri Cevriye, Fevriye ve Nevriye imiş. Batı illerinde giyim tarzı daha modern ve biraz daha ‘açık’ diye tabir edilen kültürel anlayışa sahipken, Bolu’da yaşam tarzı biraz daha gelenekçi olduğunu fark etmişler ama geldikleri yerin […]

 Ege Bölgesi’nde sahil şehirlerinden birisi düşmanlar tarafından işgal edilince daha doğuya giderek Bolu’ya yerleşen bir ailenin 3 tane kızı varmış. Bu kızların isimleri Cevriye, Fevriye ve Nevriye imiş. Batı illerinde giyim tarzı daha modern ve biraz daha ‘açık’ diye tabir edilen kültürel anlayışa sahipken, Bolu’da yaşam tarzı biraz daha gelenekçi olduğunu fark etmişler ama geldikleri yerin kültürüyle yaşamaktan da geri durmayarak yaşam biçimlerinden hiç ödün vermemeye çalışmışlar. Bu modern yaşam biçimi yaşadıkları yeni şehirde herkes tarafından dikkat çekmeye ve bakış odağı olmaya başlasa da hiç rahatsız olmadan yeni yaşam biçimlerine hiç rahatsızlık duymadan, anne ve babalarının desteğini de alarak, söylenenleri, bakışları, hiçbir şeyi umursamadan yaşamaya devam etmişler.
Beyaz Giyme Söz Olur Hikayesi

Yaşadıkları yeni şehrin zengin esnaflarından evli barklı, çoluk çocuk sahibi genç insanlar bu güzel 3 kızın cazibesine ilgi duymaya başlamışlar. Bu kızların evlerine giderek içkili gece alemleri yapmaya devam etmişler. Bu kızların adı da ‘kız kahpesi’ olarak anılmaya başlanmış. Ülkemizin işgal edildiği yıllar olduğu için zamanın mahalle bekçileri asayişi korumak adına mahallenin namusunu da korumakla görevli imişler.

Bu üç kafadar zengin esnaf yine bir gün felekten bir gece çalmak maksadıyla, erkenden kızların evlerine giderler. Sofralar kurularak sazlar çalınır, sohbet koyulaşır, eğlence derinleşir… derken evin kapısı çalmaya başlar. Bu üç kafadarın eve girdiğini gören mahalle bekçisi zaman kaybetmeksizin toplayıp geçirdiği mahallenin muhtarı, imamı, azalar ve diğer mahalle sakinleri kapıda beklemektedir. Bu gürültüye sebep olanlar ve mahalle bekçisi içerde alem yapanların kim olduklarını bilmedikleri için durmadan kapıyı vurarak içerdekilerin kim olduğunu öğrenmek isterler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ÇOK İDDİALI BİR SİTEYİZ

Beyaz Giyme Türkü Videosu

Bu zamparalar çaresiz kapıyı açmak zorunda kalarak dışarıya çıkarlar, ancak içerdeki alem yapan üç kişiden birisi ne yapar eder, ortadan kaybolur. 3. kişiyi evde ararlar, ararlar ama bir türlü bu üçüncü kişi bulamazlar. Zaptiyeler her köşeyi tutmuştur. Evin içinde alem yapan 3 kız ve 2 hovarda aşağıya kapının önüne indirilir, doğruca hapse tıkılırlar.
Ortadan kaybolan üçüncü kişi kargaşa esnasında kaçarak un deposuna gizlenmiştir, ancak orada her tarafı bembeyaz una bulanmış vaziyette beklemiş ve el ayak çekilince gizlice evine gitmek istese de gece karanlığında bembeyaz birisi dikkat çekeceği için beklemiş, daha sonra köpekler tarafından rahatsız edilince çiftliğine gitmek zorunda kalmış. Sabaha doğru evine ulaşabilmiş, çocuklarını ve eşini uyur vaziyette görmüş, yaptıklarından utanmış, pişman olmuş. Hapse girmekten kurtulmuş ama çok geçmeden bu üçüncü kişinin de hovardalık yaptığı anlaşılmış. Hapse giren delikanlıların evlerine haber gönderilmiş.

Komşular kızların annesini uyardıkları halde pek o umursamaz. Zaptiye komutanı, durumu yetkili komutana haber verir. Komutanla, kızların dayısıyla arkadaş olduğu için olay örtbas edilir, kimseye duyulmaz. Çünkü konu başka yerlere çekileceği için, bu olay üstü kapatılarak hiç adından söz edilmez, ancak bir ozan tarafından Beyaz Giyme Türküsü  bize kazandırılır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?