Beyinde Fırtınalar Estirmek

Beyinde Fırtınalar Estirmek

 Beyin fırtınası yöntemiyle gelişigüzel kelimeler arasında düşünce yada resimler birebir bağlantı kurar bir problemi çözülmesini sağlamaya yardımcı olur. Beyin fırtınası yapmak aynı zamanda mantıkla hareket etmek ve mantığını kullanarak bulmacaları kolayca çözerek eğlenceli zaman geçirilen, sorunlara inanılmaz çözümler üreten harika egzersizdir. İnsan beyin fırtınası yaparak detaylıca fikir yürütmenin yolunu bulur, farklı bağlantılar ve kalıplar oluştur, dolayısı ile çözemeyeceği […]

 Beyin fırtınası yöntemiyle gelişigüzel kelimeler arasında düşünce yada resimler birebir bağlantı kurar bir problemi çözülmesini sağlamaya yardımcı olur. Beyin fırtınası yapmak aynı zamanda mantıkla hareket etmek ve mantığını kullanarak bulmacaları kolayca çözerek eğlenceli zaman geçirilen, sorunlara inanılmaz çözümler üreten harika egzersizdir.

İnsan beyin fırtınası yaparak detaylıca fikir yürütmenin yolunu bulur, farklı bağlantılar ve kalıplar oluştur, dolayısı ile çözemeyeceği sorunları kolaylıkla çözüldüğünü görünce inanılmaz hallere düşer. Beyin fırtınası yapmak için uzun uzadıya düşünmeye, kendinizi zorlamaya gerek yoktur. Rastgele çağrışım yaparak etkili bir şekilde bu yöntemden faydalanmak mümkündür. Çağrışım metoduyla yapılan beyin fırtınası nasıl bir fayda sağlıyor, nasıl yarar sağlıyor size anlatmaya çalışalım.

Beyin fırtınası nasıl yapılır?

Elinize bir sözlük alın, sayfaların arasında rastgele bir sözcük seçin. Size inanılmaz gelse bile seçtiğiniz bu kelimeyi kullanmanız gerekecek. Rastgele bulduğunuz bu kelimeyi araştırmak istediğiniz herhangi bir konu ile ilişkilendirmeye çalışın.Beyin fırtınası yöntemiyle fikir üretmek için kendimizi rahat bırakın, asla düşüncelerinizi eleştirmeyin veya sansür koymayın. Fikir yürütürken oldukça fazla fikir bulmaya çalışın. Bir düşünceyi bir başkası ile değiştirmeye çalışmadan sürekli farklı fikirler bulmaya çalışın. Aptalca, saçma sapan fikirler uydurma serbesttir.

Bir örnek verecek olursak, evin bacasından duman değil de pamuk şekerleri yükseldiğini farzedebilirsiniz. Bu fikir kendinize bile saçma gelse de sizin bağlantı kurmaya çalıştığınız kelime ile beyniniz arasında müthiş bir enerji açılımı yakalayacak ve sonuca ulaşmaya yardımcı olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Cümle Bilgisi - Kelime Bilgisi Hece Bilgisi Konu Anlatımı
Beyin fırtınası nasıl yapılır?

Beyin jimnastiği yaptıran potansiyel enerji bir cismin başka nesnelere göre kendi bulunduğu fiziksel pozisyonundan dolayı sahip olduğu biriktirilmiş yüksek enerji tanımlamaktadır. Örnek verecek olursak, 1 kova suyu alıp başımızın üstünde bekletirseniz, kova potansiyel enerjiyi kaldırmaz, çünkü kovanın başımızın üstünden yere düşeceğini bilmektesiniz. Potansiyel enerji nesnenin konumunu değiştirmek zorunda olduğunuz için yaratıcı bir potansiyel enerji üretmek zorunda kalıyor. İşte çağrışım yöntemini kullanarak bir cismin bir başka cisme ait olan konumunu bilişsel bir şekilde değiştirmek zorunda kalındığı için bu sistemin yaratıcı bir potansiyel oluşturması söz konusu oluyor.

Bu sebeple yaşanılan olayları mantıklı düşünmek genelde beynimizin sol lobunda etkili olurken rastgele çağrışım metodu ile yapılan beyin jimnastiği insanda yaratıcı potansiyel enerji yaratıcı bir pozisyona getirir, sorunlara farklı ve hızlı çözüm üretme şansına sahip oluyor.

Sonuç olarak ilişkilendirme veya çağrışım metodu ile yapılan ve beyin fırtınası adı verilen jimnastik sayesinde akıl almaz sonuçlar elde edilmekte ve üstesinden gelinemeyen sorunlar kolaylıkla çözülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?