Beynimiz Nasıl Çalışır

Beynimiz Nasıl Çalışır

 Beyin farklı faaliyetlerde bulunabilen iki yarım küreden oluşan bir organdır. Beyinde düşünme ve dil öğrenme yerine sol lob adı verilir. Mukayese yapma, mantıklı düşünme, sorunu çözme bölümü, konuşma işleminin yürütüldüğü, beynimizin sağ tarafına yöneldiği bölüm sol lobdur. Sayısal lob, yaratıcı düşünme hayal gücünü kullanarak matematiksel yeteneğinizi, yaratıcılığınızı bedeninizin sol bölümünü kullanan kısımdır. SAĞ LOB – […]

 Beyin farklı faaliyetlerde bulunabilen iki yarım küreden oluşan bir organdır. Beyinde düşünme ve dil öğrenme yerine sol lob adı verilir. Mukayese yapma, mantıklı düşünme, sorunu çözme bölümü, konuşma işleminin yürütüldüğü, beynimizin sağ tarafına yöneldiği bölüm sol lobdur.

Sayısal lob, yaratıcı düşünme hayal gücünü kullanarak matematiksel yeteneğinizi, yaratıcılığınızı bedeninizin sol bölümünü kullanan kısımdır.

SAĞ LOB – SOL LOB

Her insan farklı yapıda olduğu için tıpkı ellerinizin birbirinden farklı olduğu gibi insanların da daha baskın olan bir lobu vardır. Ancak insanlar beynimizin içinde bulunan iki doğru arasındaki ilişki tek ilişkilendirmek için kafa yormazlar.

Beyin Nasıl Çalışır

Beynimizdeki lobların geliştirilmesi için beyin jimnastiği iyi yapılması gerekmektedir. Uzmanlar bunun için bellek okuma yazma, konsantrasyon, düzenleme, dinlemek gibi fiziksel aktivitelerde önemli ilerlemeler kaydetmek için öğrenme aşamasında tüm bedenin kullanılmasının gerekli olduğunu söylüyor.

Bunun için bazı egzersizlerin yapılmasını önermektedirler. Susadığımız zaman konsantrasyonumu düşer ve günde en az 2 litreye yakın su içmemiz gerekir. Bu egzersizlere benzer farklı faaliyetlere başlamadan önce her zaman su içmeliyiz ki baskı altındayken ter attığınız için ambiyansa girmeden önce su içmek insandaki vücut dengesini sağlamaktır.

Beyin Çalıştıran Eksersizler

İnsanda konsantre olmaya yardım etmek amacıyla basınç noktalarındaki kan akışlarını hızlandırmak, beyine daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur. Bu amaçla en çok kullandığımız ilimizin başparmağını işaret parmağını birbirine olabildiğince uzaklaştırarak iyice açılmalı. Köprücük kemiğimizin altındaki boşluğa nazikçe bastırarak diğer elinizle karnınızı üzerine yerleştirip, bu noktalara 2 dakika boyunca basınç uygularsanız beynimizin gerekli olan egzersizini yapmış oluruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sınav Kazandıran Taktikler 
Beyinin Bölümleri

Beyin jimnastiği yapmanın başka bir yolu da ayağa kalkarak sol bacağınızı havaya kaldırın dizi bükerek sol elinizi bacağımızın üzerinize sağ bacağı sol bacağını havaya kaldırarak diz bükülüp sa elinizle üzerine bastırarak yapılabilir karmaşık gibi gelen egzersiz günde 4 dakika boyunca tekrarlanırsa beynimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Beyin gelişimine katkı sağlayacak egzersizler

Beyin gelişimine katkı sağlayacak son egzersiz, dileklerinizi çapraz bir biçimde parmaklarınızla dökün ellerinizi göğüs hizasına doğru çekerek belli aralıklarla nefes alıp vererek yapılabilir. Sol ayak bileğinizi sağ bacağınızı üstünde çapraz bir şekilde yerleştirerek yapabildiğiniz ölçüde sağ ayağının üzerinde dengede durmaya çalışın. Biraz bekledikten sonra sağ ayak bileğinizi sol bacağın üzerine tam ters istikamette yerleştirerek dengede durmaya çalışarak beyninizi dumura uzatabilirsiniz.

Farkına vardıysanız yapılan tavsiyeler biraz karmaşık gibi gelebilir ama beyin egzersizi sıradan egzersizlerle geliştirilemez.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?