Beynimizi Harekete Geçirelim

Beynimizi Harekete Geçirelim

Beyin farklı faaliyetlerde bulunabilen iki yarım küreden oluşan bir organdır. Beyin, düşünme ve dil öğrenme yeri olan sol lob adı verilen ve mukayese yapma mantıklı düşünmeden sorunu olan bölüm ile konuşma işleminin yürütüldüğü bedenimizin sağ tarafına yöneldiği bölüm sol lob adı verilir. Sayısal lob yaratıcı düşünme hayal gücünü kullanarak matematiksel yeteneğinizi yaratıcılığınızı bedeninizin sol bölümünü […]

Beyin farklı faaliyetlerde bulunabilen iki yarım küreden oluşan bir organdır. Beyin, düşünme ve dil öğrenme yeri olan sol lob adı verilen ve mukayese yapma mantıklı düşünmeden sorunu olan bölüm ile konuşma işleminin yürütüldüğü bedenimizin sağ tarafına yöneldiği bölüm sol lob adı verilir.

Sayısal lob yaratıcı düşünme hayal gücünü kullanarak matematiksel yeteneğinizi yaratıcılığınızı bedeninizin sol bölümünü kullanan kısımdır. Her insan farklı yapıda olduğu için tıpkı ellerinizin birbirinden farklı olduğu gibi insanların da daha baskın olan bir lobu vardır. Ancak insanlar beynimizin içinde bulunan iki doğru arasındaki ilişki tek ilişkilendirmek için kafa yormazlar.

Beyin jimnastiği

Beynimizdeki lobların geliştirilmesi için beyin jimnastiği iyi yapılması gerekmektedir. Uzmanlar bunun için bellek okuma, yazma, konsantrasyon düzenleme, dinlemek gibi fiziksel aktivitelerde önemli ilerlemeler kaydetmek için öğrenme aşamasında tüm bedenin kullanılmasının gerekli olduğunu söylüyorlar.

Beyin Geliştirme Egzersizleri

Bunun için bazı egzersizlerin yapılmasını önermektedirler. Susadığımız zaman konsantrasyonumu düşer ve günde en az 2 litreye yakın su içmemiz gerekir. Bu egzersizlere benzer farklı faaliyetlere başlamadan önce her zaman su içmeliyiz ki baskı altındayken her attığınız ter için faydalı olsun. Stres nedir, ambiyansa girmeden önce su içmek insandaki vücut dengesini sağlamaktır.

İnsanda konsantre olmaya yardım etmek amacıyla basınç noktalarındaki kan akışlarını hızlandırmak beyine daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur. Bu amaçla en çok kullandığımız elimizin başparmağını işaret parmağını birbirine olabildiğince uzaklaştırarak iyice açmalı köprücük kemiğimizin altındaki boşluğa nazikçe bastırın. Diğer elinizle karnınızı üzerine yerleştirip bu noktalara 2 dakika boyunca basınç uygularsanız beynimizin gerekli olan egzersizini yapmış oluruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları, Zararları

Beyin jimnastiği yapmanın başka bir yolu da ayağa kalkarak sol bacağınızı havaya kaldırın dizi bükerek sol elinizi bacağımızın üzerinize sağ bacağı sol bacağını havaya kaldırarak diz bükülüp sa elinizle üzerine bastırarak yapılabilir karmaşık gibi gelen egzersiz günde 4 dakika boyunca tekrarlanırsa beynimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Beyin gelişimine katkı sağlayacak son egzersiz dileklerinizi çapraz bir biçimde parmaklarınızla dökün ellerinizi göğüs hizasına doğru çekerek belli aralıklarla nefes alıp vererek yapılabilir. Sol ayak bileğinizi sağ bacağınızı üstünde çapraz bir şekilde yerleştirerek yapabildiğiniz ölçüde sağ ayağının üzerinde dengede durmaya çalışın biraz bekledikten sonra sağ ayak bileğinizi sol bacağın üzerine tam ters istikamette yerleştirerek dengede durmaya çalışarak beyninizi dumura uzatabilirsiniz.

Farkına vardıysanız yapılan tavsiyeler biraz karmaşık gibi gelebilir ama beyin egzersizi sıradan egzersizlerle geliştirilemez. Denemek ya da denememek size kalmış.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?