Bilgisayar Öğretmenliği Hakkında Bilgi

Bilgisayar Öğretmenliği Hakkında Bilgi

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ TANIMI VE YAPTIĞI İŞLER Bilişim teknolojileri öğretmeni son zamanlarda okullarda eğitimin teknoloji, özellikle de bilişime paralel bir şekilde işlenmesi sebebiyle ilgi gören meslekler arasına girdi.  Bilgisayar öğretmeni görev aldığı eğitim kurumunda veya kuruluşunda öğrencilerine veya yetişkin bireylere bilgisayar, web tabanlı eğitim öğretim yapan kişidir. Gerçi eğitim kurumlarında bilgisayar öğretmeni olarak adlandırılan bu personel, genelde devlet okullarının […]

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ TANIMI VE YAPTIĞI İŞLER

Bilişim teknolojileri öğretmeni son zamanlarda okullarda eğitimin teknoloji, özellikle de bilişime paralel bir şekilde işlenmesi sebebiyle ilgi gören meslekler arasına girdi.  Bilgisayar öğretmeni görev aldığı eğitim kurumunda veya kuruluşunda öğrencilerine veya yetişkin bireylere bilgisayar, web tabanlı eğitim öğretim yapan kişidir. Gerçi eğitim kurumlarında bilgisayar öğretmeni olarak adlandırılan bu personel, genelde devlet okullarının yükünü kaldıramayan, eskimiş, dönemini çoktan geçirmiş, hurda bilgisayar ve bilgisayar parçalarının tamiratçısı gibi düşünülen personel olarak anılmaktadır. Çünkü böyle bir ders maalesef göstermelik ya var, ya da yoktur. Ama okullara bilişim teknoloji öğretmeni mutlaka en az bir tane atanmaktadır. Dolayısıyla da bilgisayar öğretmenlerinin görev tanımları çok net olarak belirlenmediğinden okuldaki teknolojik ürünlerin bakımından, tamiratından sorumlu biriymiş gibi düşünülmektedir.

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİN GÖREVLERİ

Bilgisayar öğretmeninin gerçek görevleri, bilgi, beceri ve tutumlarını her yaş düzeyindeki öğrencilerine farklı eğitim yöntemleri ile öğretmek, eğitim vereceği öğrenci seviyesine uygun olarak bir plan çerçevesinde sorumlu bulunduğu laboratuvar, bilgi işlem sınıfı, derslik ve benzeri yerleri eğitime hazır duruma getirmekle yükümlüdür. (Gerektiğinde her türlü teknolojik ürünlerin basit bakım ve tamiratını yapar) diye parantez içinde bir madde vardır. Buna istinaden asli görevmiş gibi sadece bu madde üzerinden görev yüklenen eğitim personeli olduğunu bilmeniz gerekir. Planlamada kendisi için ayrılan ders saatlerinde çalışma planına uyarak öğrencilerine ilgi, bilgi ve becerilerine göre ders vermeye çalışır. Öğrencilerin başarılarını değerlendirerek başarıyı artırmak için önlemler alır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Antep Fıstığı Kırma İşi

Okulunda eğitici öğretici rehberlik çalışmalarına ve kol çalışmalarına katılarak öğrencilerin gelişmesine katkıda bulunur. Çalıştırdığı öğrenci gruplarının gelişmesini izler, varsa sorunlarının çözümüne yardımcı olur. Özel işletmelerde çalışan bilgisayar öğretmenleri  çalıştırdığı grubun ilgisine yön vererek gelişmelerine katkı sağlar. Çevresinde bulunan sanayi kuruluşları işletmelerdeki teknolojik gelişmeleri izler, eğer bir ihtiyaç saptanırsa bunları öğretim programlarına alarak yetkililere tavsiyelerde bulunur. Nöbet tuttuğu günlerde kurumunun disiplini ve düzeni için çalışır. Aldığı sınıfın rehber öğretmeni olarak öğrencilerinin ders seçmelerine yardımcı olur idare ile öğrenci arasında aracılık hizmeti yapar.

Bilişim Teknoloji Öğretmeni

NASIL BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ OLUNUR

Bilgisayar öğretmeni olmak isteyenlerin teknolojiye meraklı, bilgisayarı iyi kullanabilen, mantıksal ve matematiksel zekaya sahip, başarılı, sistemli çalışabilen, el ve göz koordinasyonu gelişmiş kişiler olması  da gerekir. Duygu ve düşüncelerini çevresindekilere net biçimde aktarabilen, iyi bir eğitim ortamı oluşturabilen, sabırlı, titiz, işini seven, mesleğinin getirdiği sorumlulukları yerine getirmek için çalışan ve sorunlara karşı çözüm yolları bulmayı bilen kişiler olması gerekmektedir. Ayrıca teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek kendini güncellemesi gerektiğini söylemekte fayda var.
Teknoloji öğretmenleri Eğitim Fakültelerinin Bilgisayar Öğretmenliği bölümünü bitirerek kamuda veya özel kuruluşlarda Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları ile Çıraklık ve Yaygın Eğitim Kurumlarında çalışabilir. Ayrıca Atölye ve Meslek Dersi Öğretmeni olarak da çalışma şansları vardır. Son dönemde özel okulların çoğalmasıyla dershanelerde veya özel okullarda iş bulma imkanları da artmıştır.
Bu bölümde okuyabilmek için ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda yeterli puanı almak şartıyla üniversitelerin Bilgisayar Teknolojisi bölümü veya Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü mezunu olmak gerekir. Bilgisayar Öğretmenliği olmak isteyenlerin meslek lisesinin bilişim bölümlerinde okumaları halinde ek puan alacaklarını bilmeleri gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mortgage Geri Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

  BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ ALDIĞI ÜCRET

Bilişim Teknoloji Öğretmeni devlet okullarında çalışmaya başlarsa 8’inci derecenin birinci kademesinden göreve başlar ve yeni başlayan öğretmenlerin aldığı maaş olan 2500 lira civarında ücretle işe başlar. Ayrıca ek ders ve yılda bir kez öğretmenlere verilen eğitim öğretim tazminatı alma hakkı da mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?