Bilgisayar Operatörü Ne İş Yapar

Bilgisayar Operatörü Ne İş Yapar

Devlet ya da özel eğitim kurumlarında bilgisayar öğrenmek isteyen yetişkin ya da çocuklara bilgisayar hakkında her türlü öğretimi yapan, bazı durumlarda bu işlemleri yaparken çalıştığın kurumlarda hazırlama ve kontrol işlemlerinde çalışan kişiye bilgisayar operatörü adı verilir. Bilgisayar operatörünün görevleri nelerdir Bilgisayar operatörleri çeşitli programlar kullanarak doneleri bilgisayara yükleyen, gerektiği zaman da bunların çıktılarının alması gereken personeldir. Bir […]

Devlet ya da özel eğitim kurumlarında bilgisayar öğrenmek isteyen yetişkin ya da çocuklara bilgisayar hakkında her türlü öğretimi yapan, bazı durumlarda bu işlemleri yaparken çalıştığın kurumlarda hazırlama ve kontrol işlemlerinde çalışan kişiye bilgisayar operatörü adı verilir.

Bilgisayar operatörünün görevleri nelerdir

Bilgisayar operatörleri çeşitli programlar kullanarak doneleri bilgisayara yükleyen, gerektiği zaman da bunların çıktılarının alması gereken personeldir. Bir bilgi bilgisayara direk yükleyebileceği gibi aracı disket, flash bellek, harici disk gibi kaynakları kullanıp bilgisayar ortamına aktarmakla yükümlüdür. Bütün bilgilerin ve kaydı doğru bir şekilde yapılmasını denetler. Bilgisayara bilgilerin aktarılması sırasında kaydın tutanağı da almakla yükümlüdür. Bilgilerin yok olmaması için bilgileri yedekler, başka bir bölümde saklar.

Bilgisayar operatörü olmak için gerekli özellikler

  • titiz, dikkatli, detayları kolayca algılayabilen
  • elleri ve gözleri eşgüdümle çalışabilen
  • rutin olarak çalışmaktan ve sürekli oturmaktan sıkılmayan
  • bilgilerinin karşı tarafa aktarmaktan yorulmayan
  • sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü
  • teknolojiye ilgi duyan
  • gelişmeleri yakından takip eden kişiler olmalıdır.
Bilgisayar operatörü olmak

Bilgisayar operatörünün çalışma ortamları ve maaşı

Çalışma ortamları genelde büro ve ışık aydınlatması güzel olan, teknolojik ürünlerin yoğun olduğu, tozlu ve nemli yerlerde dahil bilgisayarlarla para kazanılan her türlü işletme olabilir. Çalıştıkları ortam genelde gürültüsüzdür ancak iş temposuna göre bazen hafta sonu, bazen vardiyalı çalışması gerekebilir. Sürekli bilgisayarlarla ilgilendikleri için bütün diğer çalışan personeller ile iletişim halinde olması gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çevre Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar?

Bilgisayar operatörü olmak için gerekli eğitim

Meslek Liselerinin bilgisayar bölümünden olmak üzere bilgisayarla alakalı bütün diğer lise bölümleri bitirmeleri gerekmektedir. Ayrıca halk eğitim merkezlerinin açtığı kurslarda, üniversitelerin ön lisans düzeyinde bilgisayar operatörlüğü ve teknikerliği bölümünü bitirenler ve bilgisayar operatörlüğü ve programcılığı konularında kurs veren eğitim yerlerinden mezun olmak gerekir. Liselerde eğitim 4 yıldır, yüksek okullarda ise 2 yıl eğitim almak gerekmektedir. Özel kurslar ve halk eğitim merkezlerinin kurslarında yeterli sayıda  saat doldurması durumunda bu sertifika alınabilir.

Bilgisayar operatörü iş imkanları oldukça fazladır. Her türlü işletmeden bu elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Ücret olarak da asgari ücretin kaklaşık 3 katı kadar para kazanabilmektedirler. Özel sektörde ise kişinin bilgisi birikimi ve tecrübesinden dikkate alarak pazarlık yapma şansları mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?