Bilgisayar Programcısı Kimdir, Ne İş Yapar

Bilgisayar Programcısı Kimdir, Ne İş Yapar

Farklı konularda ve fazla miktardaki bilgileri bilgisayar ortamında seri ve sistematik bir biçimde çözümlemek ve değerlendirmek maksadıyla program yazan kişilere bilgisayar programcısı denir. Bilgisayar programcısının görevleri Bilgileri bilgisayarda amaca uygun bir biçimde sistemli halde kullanımını gerçekleştirecek bilgisayar programları yazmaktır. Çok fazla bilgisayar programlama dillerini bilip mevcut bilgilerin niteliğine ve özelliğine en uygun biçimde programlama biçimini […]

Farklı konularda ve fazla miktardaki bilgileri bilgisayar ortamında seri ve sistematik bir biçimde çözümlemek ve değerlendirmek maksadıyla program yazan kişilere bilgisayar programcısı denir.

Bilgisayar programcısının görevleri

Bilgileri bilgisayarda amaca uygun bir biçimde sistemli halde kullanımını gerçekleştirecek bilgisayar programları yazmaktır. Çok fazla bilgisayar programlama dillerini bilip mevcut bilgilerin niteliğine ve özelliğine en uygun biçimde programlama biçimini seçerek programı ona göre yazmak. Bilgisayar programcısı programlama dillerinin yazılımı esnasında kullandığı kodları yazar ve uygular. Bilgisayar programcısı yazdığın programın çalışıp çalışmadığını test ederek kontrol eder. Sistem analisti tarafından verilen formları bilgisayar dilindeki kodlamaya göre ayarlar. Çağın gereklerine uygun olarak sistemi ayakta tutmak için güncelleme yapar.

Bilgisayar programcısı maaşı

Bilgisayar programcısı olmak için gerekli özellikler

  • sistematik düşünme yeteneğine sahip olmak
  • sayılarla ve özellikle teknoloji ile yakından ilgili ve başarılı olmak
  • meraklı araştırmacı kendini çağın gereklerine göre hazırlayabilen biri olmalı
  • herhangi bir konuda verilerin çalışmaların çözümlenebilmesi için yapılması lazım olan işlemleri önceden düşünerek bilgisayar diline çevirebilmeli
  • dikkatli sabırlı hoşgörülü yardımsever kişiler olması gerekir

Bilgisayar programcısının çalışma ortamı genelde büro ortamlarında bulunurlar ve oturarak iş görürler.

Bilgisayar programcısı olmak için alınması gereken eğitim

Meslek liselerinin bilgisayar bölümünden mezun olduktan sonra meslek yüksekokullarının bilgisayar teknolojisi ve programlama ölümüne kayıt olması gerekmektedir. Meslek eğitimi hemen hemen bütün üniversitelerde verilmektedir. Bu bölümün en önemli derslerini birisi şüphesiz matematik, ingilizce ve mantık olarak düşünülmelidir. Çünkü dünyadaki bütün kodlama dilleri İngilizce olarak düzenlediği için orta düzeyde İngilizce bilmesi gerekmektedir.  Meslek lisesinden mezun olanların meslek yüksek okulunda okuyabilmeleri için yatay geçiş hakları mevcuttur, ancak düz lise mezunları da bu bölümde okumak istedikleri takdirde yeterli puanı alarak YKS puanı ile yerleşebilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bursalılar Üniversite Sayesinde Doğal Etle Besleniyor

Bilgisayar programcılığının iş imkanları oldukça geniştir.

Bilgisayar programcısı maaşı

Hemen hemen bütün kamu kuruluşlarında ve bankalarda, ayrıca özel sektöre bağlı işyerlerinde çalışma imkanları mevcuttur. Günümüz şartlarında bilgisayarın girmediği alan kalmamıştır. Bu sebeple bu mesleği iş olarak kabul edenlerin oldukça şanslı olduğunu ve bol para kazanacaklarını peşinen söylemekte fayda var. Bu mesleği erkeklerin yapabileceği önyargısı hakimken bayanların da çok rahatlıkla yapabileceğini yapması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Kendini yetiştirmiş programcıların havada kapılacağını hiç tereddütsüz söyleyebiliriz.  Meslekte ilerlemek için Dikey geçiş sınavında başarılı olmak kaydıyla bilgisayar bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayar öğretmenliği, bilişim sistemleri, bilgisayar ve enformasyon sistemleri gibi çok farklı bilgisayarla doğrudan alakalı lisans düzeyindeki programlar arasından istediğinize geçiş yapma hakkınız mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?