Bilgisayarın Çalışma Mantığı

Bilgisayarın Çalışma Mantığı

Bilgisayarın çalışma prensibi herkesin dikkatini cezbetmeyebilir, çünkü 30 yıl öncesinde adını bilen yokken bugün ise adını ağzından düşürmeyen yok. Kim bilir yine bugünlerde pek adını telaffuz etmediğimiz bir teknolojik ürün gelecekte en çok kullanacağımız iletişim aracı olabilir.  30 yılı geride bıraktık ve dünyamız alt üst oldu ise acaba 10 yıl sonra bilgisayarda olduğu gibi dilimizden değil […]

Bilgisayarın çalışma prensibi herkesin dikkatini cezbetmeyebilir, çünkü 30 yıl öncesinde adını bilen yokken bugün ise adını ağzından düşürmeyen yok. Kim bilir yine bugünlerde pek adını telaffuz etmediğimiz bir teknolojik ürün gelecekte en çok kullanacağımız iletişim aracı olabilir.  30 yılı geride bıraktık ve dünyamız alt üst oldu ise acaba 10 yıl sonra bilgisayarda olduğu gibi dilimizden değil elimizden düşüremeyeceğimiz ilginç bir ürün olmayacağını! 

Bilgisayarın ilk üretiminden günümüze kadar pek değişmeyen ilginç bir ürün olan düz cam olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Baş döndürücü bir hızla değişime uğrayan bilgisayarlar, bırakın her evdeyi, hemen hemen taşınabilir akıllı telefonlar gsm şeklinde ve  boyutunda her insanda bir bilgisayar var diyebiliriz artık. 

Bilgisayar nasıl çalışır

Bilgisayarlar ilk bakışta karmaşık bir yapıya sahip gibi görünseler de zamanla çalışma mantığını öğrenince basit bir yapıya dahil oldukları anlaşılır. İşte size bir bilgisayarın hazır hale gelmesi için düzenek. Bilgisayarın çalışma mantığı şu şekildedir.

Bir bilgisayarı bir araya getirmek için 1 veya 1,5 saat yeterlidir. Önce sabit sürücü, okuyucu bilgileri okur, sabit disk bilgilerin korunması için taşınabilir sürücü gerek vardır. Ses giriş ve çıkışı kontrol etmek için ses kartına ihtiyaç vardır. Tespit bileziği sekmanı video oynatmak için gereklidir. İşlemci ise sistemin beyni görevini üstlenir. Kendisine gönderilen direktifleri hesaplar, yorumlar ve uygular. Çok yorulan işlemcinin işini hafifletmek için soğutucuya iş düşmektedir. Pek zor değilmiş değil mi?

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tüketici Hizmetleri Elemanı Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?