Bilime Değer

Bilime Değer

 İnsanoğlunun doğa ile mücadelesinde en güçlü kozu bilim  olmuştur. Bilim insanlık tarihiyle birilikte çok hızlı ve büyüyerek gelişmiş, değişmiştir. Bilime değer verilmesi herkesçe bilinen bir gerçektir. Sanayi devrimi ile birilikte üretimin hizmetine giren bilim insanlık için hem çok yararlı hem de çok zararlı olabilmiştir. Artık  kabul etmeliyiz ki; bilim olmadan ilerleme, gelişme ve mutluluk  da olamamaktadır. Dünyayı […]

 İnsanoğlunun doğa ile mücadelesinde en güçlü kozu bilim  olmuştur. Bilim insanlık tarihiyle birilikte çok hızlı ve büyüyerek gelişmiş, değişmiştir. Bilime değer verilmesi herkesçe bilinen bir gerçektir.

Sanayi devrimi ile birilikte üretimin hizmetine giren bilim insanlık için hem çok yararlı hem de çok zararlı olabilmiştir. Artık  kabul etmeliyiz ki; bilim olmadan ilerleme, gelişme ve mutluluk  da olamamaktadır.

Dünyayı yöneten güçler askeri işgalleri bırakıp ekonomik ve teknolojik işgallere yönelmişlerdir. Aklın ve ahlakın egemen olduğu toplumlar gelişmiş özgürleşmiş ve refah içinde yaşamışlardır.

2. Dünya Savaşında yıkıma uğrayan, altyapısı, ekonomisi, ham madde kaynakları zarar gören, insan gücü neredeyse sıfırlanan Almanya ve Japonya günümüzde dünya devi iseler bunu bilime ve akla verdikleri önem ve bilimsel düşüncenin hayata geçirilmesidir.

Yüce Atatrük’ün dediği  “Hayatta En Hakiki Yol Gösterici Bilimdir, Fendir” sözü tüm dünyanın ilkesi olmuştur.

Bizim  de ülkemizde, vatanını,  ulusunu gönülden seven binlerce cevher var. Ülkeleri için bilim teknoloji alanında her şeyi başarabilecek yetenekte insan gücümüz var. Artık bizim de uluslar arası arenada yerimizi alıp, teknolojide bilimde söz sahibi olmamızın zamanı gelmiş ve geçmektedir.

Eğer başkalarının  ekonomik ve teknolojik esareti altında yaşamak istemiyorsak mutlaka bilime akla ve ahlaka gereken önemi vermeliyiz. Günümüzde küçülen dünyada yerimizi kocaman almalıyız. Bunun için bilimsel düşünen öğretmenlere bu düşünce ile yetişmiş öğrencilere ve çok çalışan bir topluma ihtiyacımız var.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Apple Watch'ın inanılmaz özellikleri

Unutmayalım ki başka TÜRKİYE yok. Bilimsel düşünüp insanca yaşayalım.

Mehmet YÖRÜKOĞLU

Bir önceki yazımız olan Özgürlüğe Değer başlıklı makalemizde özgürlük ve özgürlük makalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?