Biokimya Nedir, Biokimyager Ne İş Yapar?

Biokimya Nedir, Biokimyager Ne İş Yapar?

 Canlıların yapısı, oluşumları, gelişimleri ilgili araştırma yapan, Sağlık Bilimleri alanında çalışan, beslenme konusunda araştırmalar yaparak  kendini kanıtlamış, doğa olayları ile ilgili konularda da uygulamalı araştırmalar yapan kişiye biyokimyager adı verilir. Biokimyagerin görevleri Genetik özellikle ilaçların etkileri ve hastalıklardan meydana gelen kimyasal değişimler konusunda araştırmalar yapmak Canlı familyaları hastalıkları hakkında organizmalar üzerinde araştırma ve incelemeler yapmak Laboratuvar içinde […]

 Canlıların yapısı, oluşumları, gelişimleri ilgili araştırma yapan, Sağlık Bilimleri alanında çalışan, beslenme konusunda araştırmalar yaparak  kendini kanıtlamış, doğa olayları ile ilgili konularda da uygulamalı araştırmalar yapan kişiye biyokimyager adı verilir.

Biokimyagerin görevleri

 • Genetik özellikle ilaçların etkileri ve hastalıklardan meydana gelen kimyasal değişimler konusunda araştırmalar yapmak
 • Canlı familyaları hastalıkları hakkında organizmalar üzerinde araştırma ve incelemeler yapmak
 • Laboratuvar içinde farklı biyokimyasal veriler elde etmek için çalışmalar yapmak
 • Biyolojik kaynaklı ve kimyasal özellikleri çevre kirleticilerin ve organizmaların zararları ve etkilerini incelemek uygun olarak doku ve hücre kültürü hazırlamak
 • Sağlıklı beslenme ve temizlik konusunda çalışmalar yaparak raporlar hazırlamak veya raporları onaylamak

 Biyokimyager  olmak için gerekli özellikler

 • İngilizce iyi derecede hakim olmak ve teknolojik gelişmeleri takip etmek
 • Biyolojik ve kimyasal malzemelere, araç gereçlere karşı alerji sorunu olmamak
 • Görme bozukluğu bulunmamak
 • Sabırlı ve dikkatini bir konu üzerinde yoğunlaştırabilmek
 • Bilimsel çalışmalarda çalışmak için istekli ve meraklı olmak
 • Fen bilimlerine karşı, özellikle kimya ve biyoloji alanında başarılı olmak
 • Akademik yetenek olarak üstün bir analitik düşünme gücüne sahip olmak

Biyokimya uzmanının çalışma ortamları genelde sessiz kapalı yerlerdir. Fakat kullanılan kimyasal bileşikler ve malzemeler nedeniyle biraz kötü kokabilir. Plastik maddeleri, temizlik maddeleri, gıda, ilaç gibi üretim yapan fabrikalarda veya arıtma tesisi gibi yerlerde çalışmak zorunda olanlar farklı sorunlarla karşılaşabilir. Tehlikeli ve zehirli maddeler veya radyoaktif madde bulunan yerlerde çalışanlar çok dikkatli olmalı ve kesinlikle özel güvenlik önlemleri alınmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MasterCard ile Visa Card Arasındaki Fark
Biokimyager Ne İş Yapar?

Biyokimyagerler benzer nitelikte olan kimya, biyoloji, fizik gibi diğer fen kolları ile beslenme, sağlık ve çevre konularında da önemli bir branş haline geldiği için yukarıdaki benzer mesleklerle sıkı bir işbirliği halinde olması gerekir. Biyokimyagerler çalıştığı işin çeşidine göre biyologlar, laborantlar, Eczacılar, Ziraat Mühendisleri, çevre mühendisleri gibi çok farklı sektör çalışanları ile iletişim halinde olmaları gerekir.

Biyokimya uzmanı olmak için gerekli eğitim lise veya dengi bir okuldan mezun olanların YKS sınavında minimum taban puanları geçerek üniversitelerin biyokimya lisans programlarına yerleşmesi gerekmektedir. 1 yıl zorunlu yabancı dil hazırlık programı okuduktan sonra eğitim süresi toplam 5 yıldır. Bu program içinde biyo-kimya olmak üzere 2 ana program vardır. Üniversitede Kimya ve biyoloji konularını içeren çok farklı dersler alınarak, sonunda da Staj yapılması şartı ile biyokimyager ünvanı ile mezun olurlar.

Biyokimyagerlerin çalışma alanları ve iş imkanları

İlaç ve özellikle biopolimerlere karşı dayanıklı protezler ve tıbbi malzemeler üreten fabrikalarda, elyaf, boya, plastik benzeri kimyasal maddeler üretilen yerlerde çalışırlar. Kozmetik tarım ilaçları deterjan gibi teknolojiye dayalı üretim yapılan sanayi tesislerinde ve benzeri her türlü sanayi kuruluşlarında çalışma olanakları mevcuttur.

Yine üniversitelere bağlı biyoteknoloji araştırma ve uygulama merkezlerinde, genetik hastalıklar araştırma merkezlerinde, araştırma laboratuvarları ve tıbbi analizler gibi sıradan işlemlerin yapıldığı laboratuarlarda da çalışma olanakları vardır.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki laboratuvarlarda da muvazzaf subay ve astsubay olarak çalışma şansları mevcuttur. Dünyada çevre kirliliğinin artması sonucunda çevre örgütlerinde ya da endüstriyel tesislerin kurduğu veya belediyelere ait arıtma tesislerinde çalışma şansları da vardır. Ülkemizde yeni gelişen bir sektör olması sebebiyle ve birçok bilim alanıyla kesişmesi nedeniyle bu bölümden mezun olanların yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyer yapma imkanları da oldukça fazladır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir?

Biokimyagerler ne kadar maaş alır

Kamu sektöründe istihdam eden biyokimyagerler devlet memurlarının aldığı maaş kadar, derece ve kademeye göre ücret alır.  Ancak Özel sektörde çalışanların ücretleri bulunduğu pozisyona göre değişir. Çoğunlukla ilk defa işe başlayanların Asgari ücretin iki katına yakın ücret aldığı bilinmektedir. Fakat ileriki yıllarda kişinin performansına ve bilgisine göre alacağı ücret asgari ücretin 10 katına kadar çıkabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?