Bireysel Kredi Kullanımı Sürekli Artıyor

Bireysel Kredi Kullanımı Sürekli Artıyor

Dijitalden bireysel ihtiyaç kredisi alma kolaylığı sayesinde tüketiciler fazla zorlanmadan başvurularını yapıyor ve genelde olumlu netice alıyorlar. Şubeye gitmeden bankacılık işlemleri yapılmaya başlandığından beri bireysel kredi kullanımında artış gözlemlendi. Dijital Bankacılık Başladı Vatandaşlar mobil bankacılığı öğrendi hem kendileri hem de banka çalışanlarının yormadan hem bankacılık işlemlerini hem de bireysel kredi işlemlerini rahatlıkla halledebilir duruma geldiler. […]

Dijitalden bireysel ihtiyaç kredisi alma kolaylığı sayesinde tüketiciler fazla zorlanmadan başvurularını yapıyor ve genelde olumlu netice alıyorlar. Şubeye gitmeden bankacılık işlemleri yapılmaya başlandığından beri bireysel kredi kullanımında artış gözlemlendi.

Dijital Bankacılık Başladı

Vatandaşlar mobil bankacılığı öğrendi hem kendileri hem de banka çalışanlarının yormadan hem bankacılık işlemlerini hem de bireysel kredi işlemlerini rahatlıkla halledebilir duruma geldiler.

bireysel ihtiyaç kredisi almak

Dijital bireysel ihtiyaç kredisi çekmek için birkaç yöntem mevcut. Bunlardan birisi mobil uygulama indirip başvuru yapmak. İkincisi internet bankacılığı aracılığı ile başvuru yapmak. Bunları yaparken de alternatifleri değerlendirmek, örnek ödeme tablosuna bakarak ihtiyaca göre talepte bulunmak gibi seçenekler mevcuttur.

Bireysel ihtiyaç kredisi masraf kalemleri nelerdir

Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranları bazen müşteriye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bireysel ihtiyaç kredisi alırken size verilecek olan toplam miktarı, vergiler, katkı payları, açılış ücretleri, sigorta tutarları dahil edilebilir. Yani dijitalden bireysel kredi çekmeden önce incelenmeli, sadece faiz oranlarıyla yetinmemek gerekiyor.

Çekilecek miktarın içerisinde hangi masrafların dahil olduğunu bilmek de sizin tercihinizdedir. Yıllık ve aylık taksit tutarları, maliyet oranları, ödeme yöntemleri öğrenilmeli. Hatta fon ve vergiler dahil olup olmadığını sormak gerekir.

Her finans kurumunun kendine özgü uygulaması bulunmaktadır. Bankalar minimum 1000 TL den 75 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi taleplerini değerlendirmektedir. Genelde 30 bin liraya kadar olan başvuruları kabul etmektedirler. Kendi mevcut müşterilerine 75000 TL ön onaylı ihtiyaç kredisi avantajı sunabilmekteler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

Bankalar bireysel kredi kullandırırken kendilerine de düşünürler. Dolayısıyla sizin çekeceğiniz kredi için vefat ve maluliyeti içeren hayat sigortası yaptırmak zorunda kalırsınız. Sigorta primleri de onların kendi belirttiği faiz oranları ve kredi tutarları ile değişkenlik göstermektedir. Hatta kredinizi erken kapatmak istediğiniz zaman ara ödeme yapma veya tamamen kapatma opsiyonu da sunarlar.

Bireysel ihtiyaç kredisi almak için çok fazla kolaylık sunulmaktadır. İnternet aracılığı ile mobil şube vasıtasıyla veya bizzat giderek de bankadan başvuru yapıp ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz. Yani oldukça esnek bir yapıya sahip olan ihtiyaç kredisi tüketicilerin işini kolaylaşıyor gibi görünse de kısa vadede çözüm üretiyormuş gibi gelse de aslında faiz yükünün altında ezilen insanların çaresizliğinin bir göstergesi olarak düşünülmelidir.

İhtiyaç kredisi çekmek doğru mu

Temel ihtiyaçlar karşılanıyorsa; eğlence, gezme veya gereksiz yerlere harcama yapmak amacıyla bireysel ihtiyaç kredisi kullanmak pek akıllıca bir iş değildir.

kredi çekmek

Türkiye Bankalar Birliği Verileri ne diyor

Türkiye Bankalar Birliği’nin yaptığı araştırmalar sonucunda oluşan verilere göre ülkemizde bankalardan ya da banka dışı finans kurumlarından bireysel olarak kredi alanların toplam borçları 25 milyon lirayı geçti.
Bankacılık sektöründe toplam mevduat geçen hafta 17 milyar 862 milyon TL artış gösterdi. Geçen hafta yüzde 0,8 yükselen bankacılık sektörü toplam mevduatı, 2 trilyon 327 milyar 908 milyon TL’ye ulaştı.

Geçtiğimiz yıl bireysel kredi kullanan insan sayısı 2 milyon artış göstererek 25 milyon 800 bin kişiyi buldu. Ortalama çekilen bireysel kredi ortalama 16 bin lira seviyesine ulaştı. Hem bankalardan hem de banka harici finans kurumları aracılığı ile bireysel kredi kullanan insanların geçen sene yüzde 9,5 oranında artış göstererek toplamda 413 milyar lira kredi çektikleri tespit edildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türkçe Öğretmeni-Edebiyatı Öğretmeni Kimdir?

Bankacılık sektörü net takipteki alacaklar, bir önceki haftaya göre de yüzde 4,9 artarak 25 milyar 4 milyon TL gibi değerlere ulaştı.

Bireysel krediler bazında en büyük artışın taşıt kredilerinde olduğu gözlenirken, en düşük artış ise yüzde 2 civarında oranı ile ihtiyaç kredilerine talep geldiği gözlendi. Geçen yıl bireysel kredide yüzde 38’ini ihtiyaç kredisi yüzde 36’sını konut kredisi yüzde 19 civarında da taşıt kredisi ile kredi kartları harcamaları olduğu tespit edildi.

Kredi kullanımı

Türkiye Bankalar Birliği’nin elde ettiği verilere göre geçtiğimiz yılın toplamında ortalama 67 bin lira civarında konut kredisi, 8700 lira civarında ihtiyaç kredisi kullanıldı. Tüketicilerin Kredi kartlarındaki kullandığı ortalama borç miktarı da 3500 lira civarında olduğu tespit edildi.
Banka müşterilerinin ülkemizde, banka ve harici finans kurumları aracılığıyla direkt olarak kullandıkları nakit krediler 2015 yılında yüzde 29 artış göstererek 1 trilyon 773 milyar lirayı buldu. Bu nakit kredilerin 1 trilyon 696 milyar liralık önemli bir bölümünü bankalar kredi isteyen müşterilere doğrudan dağıtırken, 34 milyar lira ise finansal kiralama adı verilen şirketler tarafından, 24 milyar lira civarında finansman şirketleri tarafından, ayrıca 20 milyar dolayında da Faktoring adı verilen şirketler tüketicilere borç olarak vermiştir.

Kredi olarak dağıtılan Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya oranı ise 9 puan artış göstererek yüzde 9.1’ler düzeyine çıktı. Buna göre tasfiye olacak alacakların nakit toplamı kredilere oranlandığında zaman yüzde 2,8 seviyesinde gerçekleşti bildirildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türkiye-İran İlişkileri Düzeliyor

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?