Birleşmiş Milletler Günü

Birleşmiş Milletler Günü

 Birleşmiş Milletler Örgütünün 24 Ekim 1945 tarihinde kurulması münasebetiyle üye olan bütün ülkelerde bugün Birleşmiş Milletler Günü olarak kutlanmaktadır. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN KURULUŞ AMACI NEDİR? Birleşmiş Milletler Örgütü dünyada barış, uluslararası güvenlik ve dayanışma amacına hizmet için kurulmuştur. Bu örgüt dünyanın en büyük uluslararası kuruluşudur. Birleşmiş Milletler’in 180’e yakın üyesi bulunmaktadır. Bu günün önemini anlatmak amacıyla üye ülkelerin […]

 Birleşmiş Milletler Örgütünün 24 Ekim 1945 tarihinde kurulması münasebetiyle üye olan bütün ülkelerde bugün Birleşmiş Milletler Günü olarak kutlanmaktadır.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN KURULUŞ AMACI NEDİR?

Birleşmiş Milletler Örgütü dünyada barış, uluslararası güvenlik ve dayanışma amacına hizmet için kurulmuştur. Bu örgüt dünyanın en büyük uluslararası kuruluşudur. Birleşmiş Milletler’in 180’e yakın üyesi bulunmaktadır. Bu günün önemini anlatmak amacıyla üye ülkelerin televizyonlarında, gazetelerinde, dergilerinde ve radyolarında günün önemini anlatan konuşmalar yapılır ve yazılar yayınlanır. Okullarımızda da Birleşmiş Milletler’in kuruluş amacı ve önemi hakkında tanıtıcı programlar düzenlenir.

Birleşmiş Milletler Kuruluş Tarihi

Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından birisi savaş ve savaş sebebiyle mağdur olan insanlar olmaktadır. Birleşmiş Milletler Örgütü de savaşları önlemek, anlaşmazlıkları gidermek için çözüm yolları bulmak için çalışır. En büyük savaşlardan biri ve birincisi olan Dünya Savaşı bütün ülkeleri iki gruba ayırarak 4 yıl devam etti. Sonrasında birçok insan hayatını kaybetti. Çocuklar öksüz kaldı. Ülkeler kan gölüne döndü, hastalıklar ve yokluklar çoğaldı gitti. Savaştan sonra ülkelerin sanayide, tarımda ve diğer gelir kaynaklarında çok büyük azalmalar meydana geldi. Bu sebeple devletlerin yokluk ve açlık sıkıntısı baş gösterdi.

Bu kötü durum, uluslararası sorunların sadece barış yoluyla çözümlenebileceğini gösterdi. İşte bu sebeple 28 Nisan 1919 yılında Milletler Cemiyeti anlaşması imzalanarak Bu cemiyet kuruldu. Başlangıçta üye sayısı çok az olduğu için bu cemiyetin pek etkisi olmadı ve gelişemedi. Ancak daha sonra İkinci Dünya Savaşının patlak vermesiyle Milletler Cemiyeti’nin önemi bir kez daha tartışılmaya başlandı ve 24 Ekim 1945 yılında Birleşmiş Milletler örgütü büyük bir katılımla kuruldu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Un Üretim Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar
BM

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÖRGÜTÜNÜN AMAÇLARI

Birleşmiş Milletler Örgütünün amaçlarından bazıları şunlardır;

  • Uluslararası güvenlik ve barışı sağlamak
  • Devletler arasında iyi ilişkiler geliştirmek
  • Uluslararası alanda kültürel, sosyal ve ekonomik işbirliği yapmak
  • İnsanların sorunlarına çözüm bulmak
  • Temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi için birlikte hareket etmek.

BM ÖRGÜTÜNE YARDIMCI ULUSLAR ARASI KURULUŞLAR

UNICEF : Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun kısa adıdır. Amacı yeni doğan ve büyümekte olan çocukların, gençlerin sorunlarına çözüm aramaktır

UNESCO : Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye olan ülkelerin kültür-sanat ve  bilim alanındaki çalışmalarına katkı sağlamaktır

ILO : Uluslar arası çalışma sözleşmesi ve iş güvenliği konularında birlikteliğin sağlanmasına yardımcı olur.

WHO : Dünyada sağlık alanında sıkıntılara çözüm için çalışır.

UNRA : Vatanından ayrılıp başka yerlere göç edenlerin sorunları ile ilgilenir. Göçmenlere çözüm bulmaya çalışır.

FAO : Uluslararası gıda örgütüdür. Yoksul ülkelere gerekli gıda yardımı yapılması için öncülük yapar.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?