Bisiklete Binmeye Hazır mısınız?

Bisiklete Binmeye Hazır mısınız?

Okulların tatile gireceği şu günlerde çocuklarınıza yapabileceğiniz en güzel iyilik, bir bisiklete binmektir. Onların hem spor yapması, hem eğlenmesi hem de güçlenmesi ve enerjilerini boşaltması için boylarına uygun kaliteli bir bisiklet satın almaktır. Bir bisiklet alarak çocuğunuzun sağlıklı büyümesine, zamanı değerlendirmesine, hatta hayatı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çünkü bildiğiniz gibi hayat inişli çıkışlı bir yoldur, çocuğunuz da […]

Okulların tatile gireceği şu günlerde çocuklarınıza yapabileceğiniz en güzel iyilik, bir bisiklete binmektir. Onların hem spor yapması, hem eğlenmesi hem de güçlenmesi ve enerjilerini boşaltması için boylarına uygun kaliteli bir bisiklet satın almaktır. Bir bisiklet alarak çocuğunuzun sağlıklı büyümesine, zamanı değerlendirmesine, hatta hayatı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çünkü bildiğiniz gibi hayat inişli çıkışlı bir yoldur, çocuğunuz da bu yoldan geçecek. Bunu öğrenmesi için bisiklete binerek, bisikletle dengede durmaya çalışarak, bazen düşerek, bazen düşmeden devam ederek, riske girerek hayatın başlangıcını bisikletle yapmasına fırsat tanıyabilirsiniz. Gerçi Türkiye’de en büyük sorunlardan biri de şehirlerde bisiklet yolu olmamasıdır. Her şeye rağmen uygun boş alanlar araştırılmalıdır.

Bisiklete binmeyi bilmiyorsanız hiç endişelenmeyin öğrenmesi çok kolaydır. Zamanınız varsa sizler de kendinize bir bisiklet alarak çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirmek için yukarıda saydığımız bisikletin faydalarından yararlanabilirsiniz. Bisiklete binmeyi bilmiyorsanız sizin için bisiklet binmenin ayrıntılarını araştırdık.

Bisiklete nasıl binileceğini anlatmadan önce bölümlerini öğrenelim.

bisikletin bölümleri

Bisiklete Nasıl Binilir?

Bisiklete kendiniz de binebilirsiniz bir başkasından da destek alarak öğrenebilirsiniz. Bisikletler hem vitesli hem de vitessiz olarak satılmaktadır. Siz vitesli bisikletleri tercih edersiniz daha iyi olacaktır. İlk önce bisikletin boyunu kendi boyunuza göre ayarlamanız gerekir. Bunu satın alırken de düşünebilirsiniz. Hazır bir bisikletiniz varsa kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Bisiklete oturduğumuz bölüme sele adı verilmektedir. Bisikletinizin boyunu  normal boyundan iki parmak aşağıda yaparsanız ayaklarını yere sağlam basabilir. Bisikletin üzerine oturduktan sonra sağ taraftaki pedal kolunu ayakkabınızın ucuyla yukarıya doğru getirerek ayağınızı üstüne koyup, sürekli önümüze değil de karşı tarafa doğru bakmamız gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Velice Kedi Köpek Dostluğu

Nerede Bisiklete Binmeliyiz?

Bisiklet kullanırken geniş ve düz bir alanda çalışınız, yokuş yukarıya veya yokuş aşağıya doğru çalışmak sizin için başlangıçta zor olabilir. Bisiklete binmenin en zor tarafı dengede durabilmektir. Denge kurmayı öğrendikten sonra bisiklete çok rahat bineceksiniz.

Bisiklette Nasıl Denge Sağlanır?

Bisiklette dengede durmayı öğrenebilmek için birinden yardım alabilirsiniz. Bisikleti dengede tutabilmek için en önemli kural selede otururken sürekli gideceğiniz yöne bakmamız gerekir. Bisikletin ön tekerleğinin üzerine bakarsak ya da yere bakarsak dengemizi sağlayamayız. Bisikletin dengesini sağlamak için bisikletin direksiyonuna ellerinizle çok fazla sıkmamak gerekir. Çok rahat bırakarak bisiklet kendi yolunu rahatça bulacaktır. Bisiklette denge nasıl sağlanır sorusunun cevabı; bisikletin üzerinde durabilmek için ters hareket yapmak gerekir. Yani üzerinde gittiğiniz bisiklet eğer sağa doğru yatacaksa, vücudunuzu sola doğru yatırmanız gerekir, bisikletiniz sola doğru yatıyorsa siz vücudunuzu sağa doğru çekmeniz gerekiyor. Bu durumda bisiklet üzerinde denge sağlanmış olur ve en önemlisi de bisiklet üzerinde düşeceğiniz korkusunu yenmek gerekir. Şunu da bilmeniz gerekir ki bisiklet yol aldığı sürece düşme şansınız çok azdır.

Bisikletin Pedalına Nasıl Basmalıyız?

Bisikletinizin pedalına yumuşak ve seri şekilde basarsanız bisikletiniz o kadar hızlı gidecektir, yine bisiklet üzerinde denge oluşturmak için bir başka denge kuralı ise bisikletiniz sağa yatıyorsa sol taraftaki pedalı da kuvvetlice basmanız gerekir, ya da tam tersi bisikletiniz sola yatıyorsa sağ taraftaki pedalınıza basarsanız dengeyi sağlamış olursunuz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bursalılar Üniversite Sayesinde Doğal Etle Besleniyor

Bisikletten Düşmemek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bisikletten düşmemek için öncelikle sağlam frenlerinizin olması gerekmektedir. Elbette bisiklet üzerinde dengede kalmak kadar frenlerinizin sağlam olması gerekmektedir. Frenleri çift sıkarsak, yani iki tarafı da aynı anda sıkarsak iyi bir duruş sağlayacağız ama bisikletinizin sağ ya da sol tek sıkarsak sıktığınız yöne doğru dönüş yapacaktır. Bisiklet kullanırken dikkat etmemiz gereken en önemli kurallardan birisi de frenleri kullanmayı iyi bilmek gerekir.
Herkese bisikletli bir yaşam dilerken aynı zamanda dikkatli olmanız dileklerimle. Mutlu yarınlar.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?