Bisikletin Dengede Durması

Bisikletin Dengede Durması

Bisiklete biniyorsanız, hatta bisiklete binecek yer bulabiliyorsunuz, hatta ve hatta bisiklete binmek için, hem yer bulabiliyorsanız, zaman ayırabiliyorsunuz sizleri tebrik ediyoruz, çok özverili insanlarsınız diyebiliriz. Bisikletin dengede durması çok da sıradan bir iş değildir. Çünkü bisiklet dünyanın en yorucu sporlarından birisidir diyebiliriz. Bisiklete binen insan hem sağlığını düşünüyor, hem çevresini düşünüyor, hem de ekonomi yapıyor […]

Bisiklete biniyorsanız, hatta bisiklete binecek yer bulabiliyorsunuz, hatta ve hatta bisiklete binmek için, hem yer bulabiliyorsanız, zaman ayırabiliyorsunuz sizleri tebrik ediyoruz, çok özverili insanlarsınız diyebiliriz. Bisikletin dengede durması çok da sıradan bir iş değildir. Çünkü bisiklet dünyanın en yorucu sporlarından birisidir diyebiliriz. Bisiklete binen insan hem sağlığını düşünüyor, hem çevresini düşünüyor, hem de ekonomi yapıyor demek en doğrusudur.

Bisiklet dengede nasıl durur

 Bizim esas konumuz bisikletin faydaları, bisiklete binmenin iyi tarafları değildir. Bizim esas anlatmak istediğimiz bisikletle dik bir biçimde nasıl gidildiğini anlamaya çalışmak. Bisikletin hiçbir yere dayanmadan kendi halinde dik bir şekilde duramayacağı, kısacası bisikletle ilgili merak edilen fizik kanunlarını irdelemeye çalışacağız.

Bisikletin üzerinde insan yokken baktığınız zaman ayakta durmaz, düşer. Bisikletin üzerinde insan yokken bırakıp ileriye doğru getirirsek bisiklet bir miktar yol aldıktan sonra yıkılır. Peki bu nasıl oluyor, diye merak ettiyseniz, bunu izah etmeye çalışalım.

bisiklet sürmek

Momentum konumu gereği bisiklet belli mesafeden sonra yan yatacaktır. Çünkü hareket etmeyen bir bisikletin dengesiz olmasından dolayı taban alanının darlığı ile alakalı olarak dengesindeki en küçük bir bozulma lastiklerin ağırlık merkezinden geçmekte olan düşey doğrunun tavanın dışına doğru çıkmasına, dolayısıyla da bisikletin yan yatmasına sebep olur. Eğer bisikleti ileriye doğru iterseniz bisikletin tekerleklerin dönmesine yardımcı olacaksınız, bu durumda sürtünme olmaması, açısal hareketin hareketsizliği nedeniyle tekerlekler dönecek, ileriye doğru gidecektir. Bu sebeple düşmeye karşı bir çeşit denge sağlanmış olacaktır ki tekerleklerin sürtünmesi sonucunda hız azalacak, bisikletin tekerlekleri yalpalamaya başlayacak, bisiklet kısa bir mesafe sonrasında devrilip yan yatacaktır. Fakat bisiklet sürmek düşünüldüğü gibi kolay bir iş değildir, bisiklet sürmek için beraberinde karmaşık mekanik problemleri çözmek gerektiğini düşünmek gerektiğini bilmeniz gerekir. Çünkü bisiklet hem denge, hem momentum, hareket hesabını yapma tekniğidir, diyebiliriz.


BİSİKLETE NASIL BİNİLİR?

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hafıza Kontrol Teknikleri

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?