BİTİŞİK, EĞİK EL YAZISI SAÇMALIĞI

BİTİŞİK, EĞİK EL YAZISI SAÇMALIĞI

Birinci sınıf öğretmenleri, velileri ve özellikle öğrencileri el yazısı öğrenmekle-öğretmekle haşır neşir olmaktan kurtuldular. En çok yorulan da doğal olarak bu işi yapmakla mükellef olan minik yavrularımızdı.  Geçen yıl ana sınıfında oyun oynayan, boyama yapan, şarkı söyleyen, hoşça vakit geçiren minik eller hiç sevmedikleri bir yazı hikayesi ile günlerini saatlerini ve bütün zamanlarını meşgul etmek zorundadırlar.  […]

Birinci sınıf öğretmenleri, velileri ve özellikle öğrencileri el yazısı öğrenmekle-öğretmekle haşır neşir olmaktan kurtuldular. En çok yorulan da doğal olarak bu işi yapmakla mükellef olan minik yavrularımızdı. 

Geçen yıl ana sınıfında oyun oynayan, boyama yapan, şarkı söyleyen, hoşça vakit geçiren minik eller hiç sevmedikleri bir yazı hikayesi ile günlerini saatlerini ve bütün zamanlarını meşgul etmek zorundadırlar. 

İşin garibi ise bu iş için zaman ayıran emek harcayan yorulan öğretmenler, öğrenciler ve veliler verdikleri emeğin sonucunu alamayacak olmalarıdır. Çünkü el yazısı yeni müfredatı zorunlu hale getirildiği halde bu uygulama sadece ilkokul düzeyinde kalmaktaydı.

El yazısı yeni müfredatı

Milli Eğitim Bakanlığı 2005 yılında el yazısına geçme kararı almış haliyle de ilkokul birinci sınıftan itibaren öğretmenler öğrencilerine el yazısı yazma zorunluluğunu dayatıyordu. Ancak daha sonraki sistem değişikliğinde ilkokul 4 yıla düşürülmüş bu haliyle el yazısı zorunluluğu da 4 yılla sınırlı kalmıştı

Kendini parçalayan öğretmen, öğrenci, veliler, çocukları ortaokul düzeyine geçince 4 yıl boyunca verdikleri emeklerinin heba olduğunu görünce şaşkına uğramaktaydılar. Çünkü ortaokul öğrencisi olan çocukları artık el yazısını yani bitişik yazıyı bırakmak zorunda hissedeceklerdi. Sebebi de ortaokulda giren her dersin öğretmeni çocukların yazdığı el yazısını okuyamadıklarını bu sebeple el yazısı değil de düz yazı yazmalarına isteyecekler zaten dört gözle bu zoraki bitişik el yazısı zorlamasından kurtulmak isteyen ortaokul öğrencisi de bunu fırsat bilecekti. Bunun sonunda da yeni bir yazı karakteri oluşturacak bu yazı karakteri de ne idüğü belirsiz saçma sapan bir yazı stili olacaktı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnsan Ömrünü Uzatan Yiyecekler
el yazısı yazma zorunluluğu

Değerli veliler, özellikle sizlere söylemek istiyorum ki kendinizi bugünlerde birinci sınıf çocuğunun bitişik yazısı öğretimi ile meşgulsen boş yere parçalamaktan, yıpratmaktan kurtuldular. Çünkü bitişik, eğik el yazısı saçmalığı sona erdi. Bakalım ne kadar düz yazı le devam edilecek… Bu durumu birinci sınıfa giren minik yavrular bilmemektedir ama tecrübe edinen sınıf öğretmenleri yani ilkokul öğretmenleri öğrenmiş ve yazı öğretiminde artık fazla kendilerini yıpratmak istemiyorlar.

Eğik el yazısı saçmalığı şimdilik sona erdi

Şimdi siz değerli birinci sınıf anne, baba, velileri hatta ilkokul öğrencileri, siz de kendinizi fazla zora sokmadan yapabildiğiniz kadar bitişik el yazısı çalışması yapınız. Yapabiliyorsan düz yazı çalışmasına ağırlık veriniz. Çünkü size söylemek istediğim gibi ortaokul sıralarına vardığınız zaman bitişik el yazısını bırakıp düz yazı kullanmaya başlayacaksınız.

Tuhaf olan ise sistemin denetlenmesi yani ilkokulda zorunlu hale getirilen bitişik el yazısı çalışması ortaokul düzeyinde zorlanmıyor, denetlenmiyor. Haliyle yazı çalışması da diğer bütün sistemlerimiz gibi ne olduğu belli olmayan karmaşık bir yazı türüne dönüşüyor. Bu çarpık sistemde siz de çarpılan sistem kurbanı deneme tahtası gibi durumlara düşmemek için şimdiden gerekli önlemleri almanızı en başından söylemek istiyoruz eğik el yazısı saçmalığı şimdilik sona erdi. Bizden söylemesi!

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?