Bitkilerde Savunma Sistemi

Bitkilerde Savunma Sistemi

 Canlılar içerisinde en savunmasız olanları bitkiler gibi görünse de bizim düşünemeyeceğimiz şekilde bitkilerin kendilerini savunma sistemleri olduğu ortaya çıkmıştır. Bitkiler kendilerini savunmak için bazen kendilerine zarar veren böcekleri uzaklaştırmak için kimyasal salgılar. Bazen de kendilerine zarar vermek isteyen böceklerden kurtulmak için başka avcı zincirinin üst parçası olan böcekleri kimyasal kokular yayarak  tehlike bölgesine çekerler. Patojenlere […]

 Canlılar içerisinde en savunmasız olanları bitkiler gibi görünse de bizim düşünemeyeceğimiz şekilde bitkilerin kendilerini savunma sistemleri olduğu ortaya çıkmıştır. Bitkiler kendilerini savunmak için bazen kendilerine zarar veren böcekleri uzaklaştırmak için kimyasal salgılar. Bazen de kendilerine zarar vermek isteyen böceklerden kurtulmak için başka avcı zincirinin üst parçası olan böcekleri kimyasal kokular yayarak  tehlike bölgesine çekerler. Patojenlere karşı bitkilerde savunma ve antioksidanlar hep merak edilmektedir.

Bitkiler farklı taktiklerle kendilerini koruyarak hayatta kalma mücadelesi verirler. Bazı bitkiler de kendilerine zarar veren canlılar tarafından saldırıya uğradıkları zaman kendilerine zarar veren canlı hayvanı yok etmek için bölgeye başka daha tehlikeli avcı hayvanları çekecek kokular yayarlar. Böylece yayılan kokuya gelen diğer böcekler bitkiye zarar verecek olan böceği yer ve bitki de kendini savunmuş olur.

bitkilerde savunma ve antioksidanlar

Bitkiye zarar verecek olan böcek bu durumdan hiç haberdar olmadan bitkiler işin içinden sıyrılarak hayatta kalma şansını artırmış olur. Bitkilerin en önemli organı olan yapraklar böcekler tarafından yenilmemesi için kimyasal yöntemlerle korunarak gerçekleşir.
Bitkilerde diğer canlılardaki gibi düşünme ve beyin sistemi olmamasına rağmen tehlikeli durum karşısında çözüm üretilmesi bir kimyacı gibi kimyasal olayları tahlil ederek organize bir çalışma yaparak strateji yürütmesi çok düşündürücüdür. Patojenlere karşı bitkilerde savunma ve antioksidanlar ilginç bir konudur.
Uluslararası böcek fizyolojisi ve ekoloji merkezinde, Büyük Britantanya toprak mahsulleri araştırma merkezinden bir grup araştırmacının bu alanda yaptığı çalışmada mısır ve buğday tarlalarında ürünlerin arasına tarım zararlıları engellemek için  tahılların arasına çim ekilmiş. Sonuç olarak tarım ilacı kullanılmadan zirai ürünleri tehlikeli canlıları, tarlalardaki ekinlere zarar vermemesi için yapılan bu çalışmada yüzde 80 dolayında başarı yakalanmış. Bitkiler üzerindeki yapılan çalışma çözüm üretmede başarılı olduğunda bütün tarım alanlarında kullanılması uygun görülmüştür.
Bunlara benzer bir örnek daha Amerika’nın bir eyaletinde tütün üreten bir çiftçinin tütünlere zarar veren güvesinin tırtılı tarafından saldırıya uğramıştır. Zararlı canlının yumurtaları başka bir böcek tarafından sevilerek tüketilen bir yiyecek olduğu ortaya çıkmış. Böylece tütüne zarar veren tırtıl güvesi tütünün salgıladığı kimyasal bir madde sayesinde diğer avcı canlı türünü çağırarak zararlı türün yumurtaları bu böcek tarafından tüketildiği için zararlı tırtıl türü yok edilmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çanakkale Boğazının Gizemli Suları

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?