Biyoloji Nedir, Biyolog Ne İş Yapar?

Biyoloji Nedir, Biyolog Ne İş Yapar?

 Bütün canlı türlerinin tanımlarının yapılması, sınıflara ayrılması ile canlıların hayatı ve evrimlerini etkileyen şartlar üzerinde araştırma, inceleme yapan kişiye biyolog ad verilir. Bu bilimin adına da biyoloji adı verilmektedir. Biyologun görevleri nelerdir Canlı türlerini yapılarına göre inceler ve belli gruplara göre ayırır. Bütün canlı türlerinin evrimine etki eden sebepleri araştırır, inceler. Canlı türlerinin yaşamına en uygun ortamları belirler. Kimyasal, […]

 Bütün canlı türlerinin tanımlarının yapılması, sınıflara ayrılması ile canlıların hayatı ve evrimlerini etkileyen şartlar üzerinde araştırma, inceleme yapan kişiye biyolog ad verilir. Bu bilimin adına da biyoloji adı verilmektedir.

Biyologun görevleri nelerdir

 • Canlı türlerini yapılarına göre inceler ve belli gruplara göre ayırır.
 • Bütün canlı türlerinin evrimine etki eden sebepleri araştırır, inceler.
 • Canlı türlerinin yaşamına en uygun ortamları belirler.
 • Kimyasal, biyolojik radyoaktif kaynaklı kirleticilerin canlılar üzerindeki zararlı etkilerini araştırır.
 •  Kirletilmiş ortamların yeniden doğal dengesine dönmesi için gerekli iyileştirmeler için çalışır.
 • Tahlil yapılacak her türlü idrar, kan, gaita gibi maddeleri farklı solüsyonlarla işleme tabi tutarak inceler.
 • Her türlü gözle görülür görülmez canlıların, virüslerin, parazitlerin bakterilerin üreme türlerini ve canlılar için olumlu ve olumsuz özelliklerini tespit ederek deneyler yapıp inceler.
 • Şehir içme sularının ve tarımda kullanılan sulama sularının bakteriyolojik olarak tahlillerin yapar
 • Belediyeler Şehir ve Bölge Planlamalarında, sanayi kuruluşlarının çevre ve doğal değerlendirme alanlarında bilirkişi, araştırmacı, danışman, teknik eleman olarak çalışıp araştırma inceleme gözlem teşhis ve bulgular yaparak sonucu rapor tutar.
 • Biyolojik olarak zenginliklerin geliştirilmesi doğal tarihi güzelliklerin oluşturulması için yetkili kurullarla işbirliği halinde olur.
Biyolog Ne İş Yapar?

 Biyolog olmak için gerekli özellikler

 • renkleri ayırt edebilen ve renk bilgisi oldukça gelişmiş olması
 • göz problemi olmaması, belleğinin güçlü olması
 • bilimsel konulara meraklı ve bir konuyu ayrıntısına önem vererek inceleme özelliğine sahip olmalıdır
 • fen bilimlerine ilgi duyan Özellikle de biyoloji ile ilgili alanlarda başarılı olması gerekir
 • Akademik olarak yüksek yeteneğe sahip olması gerekmektedir
 • işini seven dikkatli sabırlı olması gerekir
 • insanlarla diyaloga, açık iş birliği ve iletişimi iyi olması gerekmektedir
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tiyatro Oyuncusu Nasıl Olunur Ne Kadar Kazanır

Biyologların çalışma ortamları ve koşulları

Biyologların çalışma ortamları ve koşulları çok değişkendir. Çünkü hayvan ve bitki türlerinin hayatını incelemek amacıyla bazen açık havada görev yaparlar, bazen de doku ve hücreleri inceleme amaçlı olarak laboratuvar ortamlarında çalışır. Nadiren inceleme sonuçlarını değerlendirmek için bir ortamında da bulunurlar.  Biyolog için çalışma süresi oldukça düzenli temiz ve güvenli olduğunu bilmelidir, fakat arazi çalışmalarına incelemelerde bulunanların bazen gece gündüz bazen de haftalarca çalışması gerektiğini peşinen kabul etmesi gerekmektedir.

Biyolog olmak için gerekli eğitim

Lise ve dengi okul mezunu olanların YKS sınavında minimum taban puanlarını tutturup üniversitelerin fen edebiyat fakültelerine bağlı biyoloji bölümlerinde bir yıl hazırlık toplam 5 yıl eğitim almaları gerekmektedir. Biyoloji bölümü hemen hemen bütün üniversitelerde bulunmaktadır. Eğitimde başarılı olmak için özellikle biyoloji dersi başta olmak üzere fizik, kimya, matematik konularında kendini yeterli bulanların bu bölümü tercih etmesi tavsiye olunur. Öğrenimini başarıyla tamamlayanlara biyoloji lisans diploması verilerek ünvanı da biyolog olarak tanımlanmıştır.

Biyologların çalışma alanları ve iş bulma fırsatları

Kamu kurumlarında, Eczacılık, üniversitelerin Tıp fakültesi, Ziraat, gıda, orman, fen fakültelerinde ve Araştırma merkezlerinde çevre ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda çalışma alanları oldukça geniştir. Özel sektörde çalışmak isteyen Biyolog ilaç ve besin Sanayi kuruluşlarında iş bulma fırsatları mevcuttur. Öğretmenlik yapmak isteyen gerekli sertifika almak şartıyla özel ya da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmen olarak çalışabilirler. Araştırmacı olarak istihdam etmek isteyenlerin lisansüstü eğitim yapmaları şarttır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Yaşlı Bakıcılığı İşinden Gelir Sağlamak

Biyologlar kaç lira maaş alır

Kamu kurumlarında çalışanlar devlet memurları yönetmeliğine göre bulunduğu kademe ve derece göre normal bir memurun aldığı maaşı alırken, özel sektörde çalışmak isteyenler ilk işe başlarken Asgari ücretin yaklaşık iki katı kadar maaş alarak, daha sonraki yıllarda bilgi, birikimine ve performansına göre Asgari ücretin beş katına kadar ibret alabilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?