Biyomedikal Nedir? Biyomedikal Mühendisi Ne İş Yapar?

Biyomedikal Nedir? Biyomedikal Mühendisi Ne İş Yapar?

Tıp alanında ve biyolojik bilim alanında kullanılacak her türlü elektronik araç gereçlerin, iletişim aletlerinin ve iletişim sistemlerinin planının yapılması, imalatı, işletilmesi ve güncelleştirmesi amacıyla uğraş veren kişiye biyomedikal mühendisi denir. Biyomedikal mühendisinin görevleri Biyolojik bilimler alanında ve Tıp sektöründe kullanılması düşünülen elektronik cihazları ve sistemleri tasarlamak hazır imal edilmiş sistemlerin bağlantılarını kurmak sistemi çalışır duruma getirmek hazırlanmış […]

Tıp alanında ve biyolojik bilim alanında kullanılacak her türlü elektronik araç gereçlerin, iletişim aletlerinin ve iletişim sistemlerinin planının yapılması, imalatı, işletilmesi ve güncelleştirmesi amacıyla uğraş veren kişiye biyomedikal mühendisi denir.

Biyomedikal mühendisinin görevleri

 • Biyolojik bilimler alanında ve Tıp sektöründe kullanılması düşünülen elektronik cihazları ve sistemleri tasarlamak
 • hazır imal edilmiş sistemlerin bağlantılarını kurmak
 • sistemi çalışır duruma getirmek
 • hazırlanmış kurulmuş çalışır durumdaki sistemde cihazlarla alakalı araştırmalar yapmak
 • geliştirme ve güncelleme çalışmalarına katılmak
 • kurulu çalışır durumdaki sistemin imalat aşamasını ve kalite kontrolü sağlamak

Kimler Biyomedikal mühendisi olabilir

 • Biyomedikal mühendisi olmak için güçlü bir hafızaya sahip olmak gerekir
 • şekil bilgisi iyi olmalıdır
 • Fen bilimlerine meraklı olmalıdır
 • tasarlama kabiliyeti ve üretim tekniği konusunda yetenekli olmalıdır
 • ayrıntılara derinlemesine girebilmelidir
 • sorumluluk alabilen dikkatli kişiler olmalıdır
Biyomedikal mühendisleri ne kadar maaş alır

Biyomedikal mühendisleri hangi ortamlarda çalışır

Biyomedikal mühendisi genelde kapalı ortamlarda çalışmaktadır. Ancak çalıştıkları ortam sakin ve genelde temizdir. İşlerini yaparken çoğunlukla ayakta olmak ve bazen eğilerek çalışmak durumdadırlar. Alet ve makinaları birinci derece sorumlusu oldukları için üzerlerindeki baskı fazladır. Çevresindeki insanlarla sürekli etkileşim halinde gerektiği için çalışılan kurumdaki bütün teknik personele ve sağlık personeli ile iletişim halinde olması gerekir.

Biyomedikal mühendisi olmak için alınması gereken eğitim lise ya da dengi okuldan mezun olanların ÖSYM tarafından düzenlenen YKS  sınavında minimum taban puanları alarak Biyomedikal mühendisliği bölümlerinden birine yerleşmesi gerekmektedir. Ancak öncelikle lise yıllarında fen bilimleri, matematik gibi derslerden başarılı olmaları sınavda kendilerine avantaj sağlayacaktır. 4 süren üniversite eğitiminden sonra çalışmaya başlayan bilgisayar ve tıp alanında kendilerini geliştirmeli, bu yönde iş bulmaları gerekmektedir. Lisans temasından Bio-Medikal mühendisi ünvanı ile mezun olur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tekstil Boyacısı Ne İş Yapar Nasıl Olunur

Biyomedikal mühendisleri ne kadar maaş alır

Kamu kurumlarında istihdam edilen biyomedikal mühendisleri devlet memurları yasasına göre teknik sınıf ücreti olduğundan diğer memurlardan daha fazla ücret alır. Özel kurumlarda çalışanlar ise yaptıkları İşin durumuna ve tecrübelerine ücretlendirilir. Ayrıca işletmedeki performansına bakılarak Asgari ücretin 7-8 katına kadar maaş almaları söz konusudur. Günümüz koşullarında bu sektör daha çok gelişeceğini ve ihtiyacın artacağı kesindir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?