BİZİ ‘BİZ’ YAPAN DEĞERLER

BİZİ ‘BİZ’ YAPAN DEĞERLER

BİZİ NASIL BİLİRSİNİZ?  Bizi ‘biz’ yapan en önemli değerler hiç şüphesiz özgürlüğümüze düşkün oluşumuzdan dolayı, temsil ettiği sembollere sonsuz saygı ve koruma çabamız diyebilirim. Bunlar din, vatan, bayrak, istiklal marşı ve bize bu kazanımları sağlayan tarihi şahsiyetler olarak sıralanabilir. Diğer uluslardan ayıran başlıca özelliklerimiz ise; emanete sahip çıkmak, misafiri en iyi şekilde ağırlamak, zorda kalanlara […]

BİZİ NASIL BİLİRSİNİZ?

 Bizi ‘biz’ yapan en önemli değerler hiç şüphesiz özgürlüğümüze düşkün oluşumuzdan dolayı, temsil ettiği sembollere sonsuz saygı ve koruma çabamız diyebilirim. Bunlar din, vatan, bayrak, istiklal marşı ve bize bu kazanımları sağlayan tarihi şahsiyetler olarak sıralanabilir.

Diğer uluslardan ayıran başlıca özelliklerimiz ise; emanete sahip çıkmak, misafiri en iyi şekilde ağırlamak, zorda kalanlara yardım etmek, akrabaya ve komşulara ziyarette bulunmak, büyüklere saygı, küçüklere sevgi göstermek, ilk aklımıza gelenler…

BİZİ ‘BİZ’ YAPAN DEĞERLER

Bizi tanımayan ve hakkımızdaki bilgileri at gözlüğü takıp okuyanlar ise maalesef acınacak haldedirler. Çünkü bizim hakkımızda pek de olumlu bilgilere sahip değiller. Bunun sorumlusu hem biziz, kendimizi anlatma fırsatları sunamıyoruz; hem onlar, bizi tanıma çabasında değiller. Yanlışlıkla yada tesadüfen tanıyanlar ise doğal olarak bize benzeyip, bizden kolay kolay kopamayanlardır. Hatta bunun neticesinde muhtemelen bir Türk’le evlilik gelebilmektedir.

TÜRKLERİ TANIYALIM

Türkler birbirlerine ‘abi’ ya da ‘abla’ diye hitap ederler, bunun altında yüzyıllar boyunca süren bir hiyerarşi ve kast sistemi olduğunu sananlar, bizleri tanıdıktan sonra bunun aslında çok içten bir sevgi – saygı ve gönül bağından oluşan gizli bir köprü olduğunu öğreneceklerdir.

Dahası, Türklerin serinkanlı ve  akılcı değil, yüreğiyle hareket eden insanlar olduğumuzu; sakin değil, çok çabuk ve heyecanlı kararlar verdiğimizi ve çabuk bağlanıp yine çok çabuk soğuduğumuzu da öğrenmeleri gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yakın Geleceğin Müjdeli Haberleri

Bizim Doğu Akdenizli olduğumuzu bilseler sevdiklerimize kırıldığımızı ve bunu çok inandığımız için yaptığımızı da anlayacaklardır. Biz birine çok çabuk inanırız ya da çok çabuk da küsebiliriz. Yine küçük şeyleri büyütürüz hatta nefret boyutuna bile taşıyabiliriz. Küçük umutları da büyük heyecanlara dönüştürmekte usta olduğumuzu da bilmeliler.

TÜRKLER KİMDİR

Aslında bu özellikler bütün Akdeniz coğrafyası için geçerlidir ama biz Türkler biraz daha abartanlar kategorisine konabiliriz. Çünkü bizdeki farklılık bulunduğumuz coğrafyanın doğal olarak çok kozmo oluşundan kaynaklanmaktadır. Çünkü biz, aynı zamanda doğuluyuz, çocuk ruhlu ve  tutkulu oluşumuz bu yüzdendir.

Doğrusu biz, biraz Balkan, biraz Kafkas,  biraz Ortadoğulu ve azıcık da Avrupalıyız.

En doğrusu, biz Anadoluluyuz . Binlerce yıllık kültürlerin harmanı.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?