Böbrek Nakli Hayata Bağlanma Umudu

Böbrek Nakli Hayata Bağlanma Umudu

Böbrek nakli sayesinde yeniden hayata bağlanma umuduyla yaşayan insan sayısı o kadar arttı ki sormayın gitsin. Uygun böbrek bulup rahat nefes alanlar da az değil. Bu sayının hızla artması için organ bağışı hakkında bilinçlenmek elzemdir. Unutmayın, her an siz de organ ihtiyacına potansiyel olabilirsiniz. Yaklaşık 11 senedir böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören 35 yaşındaki Uğur […]

Böbrek nakli sayesinde yeniden hayata bağlanma umuduyla yaşayan insan sayısı o kadar arttı ki sormayın gitsin. Uygun böbrek bulup rahat nefes alanlar da az değil. Bu sayının hızla artması için organ bağışı hakkında bilinçlenmek elzemdir. Unutmayın, her an siz de organ ihtiyacına potansiyel olabilirsiniz.

Yaklaşık 11 senedir böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören 35 yaşındaki Uğur G. böbrek nakli sayesinde yeniden hayata bağlandı. Ordu ili Fatsa ilçesinde çiçekçilik yaparak hayatını idame ettiren hastamız, Samsun’daki bir hastanın iki buçuk ay önce beyin ölümünün gerçekleşmesi sebebiyle böbrekleri bağışlandı. Bu böbreklerden biri Fatsa’da yaşayan Uğur G. için ikinci hayata başlangıç oldu.

Böbrek nakli için sırada bekleyen hasta müjdeli haberi Samsun’dan aldı. Yaklaşık iki buçuk ay önce beyin ölümü gerçekleştiği için organları bağışlanmasına karar verilen O.E. adlı kişinin organları Fatsalı çiçekçiye nakledildi. Böylece ihtiyaç sahibi vatandaş yeni bir hayata başlama sevinci yaşadı. Evli ve 4 çocuk sahibi olan hasta, Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi üroloji bölümü tarafından yapılan başarılı bir operasyonla sağ böbrek nakli gerçekleştirildi. Böbrek nakli sonrasında hayata yeniden adım attığını söyledi.

Uğur G., hastalığı sebebiyle her hafta 3 gün sekizer saat diyalize girmek zorunda olduğunu hatırlattı. Konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

‘İki seneden beri diyalize giriyordum. Diyaliz sebebi ile de çok zor anlar yaşadım. Hiçbir sosyal hayatın bulunmuyordu. Çocuklarıma da hiç vakit ayıramadım. Ailece hiçbir yere gezmeye gidemedik. Canımın istediği yemekleri yiyemedim. Benim için hayat çok zordu. Ancak şimdi hayata yeniden başlıyorum. Her şey benim için çok güzel olacak. Dün gece yarısı beni saat 02.00 gibi telefonla aradılar. Bana uygun böbrek bulunduğu söylenince geceyi nasıl sabah ettiğimi bilmiyorum. Hiç inanamadım.’

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Küçük Yaştan İtibaren Diş Bakımının Faydaları
organ bağışı

Çiçekçilik yaparak hayatını sürdüren 35 yaşındaki böbrek hastası Uğur G., iki buçuk aydan beri hiç alışık olmadığı bir hayatta yaşadığını ifade ederek şunları ilave etti. ‘Diyalize bağlı kalmak benim yaşantımı engelliyordu. Böbrek hastası olduğum için her şeyi yiyemiyordum ve kendimi her zaman kontrol altında hissediyordum. Ancak şimdi benim için her şey yeniden başlıyor. Yaşamak böyle daha güzelmiş artık. Benim de yüzüm gülüyor. Ben, hiç tanımadığın birinin bağışladığı böbreği ile yeniden hayata bağlandım. Bu insanlık görevini yapan insanlara çok teşekkür ediyorum. Vücudumuzdaki bütün organlar çok değerli. Bunu ancak kaybeden anlayabilir. Bu sebeple organ bağışı hakkında herkesin bilinçli olması ve gereken hassasiyeti göstermesi gerekir. Herkesi organ bağışında bulunmaya davet ediyorum.’ dedi.

Dini açıdan da hiçbir sakıncası olmayan organ bağışının ciddiye alınması ve beni ilgilendirmez anlayışından sıyrılarak duyarlı olunması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Sizin de günün birinde bir organa ihtiyacınız olmayacağın nereden belli?!

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?