Böbrek Nakli Sınır Tanımaz

Böbrek Nakli Sınır Tanımaz

Böbrek yetmezliği rahatsızlığı olan insanlar bu sorunun giderilmesi için organ nakil merkezlerine başvuruyor, ancak her isteyene anında böbrek nakli yapılamıyor. Nefroloji poliklinikleri hastaların değerlendirmesini yaparak, kendilerine nasıl hareket etmeleri gerektiği yönünde bilgilendirme yapıyor. Böbrek naklinde süreç Organ nakil koordinatörleri hastayı organ nakli cerrahlarına yönlendirerek, canlı bağışçı olan insanlarla görüşüp böbrek nakline engel bir durum olup […]

Böbrek yetmezliği rahatsızlığı olan insanlar bu sorunun giderilmesi için organ nakil merkezlerine başvuruyor, ancak her isteyene anında böbrek nakli yapılamıyor. Nefroloji poliklinikleri hastaların değerlendirmesini yaparak, kendilerine nasıl hareket etmeleri gerektiği yönünde bilgilendirme yapıyor.

Böbrek naklinde süreç

Organ nakil koordinatörleri hastayı organ nakli cerrahlarına yönlendirerek, canlı bağışçı olan insanlarla görüşüp böbrek nakline engel bir durum olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer, böbrek nakli edilecek kişiye uygunsa kısa süre içerisinde nakil gerçekleşiyor.

Aslında her şey anlatıldığı kadar kolay işlemiyor. Ameliyattan sonra da yaklaşık 3 hafta kadar uyum suresinin kontrolü yapılıyor. Eğer herhangi bir sorun çıkmazsa hasta yeni böbreği ile mutlu bir hayat sürmeye başlıyor. Sosyal hayata başlamak ev hayatı sürmek, aile ortamında rahat bir nefes almak için biraz zamana ihtiyaç olabiliyor.

Böbrek nakli ne kadar sürer

İlk 6 ay böbrek naklinin çok önemli bir dönem olduğu unutulmamalıdır. Türkiye’de organ bağışının yaygınlaşması amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Ülkemizde bazen dini, bazen tıbbi, bazen de politik sebeplerden dolayı organ nakline karşı çalışmalar yürütülüyor. Organ bağışı yapmak için kişinin kendi iradesini kullanması, öldükten sonra organlarının başka insanların yaşamasına zemin teşkil etmesi amacıyla izin vermesi gerekiyor.

Organ bağışı yapmak

Organ bağışı kaç yaşında yapılır

18 yaşını dolduran her birey özgürce, sağlıklıyken, devlet hastanelerine, özel hastanelere veya sağlık ocaklarına giderek organ bağışında bulunacağını beyan etmeli ve kendine bağışçı kartı almalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola

Organ bağışı nereye yapılır

Sağlık Bakanlığı işi daha da kolaylaştırarak e-nabız sistemi aracılığı ile yorulmadan zahmetsizce organ bağışı yapmak isteyenlere online ve bilgisayar ortamında bağışçı olma hakkı tanımıştır. Buralardan da girip form doldurup gerekli insani vazife yapılabilir.

Halk arasında ciddi çekinceler olsa da bağışçı olmak, insanlara dokunmak için birkaç dakika ayırıp bu konuda hassas davranmak her insanın görevidir. Çünkü bu durumu en iyi şekilde ve dört gözle yeni bir organ bekleyen kişiler anlayabilir. Medyada, televizyonda, gazetede ya da çevrenizde böbrek nakli bekleyen binlerce insanın ne acılar çektiğini görmüş, duymuş ya da tanıklık etmiş olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Böbrek nakli sonrası

1 böbreğini büyük kızına veren baba, küçük kızına da böbrek aradı!

Organ nakli konusunda Türkiye’de son zamanlarda duyarlılık artmaya başlasa da istenilen seviyeye ulaşmış değil. Özellikle organ nakli bekleyen çok sayıda hasta, vatandaşlardan gerekli duyarlılığı bekliyor. 16 yaşında olan Tuğçe Y. da böbrek nakli olmak için gönüllü insanların barış yapmasını istiyor.

Gaziantep Osmangazi Mahallesi’nde kapıcı dairesinde kiraladıkları dairede kalan 4 çocuklu baba Yılmaz Y., kızı için böbrek  bağışlayacak duyarlı insanlar arıyor. 46 yaşındaki acılı baba, Hacer Y.’la evlendikten sonra biri erkek, üçü kız 4 çocuk sahibi oldu. Ancak arka arkaya ortaya çıkan böbrek yetmezliği problemleri sebebiyle ailenin mutluluğu kısa sürede üzüntüye dönüştü. Çünkü 12 sene önce büyük kızları Fatma’da baş gösteren böbrek yetmezliği sebebiyle baba Yılmaz Y. kızına böbreğini verdi. 5 yıl önce böbreklerinden birini büyük kızına veren baba şimdi de lise ikinci sınıfta okuyan 16 yaşındaki kızı Tuğçe’ye de böbrek yetmezliği teşhisi konunca çaresiz kaldı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Akasya Çayının Faydaları

Böbrek nakli ihtiyacı olan 16 yaşındaki kızları Tuğçe’ye bu sefer de anne böbrek vermek istedi. Ancak yaşanan uyuşmazlık sebebiyle nakil yapılamadı. Böbrek yetmezliği çeken genç kız haftada 3 gün diyalize girmek zorunda kalıyor. Ancak Tuğçe günden güne eriyor. Bu duruma dayanamayan acılı anne Hacer Y. kızının sağlığına kavuşması için bir an önce böbrek nakli yapılması gerektiğini söylüyor. Büyük kızlarının sağlığına kavuşmasına sevinen aile, şimdi de aynı sorunun ikinci kızların da ortaya çıkmasıyla perişan olduklarını ifade ettiler. Acılı anne Hacer Y., “5 yıl önce büyük kızıma eşim böbreğini vererek sağlığına kavuştu. Şimdi ikinci kızım Tuğçe’de de böbrek yetmezliği ortaya çıkınca bu sefer ben böbreğini vermek istedim. Ancak uyumsuzluk yaşanınca  böbrek nakli yapmadılar. Tuğçe şimdi diyaliz tedavisi görüyor. Ailemizin hiçbir sağlık güvencesi yok. Eşimde böbreğinin birini kızma verdiği için kimse ona işçi vermiyor. Tek böbreği ile çalışması zor oluyor. Aile olarak hem maddi hem de manevi anlamda perişanız. Ben evimize ekmek getirmek için gündelikçilik yapıyorum. İnsanların organ bağışı konusunda duyarlı olmasını istiyorum. Yardıma ihtiyacımız var. Birileri bize yardım ederse çok sevineceğiz. Kızım her gün gözlerimin önünde yavaş yavaş eriyor. Dayanamıyorum. Lütfen bize yardımcı olun!” dedi.

Abla Fatma Y. da Tuğçe’de de böbrek yetmezliği sorunu baş göstermesi üzerine çok üzüldüğünü söyleyerek, “Bana da 8 yaşındayken böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Uzun yıllar tedavi gördüm. Ancak belli süreden sonra tedaviye cevap alamayınca babam bana böbrek verdi. Şimdi çok şükür iyiyim. Ancak kardeşimde de böbrek yetmezliği olduğunu öğrenince çok üzüldük. Ben çok kötü günler geçirdim. Aynı şeyleri kardeşimin yaşamasını istemiyorum.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tırnak Yeme Alışkanlığı; Duygusal Nedenlerin Yansıması

Böbreğin birini büyük kızına bağışlayan baba Yılmaz Y., organ bağışının çok önemli olduğunu insan hayatı kurtardığını dile getirerek şunları söyledi:

“Çok sıkıntılı günler yaşadık. Büyük kızıma böbreğimi verdim. Sağlığına kavuştuğu için mutlu olduk. Bu sefer de ikinci kızım Tuğçe aynı hastalık ile baş başa kaldı. Eşim de ona böbreğini vermek istedi ama uyum sağlamadı. Organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olmasını rica ediyorum. Şu anda kızımın acilen böbrek nakli olması gerekiyor. Hem maddi durumum yok, hem de verecek böbreğim yok. Lütfen insanlar bize yardımcı olsun.”

Bir önceki yazımız olan Su Arıtma Cihazı Nedir Nasıl Çalışır başlıklı makalemizde Biopipe, Enes Kutluca ve Su arıtma hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?