Böcek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Böcek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Biliyoruz, adını duyunca bile iğreniyorsunuz fakat her şey değiştiği gibi anlayışlar da değişmektedir. Türkiye’de böcek yetiştirerek zenginliğe ulaşma dönemi yavaş yavaş gelmeye başladı dersek sakın gülmeyin. Çünkü girişimciler kurt, çekirge ya da farklı şekillerdeki böcek yetiştirerek para kazanmaya başladı bile. Biliyoruz Türkiye’de böcekler yemek için sıcak karşılamaz fakat farklı alanlarda farklı amaçlarla böceklerden faydalanan insanlar […]

Biliyoruz, adını duyunca bile iğreniyorsunuz fakat her şey değiştiği gibi anlayışlar da değişmektedir. Türkiye’de böcek yetiştirerek zenginliğe ulaşma dönemi yavaş yavaş gelmeye başladı dersek sakın gülmeyin. Çünkü girişimciler kurt, çekirge ya da farklı şekillerdeki böcek yetiştirerek para kazanmaya başladı bile. Biliyoruz Türkiye’de böcekler yemek için sıcak karşılamaz fakat farklı alanlarda farklı amaçlarla böceklerden faydalanan insanlar bulunmaktadır. Özellikle çekirgelerin sporcu beslenmesi için oldukça katkılı bir besin olduğu düşünülmektedir. Kurtlar yine farklı amaçlarla beslenip satılmaktadır.

Sitemiz sizlere farklı iş fikirleri hakkında bilgi vermektedir.  Dünya hızla değişiyor.   Dolayısıyla bu değişimden ülkemizde nasibini alıyor. Durum böyle olunca böcek yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyenlere bu fırsat kapısı açılmış oluyor.

Böcek yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gerekenler

Böcek deyince genelde olumsuz düşünceler hafızamızda canlanır ancak faydalı olan, insanlar ve diğer hayvanlar için besin olarak değerlendirilen canlılar böcek sınıfına giriyor. Haşerat ile böcek aynı kefeye konulmamalıdır, çünkü her ikisi farklı şeyleri temsil eder. İnsanlara hastalık bulaştıran küçük canlılar haşere olarak değerlendirilir oysa zararsız olan, tam tersine faydaları bile saymakla bitmeyen eklem bacaklı, kanatlı ya da diğer şekillerde olan küçük hayvanlar böcek sınıfına dahil edilmektedir.

Biz burada böcekler sınıfını ele alacak değiliz, anlatmak istediğimiz hayvanlara yem olarak veya insanların da şifa amaçlı kullanabileceği böcek sınıfını irdeliyoruz. Yoksa sivrisinekler, örümcekler… hoşumuza gitmeyen, düşündüğümüz zaman bile irrite olduğumuz kanatlı, eklem bacaklı hayvanları tasavvur etmiyoruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Eczacı Kimdir Ne İş Yapar Kazancı

Yetiştirip satışından gelir elde edilecek ipek böceği, arı, uğur böceği, solucan, sülük gibi canlılar ilk akla gelenler olsa da aklımıza gelmeyen ancak onların da faydalı olduğunu öğrenince şaşıracağınız böcekleri ele alacağız. Örneğin, hamam böceği yetiştiriciliği dediğimiz zaman rahatsız olabilirsiniz, ipek böceği yetiştiriciliği söz konusu olunca sular durulur, masumiyet akla gelir.

Söz konusu olan gelir elde etmek, para kazanmak ise çekirge de yetiştirilir, hamam böceği de, arı, kurtçuk, ipek böceği, sülük gibi canlılar da. Yurt dışına ihracat yapmak amacıyla çoğaltılıp satılabilmektedir. Her ne kadar uzak doğu ülkelerine özgü bir meslek gibi düşünülse de Türkiye’de bu alanda işe koyulan yol alan böcek yetiştiriciliği yaparak para kazanan insanların çoğaldığını hatırlatalım.

Türklerin böcek konusunda en masum olduğunu düşündüğü hayvan ipek böceği ve arı ilk sırada gelir. Ancak son yıllarda uğur böceği, çekirge, un kurdu olarak kabul edilen kurtçuk, solucan, tıbbi sülük, morio kurdu ve nihayet hamam böceği yetiştiriciliği giderek çoğalıyor. Her birinin çoğaltılması, satışı, zahmeti, getirisi farklıdır. Kimi tane başına, kimisi koloni olarak satılmaktadır.

Geniş çaplı düşünüp bu işe atılım yapanlar dış pazarda ihracat potansiyeli yakalayarak ürünlerini satıp pazarda söz sahibi olmaktadır. Çekirge, cırcır böceği, uğur böceği, kırmızı solucan son yılların gözde böcekleri olarak öne çıkıyor.

böcek üreten girişimciler

Çekirge yetiştiriciliği

Para kazanmak için farklı yöntemler denenmektedir.  Bunlardan en çok rağbet göreni de çekirge yetiştiriciliği yaparak para kazanmak olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizin farklı bölgelerinde çekirge yetiştiriciliği yapan insanlar bulunmaktadır. Bu insanlar yüksek protein içerdiği için çekirge beslediklerini bu böceği de ülkemizdeki yabancı sporcular başta olmak üzere herkesin yavaş yavaş tüketmeye başladığını söylüyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Az Sermaye ile Yapılabilecek İşler

Çekirge, evcil hayvanlar için de iyi bir besin maddesi olduğunu söyleyebiliriz. Evde hayvan besleyen insanlar çekirge satın alıp evcil hayvanlarına organik besin olarak vermeyi tercih ediyor. Bunun yanında balıkçılıkta, avcılıkta da çekirge yem olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla sizler de böcek yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bu fikri bir düşünmenizi tavsiye ederiz.

Hamam böceği yetiştiriciliği

Sadece çekirge değil hamam böceği de yetiştirebilirsiniz. Evet  hamam böceği yetiştiriciliği vasıtasıyla para kazanma fırsatı bulabilirsiniz.  Türkiye’de farklı iş alanları bulunmaktadır. Ülkemize Uzakdoğu’dan taşınan bu kültür sayesinde hamam böceklerinin canlı yem şekilde tüketildiğini söyleyebiliriz. Kimse bu hayvanın adını bile duymak istemese de Türkiye’de hamam böceği yetiştiriciliği yapan insanlar bu konu hakkında araştırma yapmaya başladı bile.http://

İpekböceği yetiştiriciliği

İpekböceği yetiştiriciliği yaparak para kazanmak dendiği zaman ise hiç kimse nedense iğrenmez. Oysa bu da bir böcek türüdür. Daha önce bu konu hakkında sizlere bilgi vermiştik. İpek böceği yetiştiriciliği yapmak isteyenler kendilerine farklı şekillerde destek sağlandığını da bilmesi gerekir. Bu konuyla ilgilenirseniz İpekböceği yetiştiriciliği  hakkında yazdığımız makaleyi okuyunuz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?