Boğaza Takılan Adem; Elma  (Ses kutusu)

Boğaza Takılan Adem; Elma (Ses kutusu)

ADEM ELMASI NEDİR, NEREDE BULUNUR    Burundan gelen hava ağızdan gelen hava aynı yerde buluşacak, boğazın arka tarafında sonra aşağı, daha aşağı, daha aşağıya inerek bizim  adem elması dediğimiz yere doğru ilerliyorlar. Siz de ellerinizle boğazındaki adem elmaları hissetmeye çalışın parmaklarınızla, hissetmeye çalışın. Özellikle belirteyim! Sadece erkeklerde değil, kadınlarda da adem elması vardır. Bu adı […]

ADEM ELMASI NEDİR, NEREDE BULUNUR   

Burundan gelen hava ağızdan gelen hava aynı yerde buluşacak, boğazın arka tarafında sonra aşağı, daha aşağı, daha aşağıya inerek bizim  adem elması dediğimiz yere doğru ilerliyorlar. Siz de ellerinizle boğazındaki adem elmaları hissetmeye çalışın parmaklarınızla, hissetmeye çalışın. Özellikle belirteyim! Sadece erkeklerde değil, kadınlarda da adem elması vardır. Bu adı almasının sebebi ademin bir erkek ismi olmasıdır. Genellikle erkeklerin veya erkek çocukların adem elması, kızlarınkinden daha büyüktür. Eğer adem elması bulamadıysanız çıkıntılı bir yer ele geliyorsa parmaklarınızla bu çıkıntıyı hissedebiliyorsanız ses kutusu adı da verilen adem elmasını bulmuşsunuz demektir. Peki ne işe yarar  ? Sesinizi iyi kontrol etmek için görev üstlenmiştir.

AKCİĞERLERİN YAPISI NASILDIR

Akciğerlerimizin sağ ve sol olarak adlandırıldığını söyledik. Peki siz 2 akciğerimizin de birebir aynı olduğunu mu düşünüyorsunuz, yoksa farklı olduğunu mu? Aynı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

 Adem elması  (Ses kutusu) ile akciğerlerin ilişkisi  ise şöyledir. Akciğerlerimizin ikisi de birbirinden farklı yapıdadır. Görüntü olarak örneğin sol tarafın 3 lobu var, soldakinin ise 2 lobu var. Böylece akciğerin sağ mı sol mu olduğunu anlamak için notlar bakıyoruz. Log sayısına göre sağ ve sol diye adlandırıyoruz. Akciğerlerimizin çevresinde akciğerlerimiz koruyan kaslarımız mevcuttur. Yine akciğerlerimizin arasında kalbiniz vardır. Kalpte iki akciğer kastan meydana gelen taban oturuyorlar. Kaslarınıza diyafram kası kaburga duvarlarını oluşturuyor. Duvarları olan bir odaya benzer. Soğuk odada göğüs kafesi adını verdiğimiz kafesi  havanın iki akciğere de girdiğini söylemiştik.
Adem elması nedir

Şimdi kaldığımız yerden devam edersek, akciğerlerimize giren hava eğer x ışını gözlükleriyle akciğerlerimize bakabilseydik havanın görünümü çok ilginç olurdu. Sanki bir ağaç yönünde ama ters çevrilmiş bir araç olarak düşünürsek, bu yapıya bronş adını veriyoruz. Akciğerlere bakıp çok karmaşık olduğunu düşünürsek boş ağacı diye aklın durursak bulunsun ağacının gölgesi diğer tarafında şallar olduğunu düşünebiliriz. Buraya gelen hava ayrılarak bilerek yeşil bölge, mor bölgeyeler yapıyor. Her lob ayrı bir görev üstlenmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gözler Neden Hassastır

Adem elması  (Ses kutusu) ile Akciğerlerin İlişkisi

Adem elmasının başka bir ismi daha vardır. Ses kutusu da denilebilir. Adem elmasının çevresindeki kasları kontrol ederek sesinizi çok inceltebilir veya çok kalınlaştırabilirsiniz. İddia ediyorum ki ses kontrolünü adem elması sayesinde ya da ses kutumuz sayesinde yapabildiğimizi çoğunuz bilmiyordunuz. Artık öğrendiniz şimdi. Kaldığımız yerden devam edelim. Hava adem elmasından geçerek aşağı doğru giderken ciğerlerin bulunduğu bölgeye ulaşıyor. Nefes borusundan aşağı doğru iniyor ve 2 bölüm halindeki akciğerlerinize ulaşıyor. Sağ ve sol olarak adlandırdığımız akciğerlerimize ulaşan hava ya da oksijen, akciğerleri durmadan ziyaret eder.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?