Borcum Olmadığı Halde Niçin Kredi  Alamıyorum

Borcum Olmadığı Halde Niçin Kredi Alamıyorum

Tüketiciler kredi çekmek istediği zaman başlarına ilginç durumlar gelebilmektedir. Kredi almak için bankalardan talep ettikleri parayı finans kuruluşları farklı sebepler öne sürerek olumsuz cevap vermektedir. Bu işin en ilginç yanı ise tüketicilerin çoğu hiç borcu olmadığı halde kredi alamıyor. Benzer yakınmalar belki sizlerin de başına gelmiş olabilir. Hesapta olmayan bazı durumlar vardır. Acil ihtiyaç olunca […]

Tüketiciler kredi çekmek istediği zaman başlarına ilginç durumlar gelebilmektedir. Kredi almak için bankalardan talep ettikleri parayı finans kuruluşları farklı sebepler öne sürerek olumsuz cevap vermektedir. Bu işin en ilginç yanı ise tüketicilerin çoğu hiç borcu olmadığı halde kredi alamıyor. Benzer yakınmalar belki sizlerin de başına gelmiş olabilir. Hesapta olmayan bazı durumlar vardır. Acil ihtiyaç olunca kredi çekmek isteyenler bazı konuları düşünmeden hareket ediyorlar.

Size talep ettiğiniz kredi miktarı tamamen ödenmeyebilir. Yani bazı durumlarda size yeteri kadar kredi çıkmayabilir. Şunu Anlatmaya çalışıyoruz. Örneğin 150.000 TL krediyi 60 ay vadeli kullanmak istiyorsunuz. Çektiniz. Daha sonra 50.000 TL ara ödeme yaptınız. Taksit sayısının aynı olmasına rağmen vadeyi düşürmek istediğiniz zaman banka size olumsuz yanıt verebilir. Sebebi benzer sorunlardan kaynaklanacaktır.

Basit bir başka örnek ise şu şekilde tecelli edebilir. Eğitim hayatı boyunca Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere ihtiyaçların karşılanması amacıyla öğrencilik döneminde kredi verilir. Eğitim sona erdikten sonra ödenmesi gereken bu borç nedense uzun süre ihmal edilir. Artık bu durumda sizin gelecek dönemlerde çekeceğiniz krediler için önemli bir çelme olabilir.

KYK kredisi ödenmezse…

Şunu demek istiyoruz. Sizin çok umursamadığını KYK kredisi de aynı şekilde aksattığınız için kredi notunuzun düşmesine hatta sıfırlanmasına sebebiyet verecektir. İleriki dönemlerde ev almak için, taşıt almak için, arsa, yat, kat… veya ihtiyaçlarımızın giderilmesi amacıyla bankalardan kredi almak istediğinizde sürprizle karşılaşacaksınız. Bakacaksınız ki kredi skorunuz sıfırlanmış. Hiçbir kurum kuruluş size para çıkartamıyor. Siz de yana yakıla bunun neden kaynaklandığını öğrenmeye çalışıyorsunuz. Siz siz olun, hiçbir borcunuzu ihmal etmeyin. Küçük büyük demeyin zamanından önce mutlaka kapatın. Aksi durumda borcum olmadığı halde hiçbir finans kuruluşu bana kredi vermiyor diye sızlanır durursunuz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evden Eve Nakliyat Sektörü Modernleşiyor
Borcum yok kredim çıkmıyor

Hiçbir finans kuruluşu bana kredi vermiyor

Daha önce bankalardan kredi çekip ya da kredi kartıyla alışveriş yapıp borcunu ödemeyenler sorunun kaynağını çok geç anlıyor. Bu durumun kendileri aleyhinde büyük dezavantaj oluşturacağını hesaba katmıyorlar. Çünkü sonraki dönemlerde paraya ihtiyaç olunca başka bir bankaya gidip kredi talebinde bulununca geçmiş dönemlerde ödemediği borçlar dolayısıyla diğer bankalarla olumsuz yanıt vermektedir. Bu olumsuzluğun en önemli sebeplerinden biri önceki dönemlerde ödenmemiş olan ya da düzensiz ödenen borçlardan dolayı tüketici kara listeye girmiştir.

Bütün bankalar tarafından rahatlıkla kontrol edilebilen banka müşterilerinin bütün hesap hareketlerine takip edilebilen sistem sayesinde kimin düzenli müşteri, kimin istikrarsız müşteri olduğu kolayca görülmektedir. Büyük ihtimalle siz de doğal olarak bir başka bankaya giderek talep ettiğiniz kredi olumsuz yanıtlanınca ‘Borcum olmadığı halde neden kredi alamıyorum’ diye yakınırsınız.

Daha önce çektiğiniz herhangi bir finans kuruluşundan aldığınız borçlarınızı mutlaka kapatmanız gerekir. Daha sonra da kredi kartları borcunuz varsa onları da kapatmalısınız. En nihayetinde de düştüğünüz kara listeden çıkmak için büyük çaba hazırlamalısınız. Kara listede olduğunuz sürece hiçbir banka size kredi vermek istemeyecektir.

Negatif yanıt almamak ve bu durumu düzeltmek için bankalarla olan ilişkilerinizi normalleştirmeye ve borçlarınızı tamamen kapatmaya çalışmalısınız. Sonrasında da belli dönem bekleyerek kara listeden çıkmamız gerekmektedir. İşte o zaman borcum olmadığı halde kredim neden çıkmıyor demenize gerek kalmayacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Soğutma-İklimlendirme Teknolojisi Mezunu Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Bir önceki yazımız olan Hızlı ve Kolay Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde finans kuruluşları, kredi ve kredi çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?