BOYALARIN HAYATIMIZDAKİ YERİ

BOYALARIN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Resim, insanoğlunun hayallerinin anlatmak isterken başvurdu uğraşlardan biridir. Resmin temel unsurunu ise boya oluşturmaktadır. Boya ilkel dönemlerden beri kullanılan bir araçtır. İnsanın mağaradaki başlayan ilk çizimleri her dönemde farklı boyut ve tipleri ile karşımıza çıkmaktadır.  Bu boyaların özellikle iki türü insanoğlunun dikkatini çekmektedir. Pastel boya ve sulu boyalar hayatımızda en önemli bir yere sahiptir. Sulu […]

Resim, insanoğlunun hayallerinin anlatmak isterken başvurdu uğraşlardan biridir. Resmin temel unsurunu ise boya oluşturmaktadır. Boya ilkel dönemlerden beri kullanılan bir araçtır. İnsanın mağaradaki başlayan ilk çizimleri her dönemde farklı boyut ve tipleri ile karşımıza çıkmaktadır. 

Bu boyaların özellikle iki türü insanoğlunun dikkatini çekmektedir. Pastel boya ve sulu boyalar hayatımızda en önemli bir yere sahiptir. Sulu boyaların kullanımında ilk kez Mısır uygarlığına kadar gittiği söylenmektedir. Pastellerin boyaların farklı bir şey olmadığı ve aslında sulu boya ile renklendirildiğini görmekteyiz. Avrupa’da 15’inci yüzyılda pastel boyaların kullanıldığını mağara resimlerine kadar uzandığını görmekteyiz. Ancak bugün de kullanılan pastel boyaların geçmişi on altıncı yüzyıl İtalya’sına kadar gitmektedir. Hem pastel boyanın hem de sulu boyanın üretimi dönemler içinde farklılaştı, ve artık özellikle çocuklar için boyaların daha sağlıklı olduklarını gönül rahatlığı ile görmekteyiz. Peki pastel boya ve sulu boya nasıl üretilmektedir, bunu size anlatmaya çalışalım.

BOYA NASIL ÜRETİLİR

BOYA ÜRETİM AŞAMALARI

Tüm boya türlerinin ana maddesi pigmentler olduğunu biliyor musunuz? Bunlar farklı biçimde işlenerek değişik boya türleri üretilmektedir. Pastel boya üretimi içinde toz pigmentler, yani boya maddeleri kullanılmaktadır. Pastel boyalar da yüzyıllarca kullanın tebeşir tozu artık tercih edilmiyor, bunun yerini pastel boyalar aldı. Pastel boyalar üretmek için karıştırıcıya eklenen parafinin ve bitkisel yağ, pastel boyanın ham maddesini oluşturmaktadır. pastel boyanın görüntüsünün parlak olmasının sebebi ise bunda yağların kullanılmasıdır. Üretilecek rengin toz olması karıştırıcıya eklenmesiyle üretim süreci başlar. Dönen kollarla karıştırma işlemi devam eder, tank ısıtılır, böylece katı haldeki yağlar sıvı hale geçmiş olur. Her dönüşte karışım da sağlanmış olur. Bu sürenin sonucunda koyu kıvamlı akışkan pastel boya karıştırıcılara alınır. Bu noktada önemli olan konu ise boyanın kurumadan, çabukça kalıplara dökülmesidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Plaj Şemsiyeleri ile Serin Yaz Tatili
BOYALAR NASIL ÜRETİLİR

Pastel boyanın son şeklini alması için yapılan bu işlemde kalıplarda kesinlikle boşluk kalmamasına dikkat edilir. Kuruma süresi ortalama on beş ile yirmi beş dakika arasında değişir. Çarkın hızla çevrilmesiyle kuruyan pastel boyalar yavaş yavaş dışarı çıkmaya başlar. renklerine göre ayrılıp dizilirler ve daha sonra farklı ebatlarda paketleme yapılır. Bizlere satılmak üzere de marketlerdeki raflarda yerlerini alırlar.

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?