Budaklı Kaplıcaları’nda 0 Derecede Keyif

Budaklı Kaplıcaları’nda 0 Derecede Keyif

Doğu ve Güneydoğu genel olarak terörle anılsa da güzel etkinliklerin yapıldığı zaman dilimlerinde vardır. Nemrut Dağı eteklerinde şifa dağıtan Budaklı Kaplıcaları bilhassa kış mevsiminde bölge insanının eğlence yeri olarak dikkat çekiyor. Bitlis’in Güroymak ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Budaklı Köyü Kaplıcaları kışın sıfır derece soğukta bile ilgi görüyor. Hava sıcaklığının çok düşük olmasına aldırış etmeyen bölgedeki insanlar şifalı kaplıca sularında hem temizleniyor, hem de eğleniyor. Bölgenin insanları hava soğuklarına aldırış etmeden hayvanları ile beraber kaplıca sularına girerek günün bütün yorgunluklarını atıyorlar. Ayrıca hayvanların da sıcak sularda rahatladığı, sahipleri ile birlikte eğlendikleri dikkatlerden kaçmıyor.

Bölge insanının sabahın erken saatlerinde kalkarak yola çıkıp bu keyfi sürmek istedikleri bildirildi. Sabahtan akşama kadar yapılan çalışmalarda yorularak günün yorgunluğunu, bölgenin stresini atmak için soluğu kaplıca sularında alıyorlar. Havanın sıfır derecelere düştüğü zamanlarda bile suyun sıcaklığı 50 dereceye yaklaştığı için üşüyen hayvanlar da aynı zamanda soğuktan korunmuş oluyorlar. Atlarla kaplıca sularında yıkanan bir vatandaş, Budaklı Kaplıcaları’na herkesin yoğun ilgi gösterdiğini, bilhassa yaz mevsiminde özellikle romatizma hastalıkları olan insanlar tercih ettiğini, kaplıcada büyük keyif aldığını ve sürekli geldiğini dile getirdi.

Budaklı Kaplıcaları İlgi Görüyor

HAYVANLAR DA KAPLICA SULARINDA ŞİFA BULUYOR

Bir vatandaş, kaplıca sularına girmeden rahat edemediğini, kendisi ile birlikte atının da kaplıca sularında yıkanmayı çok sevdiğini dile getirdi. Ayrıca şu bilgileri verdi:

‘Kış mevsimi bu bölgede çok soğuk geçiyor. Çoğu zaman ulaşımda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Fakat her şeye rağmen buraya ulaşmaya başarıyoruz. Ancak yaz mevsimindeki gibi kalabalık olmadığı için biz de hayvanlarınızla birlikte hem eğleniyoruz, hem de dinleniyoruz. Buranın manzarası da mükemmel olduğum için insanların çoğu fotoğraf çekmek, video çekmek amacıyla da geliyor. Kış mevsiminde ahırlardaki ortamdan sıkılan, kirlenen hayvanlarımızı da yanımızda getirerek bir güzel yıkıyoruz. Bir taraftan hayvanlarımızı temizlerken, diğer taraftan da bol bol eğleniyoruz. Bazı zamanlar öyle soğuk oluyor ki biz ısınmak için kaplıcaya girip kendimizi korumaya çalışıyoruz. Tabii bu durumda hayvanlar da bizimle birlikte ısınmak için kaplıca sularında yüzüyor.’ diyerek açıklamalarını tamamlıyor.

Bir önceki yazımız olan Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi başlıklı makalemizde Feraye Türküsünün Sözleri ve Ferayidir Kızın Adı Ferayi Dinle hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ