Buğday Ekimi Ne Zaman Nasıl Yapılır

Buğday Ekimi Ne Zaman Nasıl Yapılır

Buğday ekimi ve hasadı bölgelere göre değişiklik gösterse de genel hatlarıyla birbirine benzemektedir. Ülkemizin buğday yetiştiriciliği için en uygun bölgesi olarak kabul edilen iç Anadolu’da buğday ekim hasat ve tarlaların hazırlık dönemleri çiftçiler tarafından çok iyi bilinir. Buğday yetiştiriciliği Buğdayda yüksek verim almak için tecrübeli çiftçilerin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Her ne kadar küresel ısınma sebebiyle […]

Buğday ekimi ve hasadı bölgelere göre değişiklik gösterse de genel hatlarıyla birbirine benzemektedir. Ülkemizin buğday yetiştiriciliği için en uygun bölgesi olarak kabul edilen iç Anadolu’da buğday ekim hasat ve tarlaların hazırlık dönemleri çiftçiler tarafından çok iyi bilinir.

Buğday yetiştiriciliği

Buğdayda yüksek verim almak için tecrübeli çiftçilerin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Her ne kadar küresel ısınma sebebiyle buğday ekim zamanı gecikse de çiftçiler gerekli hazırlıklar yaparak buğday yetiştiriciliği için çalışmalara başlamaktadırlar. İyi bir çiftçi buğday ekim aşamasından önce gerekli hazırlıkların neler olduğunu bilir, ona göre de adım adım yapılması gerekenleri tatbik eder.

Buğday yetiştiriciliği için bazı tekniklerin bilinmesi de uygulanması şarttır. Buğday ekim dikim hasadında iyi verim almak için bilinmesi gerekenler şunlardır;

İyi bir tohum seçimi yapılmalıdır. Verimi yüksek kaliteli tohumlar seçilmesi halinde alınacak ürün verimi üreticiyi sevindirecektir. Tohumların tarlada bekleme aşamasında zararlı böcekler tarafından yenmemesi için ilaçlanması gerektiğini de unutmamak gerekir. Verimi yükseltmek için tohumların hafif nemli köklendirici maddelerle hazır hale gelmesi de verimin artmasında önemli bir etken olduğu unutulmamalıdır.

Gübre her bitkide olduğu gibi buğday üretimi için de olmazsa olmaz katkı maddesidir uygun gübrelemenin ve gübre çeşidinin verimi kat kat artırdığı bilinmektedir. Çiftçiler hayvansal gübreleri tercih ederlerken bazen de DAP gübresi olarak adlandırılan katkıları kullanırlar.

Gübre

En uygun gübreleme nasıl yapılır

Ekin tarlada üç beş santimetre olunca ÜRE gübre atılacağı gibi daha öncesinde de tohum aşamasında tarlaya saçılmalıdır. Gübreleme iki türlü yapılmaktadır. Taban gübrelemesi ve üst gübreleme olarak iki çeşit gübreleme yapılmaktadır. Çiftçiler duruma göre her ikisini de zamanı gelince uygulamaktadırlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar

Konya-Ilgın Çiğil mahallesinden Bekir ÇAL adlı çiftçi buğday ekimi ve hasadının kendi yöntemiyle nasıl yapıldığını anlattı. Çiğilliler nasıl buğday yetiştiriciliği yapıyor öğrenelim.

Verimli buğday almak için nisan-mayıs aylarında ilk önce bir nadas yapmalıdır. Nadası ekim ayına kadar ızgara kazayağı ile yazın ağustos-eylül aylarında iyi bir şekilde bu tarlayı hazırlanmalıdır. İyi bir verim almak için iyi bir tohum seçmek lazım. Tarlanın analiz durumuna göre de gübresinin ona göre ayarlanması gerekir. Tarladan verim almak için iyi bir gübre seçmek lazım. Bunu da herhangi bir ziraattan temin edebilirsiniz. Mevsime göre hangi gübrenin gittiğini öğrenip ona göre gübresinde atmalıdır.

Buğday ne zaman, nasıl biçilir, nasıl hasat edilir? Ne zaman hasat edilmelidir. Sulamak gerekir mi?

Gübrelemeye yaptıktan sonra ot ilaçlama zamanı geliyor. bu ot ilacını da belirli bir hangi ot varsa o ota göre ilacını alıp o otun ilacını yapılmalıdır. Bu ot ilacından sonra tarlaya su verilmelidir. Bundan sonra tarladaki başağa döndüğü zaman takip etmelidir.

Ekin başağa döndükten sonra da gelişmesine bakarsın. Hasat zamanı yaklaştıkça, tarlanın görünümü değiştikçe insan kendi yaptığı işten gurur duyuyor. Ekin hasat zamanı gelince biçerdöverler gelmeye başlıyor. biçerdöverlere veriyoruz. Verdikten sonra ürünün ne kadar çıkacağını merakla bekliyoruz. Biçerdöver biçtikten sonra mahsullerimizi arabalara boşaltıp ambarlara veya tüccara satıyoruz. Buğday veriminin ne olduğunu biraz anlayınca biraz daha mutlu oluyoruz. Eğer zarar ettiysek emeğinizin karşılığını alamayınca biraz üzüntü, sıkıntı çekiyoruz.

buğday hasadı

Tabi bununla da bitmiyor, bu işlerden sonra tarlamızın sapını, malımız var ise balya yaptırıyoruz. Hayvanımız yoksa da balya hesabından satıyoruz. Anızı tarlada isteyen olursa da dönüm hesabı veriyoruz. Eğer ikinci bir ürün için tarlamızı tekrar sürmeliyiz. Tarlada balya yaptırdıktan sonra toplanıp boşaltılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Tarla bir sonraki ürün ekimi için tekrar hazırlanmalıdır. Uygun zamanda pullukla sürüyoruz, tekrar ekim ayı hazırlığına başlıyoruz. İkinci ürün yerine geçecek şey ne ise karar verilir. Nohut, yemlik, yulaf veya arpa gibi. Bunları ekmeyi düşünüyoruz. Tohumumuzu ikinci ürüne hazırlık yapıyoruz.

Yöresel buğday ekim ve hasadını anlatan Bekir ÇAL isimli çiftçiye teşekkür ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nasıl Olunur Ne İş Yapar başlıklı makalemizde Tıbbi Laboratuvar Teknikeri, Tıbbî laboratuvar teknikeri iş imkanları ve Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?