Buğulanma Nedir, Neden Olur?

Buğulanma Nedir, Neden Olur?

 Bazen yorulduğumuz zaman dinlenmek için banyoya girip güzel bir duş almak isteriz ve sıcak bir duş keyfi yaparız. Duştan sonra banyodaki aynanın buğulanmış hali perişan bir durumda  karşımıza çıkar ve sinirimizi bozar. Ya da arabamızla yağmurlu bir günde yolculuk yaptığımız zaman arabamızın camlarının buğulanması da çok sık rastladığımız bir durumdur. Buğulanma nasıl meydana gelir, hiç düşündünüz […]

 Bazen yorulduğumuz zaman dinlenmek için banyoya girip güzel bir duş almak isteriz ve sıcak bir duş keyfi yaparız. Duştan sonra banyodaki aynanın buğulanmış hali perişan bir durumda  karşımıza çıkar ve sinirimizi bozar. Ya da arabamızla yağmurlu bir günde yolculuk yaptığımız zaman arabamızın camlarının buğulanması da çok sık rastladığımız bir durumdur. Buğulanma nasıl meydana gelir, hiç düşündünüz mü?

 Buğulanma olayı

Buğulanma olayı nedir, neden olur, buğulanmanın önüne geçebilir miyiz, sorusunun cevaplarını bulmaya çalışalım. Aslında buğulanma olayının cevabı çok basit ama araştırmadığımız için ne yapılacağını bilemeyiz. Oysa ayna üzerine birazcık sabun ya da deterjan sürersek veya yeni dilimlenmiş bir tane patates dilimi koyarsak buğulanma oluşmasını önleyecektir.

Buğulanma olayı

 Buğulanma nasıl meydana gelir?

Buğulanma, yüzey gerilimi ve yüzeye değme açısıyla doğrudan ilgilidir. Yani su zerreciklerinin üzerinde bulunan yüzey ile oluşan açı buğulanmaya sebep olmaktadır. Banyo aynası ne kadar temiz olursa olsun bu olayın oluşmasına engel olamayacağını bilmeniz gerekir. Çünkü istediğiniz kadar temizlense bile banyo aynası yine de pis kalacaktır. Üzerinde oluşan buharın yayılarak banyo aynasının buğulanması da bu sebeptendir zaten. Banyo aynasında bu sebeple oluşan minik buhar damlacıkları toplanır.

 Buğulanma nasıl önlenir

Başka bir anlatımla, kir ayna ile su damlacıkları arasındaki dokunma açısının olmasına sebep olur. Siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın ayna üzerindeki kiri tamamen temizlemeniz imkansızdır. En ufak zerreleri ile yüzeydeki dokunma açısını etkileyerek bu açının yok olması için aynanın çok ince bir tarafından kaplanması gerekir ki bu işi de sıvı deterjanlar ve yeni doğranmış 1 patates diliminden çıkan sıvı ile engelleyebilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İzmir'deki Karadenizliler 'Geleneksel Hamsi Şöleni'

Camlarda oluşan buğulanmayı önlemek için demek ki yapmamız gereken tek şey, yüzeyi deterjan kaplamak ya da doğal yoldan yapmak isterseniz patatesi kestiğiniz zaman oluşan sıvısını cam yüzeye sürmek olacaktır. Eğer cam yüzeyi dilediğiniz şekilde koruyamazsanız camlardaki oluşan buğulanmayı önlemek imkansız olur. Çünkü buğulanmanın oluşmasına çok yönlü saçılım yapması neden olur.

Öğrendiğiniz üzere aslında bizleri zor durumda bırakan bu olayın basit bir şekilde olduğunu anlayabilmekteyiz. Özellikleri aşırı yağmurlu günlerde araçla yol alırken büyük tehlike atlatan insanların bundan sonra araçlarının yanında sıvı deterjan ya da 1 adet patatesi torpidolarında bulundurun. Buğulanma olayını önlemek için, oluşacak kazaları önleme açısından faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?