Burası Türkiye.!

Burası Türkiye.!

 Sürekli yolunan kazlar ülkesi?!  Bir ülke düşünün ki burada kurallar yazılsın ama uygulama ve denetleme noktasında hiç bir nöbetçisi olmasın. Bu ülkede ticari kuruluş ve kurumlar bağlı bulundukları devletin yasa ve yönetmelikleriyle adeta dalga geçerek, her türlü hile, tuzak ve aklınıza gelebilecek her türlü akıl oyunlarıyla, o ülke vatandaşlarını yola yola kazdan beter etsin. Ve […]

 Sürekli yolunan kazlar ülkesi?!
 Bir ülke düşünün ki burada kurallar yazılsın ama uygulama ve denetleme noktasında hiç bir nöbetçisi olmasın. Bu ülkede ticari kuruluş ve kurumlar bağlı bulundukları devletin yasa ve yönetmelikleriyle adeta dalga geçerek, her türlü hile, tuzak ve aklınıza gelebilecek her türlü akıl oyunlarıyla, o ülke vatandaşlarını yola yola kazdan beter etsin.

Ve maalesef bu devletin hükmetme görevlileri de sadece seyirci olarak vaziyeti seyretsin… Hiç şaşırmadınız biliyorum, burası gariplikler ülkesi, TÜRKİYE! Sizler de yüzde yüz eminim ki bir şekilde amiyane bir tabirle ‘öpülmüşsünüzdür’.

Bir banka hesabınız varsa kredi kartınız olmuştur, bir cep telefonunuz, hatta bir kaç tane gsm hattınız vardır. Buna bağlı olarak elbette internetiniz, kablolu tv üyelikleriniz, para transferleriniz olmuştur. Bunlardan hiç biri yok mu dediniz. Peki. Su, elektrik veya doğalgaz da mı kullanmıyorsunuz?  Cevabınız, ‘evet’ ise nerede yaşadığınızı söyler misiniz? Durun, tahmin edeyim; ‘CENNET’.

Bankaları zaten söylemeye gerek yok, bizi istedikleri gibi sağmaya devam ediyorlar. Yok efendim, kart aidatı, hesap işletim ücreti; havale, eft veya adını bilmediğimiz devlete ödenen vergi türleri. Sonuçta itiraz etseniz bile onların her durumda hazır uyduruk bahaneleri vardır. Ne yapacaksınız, kızıp hesabı mı kapatacaksınız? O zaman yaptığınız taksitli alışveriş tuzakları çıkacak karşınıza! Okumadan imzalamak zorunda kaldığımız karınca duası yazı karakterleri ile yazılmış sözleşmeye göre kapana kısılırsınız ki öfkeyle kalkanın sonu olur finaliniz!

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dinî-Millî Günlere Duyarsızlıklar

En çok da kredi kartlarında taksit tuzağı ve minimum ödeme tutarları canımı sıkar benim. Benim dilim yandığı için süt içmeyi bırakın yoğurt bile yemiyorum. Borç ödemede minimum tuzağına düşenlere şaşıyorum. Bu tuzakla borcun tamamına faiz uygulanmasına bilerek izin veriyoruz ve ipin ucunu kaçırmak için tutulan çanağa atlıyoruz. Sonuç? Haciz!

TÜRKİYE

En çok suistimal yapılan, açıkça söylemek gerekirse tüylerimizi yolanların başında gsm şirketleri desek yalan olmaz. Faturalı veya faturasız hiç farketmez, öperler bizi. Üstelik de gereksiz yere konuşma çağına sokarlar bizi! Sınırsız paket şu kadar, 10 000 mesaj bedava, 10 tl yükle 100 tl bizden tuzaklarına düşeriz hep! Oradan bize gel, biz önce az yolarız, sonra hepsini çıkartırız senden, derler ama biz anlamayız ki! Yine bankalara kızdığın gibi kapatırsın hatlarını ama yine sonucun berbat olacağını çok geç anlarsın! Hatta o kadar geç anlarsın ki yıllar önce tüm borçlarını ödeyip kapattığın hesap ya da aboneliğe ait bir borç ve birikmiş faizleri çıkıverir karşına, şaşar kalırsın?! Hiç boşuna çırpınma, söke söke alırlar senden o haksız parayı. Biraz cesursan, itiraz edeceğini ve delillerin olduğunu söylersen düzenbazların aracı tahsilat taşeronlarının avukatları size anlaşma yolu teklif edecek, indirim yapma yolunu teklif edecektir. Hayıflanarak kabul edeceksin, gerçek delilin ve mahkemelere katlanma tahammülün yoksa…

Bu örnekler maalesef devlet kurumlarında da karşınıza çıkıyor. 5-6 yıl önce ödenmemiş bir taşıt vergi borcu, emlak borcu veya belediye… yıllar önce bilmem nereyi işgal ettiğinden ya da kaçak yapılaşmadan vb. durumdan, ödediğiniz halde ödenmemiş gözüken borçlar çıkıverir ve hayret edersiniz, ait olduğunuz devlete güveniniz sarsılıverir. Sonra kimi, kime şikayet edeceğinize şaşarsınız. Burası tuhaflıklar ülkesi; TÜRKİYE!

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türkiye’de Meslek Seçiminde Yapılan Hatalar

Bir önceki yazımız olan Selamlaşmak başlıklı makalemizde günaydın, merhaba ve selam hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?