Burj Dubai (The Burj Khalifa) Hakkında Bilgi

Burj Dubai (The Burj Khalifa) Hakkında Bilgi

Gökyüzünde bir şehir gibi yerden 500 metre yükseklikte bir kule; Burj Dubai. Burj Khalifa gökdelen mühendisliğinin bugüne kadar ulaştığı en mükemmel şaheser. Bu başarısını 7 altın buluşa borçlu Burj Dubai. Her biri bir dönüm noktası niteliğinde olan 7 bina gökdelen dünyasının kalbi. Mühendislerin gökyüzüne daha da yükselmelerini sağlayan önemli teknolojik bir yenilik. Bu devasa yapıları teker […]

Gökyüzünde bir şehir gibi yerden 500 metre yükseklikte bir kule; Burj Dubai. Burj Khalifa gökdelen mühendisliğinin bugüne kadar ulaştığı en mükemmel şaheser. Bu başarısını 7 altın buluşa borçlu Burj Dubai. Her biri bir dönüm noktası niteliğinde olan 7 bina gökdelen dünyasının kalbi. Mühendislerin gökyüzüne daha da yükselmelerini sağlayan önemli teknolojik bir yenilik. Bu devasa yapıları teker teker inceleme çalışalım. Gökdelenlerin gelişmesine imkan tanıyan dahice atılımları inceleyelim.

Büyük, daha büyük ve dünyanın en büyüğü olabilmek… Dubai dünyanın en hızlı büyümekte olan şehirlerinden birisidir. İşçilerden ve vinçlerden oluşan bir ordu şehri, tüm dünyanın hayranlıkla bakacağı bir alana dönüştürmek için hiç durmadan çalışıyorlar. Amaçları dünyanın en büyük gökdeleni inşa etmek. Bu mühendislikle ilgili tarihi en önemli atılımlardan birisidir. Burj Dubai’nin nasıl bu kadar uzun olduğunu anlayabilmek için zamanda geriye gidip gökdelenler dünyasını hatırlamak lazım. İlk gökdelen kavramı nasıl ortaya çıktı, bunu hatırlamak gerek. İlk gökdelen on dokuzuncu yüzyılda uzunluğu sadece 43 metre olan bir bina idi. Bu bina New york’taki Ecutable Life binası. Aslında binaları çok yüksek yapmaktan ziyade asıl sorun, o yüksekliğe nasıl çıkabileceği sorunu olduğunu fark ettiler. Gökdelenlerin önündeki en büyük engel merdivenlerde insanlar yüzlerce kat merdiven yürümeyi sevmiyorlar. Doğal olarak eski ofis binalarındaki merdivenler oldukça uzun ve de karanlıktı. İnsanlar en fazla 2 ya da 3 kat çıkmayı seviyorlardı. Eğer ofisinizin beşinci ya da altıncı katta olduğunuzu düşünün ve bir avukat olduğunuzu farzedin. Burj Khalifa da sizinle görüşmek için insanlar 6, 7 kat çıkmayı göze alabilir miydi, yoksa birinci, ikinci kattaki bir avukatımı tercih ederlerdi? Bu sorun da asansörün icadı ile aşıldı ve gökdelen dünyası hızla gelişmeye başladı. Çünkü en büyük sorun ortadan kalkmıştı.

Burj Dubai’nin Asansörü

 Burj Dubai asansör kavramını en uç noktaya taşımayı başarmıştı. İlk gökdelen adını alan bina yedi buçuk katlı idi. Burj Dubai (Burj Khalifa) ise 163 katı aşan uzunluğu ile asansör teknolojisinin mutlak sınırlarını zorlayan bir yüksekliğe ulaştı. Burj Dubai tamamlandığında içinde 35 bin kişi barındırabilecek orta ölçekli bir şehir nüfusu kadar insanın binaya girip çıkması en büyük sorunlardan birisi. Bu sayıyla başa çıkabilmesi için tam elli üç farklı asansör var.
Burj Khalifa
Bu asansörlerden bazıları saatte 35 kilometre hıza ulaşabilmekte ve 50 saniyede 120’nci katta ulaşabilmekte. Bu asansörlerden en büyüğü aynı anda 46 kişi taşıyabilmektir. Bu kadar hızlı yol alabilen bir nesnenin acil durumlarda durabilmesi için çok iyi hesap yapılmalı. Bu ağırlık 30, 40, 50 ton ağırlığında bir kütleyi oluşturuyor. Asansör fren sisteminin yaptı şey, uçurumdan aşağı sürülen 18 tekerlekli kamyonu havada durdurmakla eşdeğer bir iş. Bu asansörlerden herhangi birisi hız limitini aştığı anda acil fren durumu devreye giriyor.
Metal fren pabuçları kılavuz rayları bastırarak asansörü birkaç metre içersinde durdurabiliyor. Bir başka en büyük sorunu ise binanın hangi malzemelerle yapılacağı konusu. Bu da daha önceki yapılan binalardan tecrübe ile taş kullanmanın çok tehlikeli olacağını ortaya koydu. En iyi, en sağlam, en hafif gökdelen malzemesi çelik olarak tespit edildi. Çelik iskelet yapımı kusursuz bir şekilde yaptıktan sonra binayı istediğiniz uzunlukta yapmakta hiçbir sorun yok. Bu durumun ortaya çıkmasıyla büyük şehirlerdeki arsaların değeri hızla arttı.

Burj Khalifa-Burj Dubai’nin  asansörü gibi iskeleti de taşın ve çeliğin en ideal hali ile birleşerek inşa edildi. Binada 30 bin tonu aşkın çelik kullanıldı hem de oldukça zeki bir biçimde tasarlandı hesaplandı. Çelik yapay taşın, yani betonun içine gömüldü. Bu güçlendirilmiş beton omurganın üstüne ise cam ve çelikten oluşan ileri bir teknoloji ürünü giydirme ile kaplandı. Duvarlardaki parçalar katı, ama birleşme bölümleri esnek olarak tasarlandı. Eğer binadaki biri ağır bir mobilyayı gökdelenin kenarına doğru isterse, zemin dıştaki duvarı aşağı doğru çekecek ancak duvar parçalarının arasına esnek eklemler hareketi emerek duvarın tamamının zarar görmesini engelliyor. Bu eklemler aynı zamanda çöl güneşi gökdelenin üzerinde gezinip belli yerleri ısıtırken duvardaki her parçanın ayrı ayrı esneyip sıcaklığın düşmesini sağlayacak. Ancak binanın göğüs germesi gereken en önemli kuvvet çöl rüzgarıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Öz'ünü Kaybetmeyen Mekan; Nazilli Kısmet Pide

Burj Dubai’nin Maliyeti

Burj Dubai’nin giydirme malzemesi tam 100 milyon dolara mal oldu. Bu yüzden mühendisler cephe binaya takılmadan önce prototip parçalarla denemeler yapıyor. Gökdelenin üst kısmında mühendisler prefabrike farklı bir boyuta taşımışlar. Hızın anahtarı zıplamalı şekilde adı verilen yeni bir teknoloji işlemi binanın alt tarafında başlıyor. Çelik işçileri duvarları ve katları bel kemiğini oluşturacak olan çelik kafes duvarı monte ediyor, kanguru vinçleri çelik kafesler yükselterek zıplamalı şekillendirici adı verilen özel kalıplara yerleştiriyor ve daha sonra beton dökülmesi başlıyor, 12 saat sonra beton kurduktan sonra kalıp zıplamaya hazır hale gelmiş oluyor. Titanlar betonu geride bırakarak kalıbı yukarıya doğru içiyorlar. Kalıbı işlemin en başta tek başına tekrar başlatılacağı bir sonraki seviye taşımak sadece 2 saat alıyor. Bu şekilde Burj Dubai‘nin katları teker teker yerine oturuyor, aynı bir düğün pastası gibi. Ancak çıkılan her katta betonu binanın yüksek katlarda taşımak kolay iş değil. Beton pompalarıyla yukarıya doğru pompalanarak taşıyor ve sadece akşamları dökülebiliyor. Çünkü gündüz vakti yakıcı sıcak betonların aşırı ısınmasına sebep oluyor. Nihayetinde Burj Dubai şimdilik insan eli ile yapılmış olan dünyanın zirvesi…  Burj Dubai’nin maliyeti hesaplamakla içinden çıkılır gibi değil.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?