BÜTÜN CANLILARI SEVMELİYİZ

BÜTÜN CANLILARI SEVMELİYİZ

İnsan olmanın gereği sadece insanları değil bütün canlıları sevmekten geçer. İnsan her şeyi yaratandan ötürü sever, sayar, sonuna kadar bütün canlılara yardım eder, hele insanlara asla kötülük etmez, onları incitmeyi aklının ucundan bile geçirmemesi gerekir. Bu sebeple insanoğlu konuşurken bile ne söyleyeceğine dikkat eder, karşısındaki insanın söyleyeceği sözlerden etkilenip etkilenmediğini düşünmesi gerekir. O halde kendimizin […]

İnsan olmanın gereği sadece insanları değil bütün canlıları sevmekten geçer. İnsan her şeyi yaratandan ötürü sever, sayar, sonuna kadar bütün canlılara yardım eder, hele insanlara asla kötülük etmez, onları incitmeyi aklının ucundan bile geçirmemesi gerekir.

Bu sebeple insanoğlu konuşurken bile ne söyleyeceğine dikkat eder, karşısındaki insanın söyleyeceği sözlerden etkilenip etkilenmediğini düşünmesi gerekir. O halde kendimizin de bir canlı olduğunu düşünürsek, kendimize yapılmasını istemediğimiz bir davranışı biz de diğer canlılara asla ve asla yapmamalı, hatta aklımızın ucundan bile geçirmemeliyiz. Örneğin rastgele, sırf birini, biz insanoğlunu mutlu etmek için toprakta dikili duran ya da saksıda açan güzel çiçekleri koparmamayı bile aklımızdan geçirmeliyiz. Hayvanları da Allah’ın bir canlı olarak düşünürsek onlara da eziyet etmemeli, sırtlarına fazla yük yüklemeli, açlığını, susuzluğunu iyi düşünerek zamanında beslemeli, aldığımız ya da bakmakla yükümlü olduğumuz hayvanları gerektiği şekilde korumalı, duyulmalı ve üzerimize düşen sorumluluğu tam anlamıyla yerine getirmeliyiz.

Bitkilere, hayvanlara bu şekilde davranırken yaratıkların en değerlisi olan insan için de elimizden gelenin en iyisini  yapmalı yani çok titiz bir şekilde düşünerek hareket etmeli, insanların yüzüne karşı söyleyemediği sözleri, öfkeleri, düşüncelerimizi, kırgınlıklarımızı kısacası olumsuz düşüncelerinizi asla ve asla kendisi yokken başkalarına anlatmamalı, onun kalbini kırmamalıyız. Çünkü şunu iyi biliriz ki bizim de hoşunuza gitmeyecek sözleri davranışları arkamızdan başkaları söylerse ya da gösterirse her insan gibi bizim de kalbimiz kırılır, arkamızdan konuşan kişi için pek iyi şeyler düşünmeyiz.

İyi bir insan olarak önceden her şeyi çok iyi düşünmeli, öngörülü olmalı, arkadaşlarımızın, sevdiklerimizin veya tanımadıklarımızın da kalbini kırmamak için azami dikkat göstermeliyiz. 

İşte bu sebeple her zaman güzeli görmeye çalışmalı, güzeli konuşmalı, güzel düşünmeli ve güzel olan işleri yapmalıyız. Herkes tarafından sevilen sayılan iyi bir insan olmak istiyorsak kimseyi incitmemeli, başka bir insana kötü gelecek davranışlarda bulunmalıyız. Çünkü Allah’ın yarattığı insanı ve canlıları sorgulamak, eleştirmek, kırmamak hiçbir insanın yapmaması gereken en güzel davranışlardan biridir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocuklar Hakkında Söylenen En Güzel Özlü Sözler

İnsanlar elinde olmadan bazen duygularını kontrol edemez, bunun sonucunda şiddete başvurur. Şiddet sadece fiziki olmaz, her organımızla karşıdaki canlıyı şiddete maruz bırakabiliriz. Örneğin göz ile şiddet deyince gözümüze bir şey çarpması, acıtması yani herkesin aklına ilk gelen fiziki bir şiddettir ama insanın manevi değerlerine ters gelen hareketlerin de bir şiddet olduğunu, aslı astarı olmayan insanı rahatsız eden şeylerin de şiddet içerdiğini şiddeti körüklediğini, yalan ve haksızlık içeren durumlara yönlendirdiği için şiddete girdiğini, bu sebeple de seyirler karşısında pozisyona geçtiğimizi tercihlerimizi belirlediği müziği bu sebeple elimizde olmadan farklı şiddet duygularına büründüğümüzü görebiliyoruz.

Hoşunuza gitmeyen, duymak istemediğimiz  sözleri duyduğumuz zaman, bizi elimizde olmadan bazen şiddete yönlendiren durumlar ortaya çıkabiliyor. Örneğin bir arkadaşınıza yakınımıza kızdığımız zaman, kötü söz sarf etmemeliyiz veya asla yalan söylememeli ve dedikodu, iftira gibi kötü hastalıklardan uzak durmalıyız.

Kısacası bizler rengi, dili, dini, kültürleri farklı olan insan toplulukları olduğumuz için birbirimizi olduğu gibi kabul etmeli, bir topluluğun diğer bir topluluğa veya kişiye üstünlük göstermeye çalışmasına hem izin vermemeliyiz hem de fırsat vermemeliyiz.

Bizim bilmemiz gereken tek şey, dünya üzerinde var olan bir canlıyız. Bizim diğer canlılardan hiçbir eksiğiz de yok üstünlüğümüz de yok. 

Sonuç olarak bu yazıdan çıkarmamız gereken en güzel ders; biz bir başka canlıyı düşünmeden üzüyorsak kırıyorsak demek ki aslında kendimizi üzdük kendimizi incittik.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Deprem Nedir, Nasıl Oluşur?

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?