Büyükşehir Olmak

Büyükşehir Olmak

BÜYÜKŞEHİRLİ OLUP HİZMET ALAMAYAN KÖYLER Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geçtiğimiz yıllarda kabul edilip uygulamaya konulan büyükşehir belediyeleri yasası ile o il içindeki bütün kasaba belediyelikleri kapatıldı mahalle adı altında büyükşehirlere bağlandı. İlk bakışta kulağa hoş geliyor ama gelin görün ki uygulamada bu kulağa hoş gelen ses ne gibi çatlaklar doğuruyor örneklerle açıklamaya çalışalım. Büyükşehire bağlanan bir kasaba […]

BÜYÜKŞEHİRLİ OLUP HİZMET ALAMAYAN KÖYLER

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geçtiğimiz yıllarda kabul edilip uygulamaya konulan büyükşehir belediyeleri yasası ile o il içindeki bütün kasaba belediyelikleri kapatıldı mahalle adı altında büyükşehirlere bağlandı. İlk bakışta kulağa hoş geliyor ama gelin görün ki uygulamada bu kulağa hoş gelen ses ne gibi çatlaklar doğuruyor örneklerle açıklamaya çalışalım.

Büyükşehire bağlanan bir kasaba elektriğini, suyunu doğal olarak bağlı bulunduğu büyükşehire bağlatmak ve tükettiği enerjide ücretini büyük şehre ödemek zorunda kalıyor ama bir sorunla karşılaşıldığı zaman en yakın belediye birimi merkezdeki büyükşehir belediyesinin birimleri oluyor. Örneğin 90 kilometre uzaktaki bir köy büyükşehirin 1 mahallesi kabul edildiği için 90 kilometre uzaktaki köy de vatandaşın evini su bastığı zaman müracaat edeceği yer de doğal olarak büyükşehir belediyesi birimleri olmaktadır.

Geçenlerde büyükşehire bağlanan bir kasabanın yeni haliyle mahallenin sakinlerine durumdan memnun olup olmadıklarını sorduğumda içler acısı yürek burkan cevaplar aldım. Vatandaşın evini su bastığını bu sebeple mağdur olduğunu, mağduriyetinin giderilmesi için kasabalarında bulunan önceki belediyenin kaldırılması sonucu mecburen bağlı bulunduğu büyükşehre müracat etmek zorunda kaldığını, bunun da telefonla müracaat edilmesi gerektiğini ve mecburen telefonla yardım istediğini ve aldığı cevabın kendisini ne kadar üzdüğünü dile getirmeye çalışalım. Büyükşehirden verilen cevap ‘sizi sıraya aldık, sıranız gelince size gerekli müdahale yapılacak, gerekli yardımda bulunacak’ diye cevap verilmiş olması ne kadar vahim bir durumda olduğumuzu gözler önüne sermektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Devlet Bahçeli Kimdir?
Büyükşehir Olmak

Vatandaş evinin sular içinde kaldığını vurgulamak istiyorum. Doğal olarak acilen yardım gelmesi gerektiğini düşünüyor ama büyükşehirde görev yapan birimler sıraya koyduklarını söylemesi yüreğini sızlatan nokta oluyor. düşünsenize evin içinde sular var ve sizi kurtarmak için sıraya koyuyorsunuz sıranız geldiği zaman ancak yardım alma şansınız var. Oysa daha önceki yasa ile yaşadığı kasabadaki belediyenin hizmetlerinden acil şekilde faydalanabildiğini ve soruna ani müdahale edildiğini söylemektedir. Neticede sıraya giren vatandaşımız üçüncü günün sonunda, sular evin içine iyice yerleştikten sonra kurtarmaya gelen büyükşehir belediyesinin birimleri tarafından müdahale edilmiş oluyor.

Bir başka örnekte de yine büyükşehire bağlı uzak bir mahallede (şimdiki adıyla mahalle önceki ismi ile köyde) vatandaşın elektrik sayacı bozuluyor. Yine mecburen durumu daha önceki bağlı bulunduğu en yakın su işleri birimine değil de yeni haliyle büyükşehir bağlı olan su işleri birimine müracaat ediyor. Yine sıraya girmek zorunda oluyor 80 – 90 kilometre uzaktaki büyükşehire ait su işleri bölümü çalışanları keyifleri yetince su sayacını incelemeye alıyorlar, yeni sayaç takılması gerektiğine karar veriyor ve sayaç değiştiriyor. Daha sonrada bu yapılan işlemlerin karşılığında ücretin su faturalarına yansıtılacağı söylemiyor ve her türlü masraf hesaplanarak taksit taksit su faturasının içine yerleştiriliyor.

BÜYÜKŞEHİRE BAĞLI KÖYLER DURUMDAN MEMNUN DEĞİL

Vatandaşa durumdan memnun olup olmadıklarını sorduğumuzda tahmin edeceğiniz üzere böyle büyükşehir mahallesi olmak istemediklerini, insanca hizmet görmek istediklerini dile getirmektedirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Basım ve Yayın Teknolojileri Teknikeri Kimdir Maaşı Ne Kadar

Şimdiki cumhurbaşkanı, o zamanın başbakanı haksızlık olmayacağına büyük büyük şehirlerde ne varsa köydeki mahallelerde de aynısını geleceğini söylemekle ne kadar isabetli bir karar verdiğini ve uyguladığını vatandaşlardan öğrenmiş oluyoruz(!) Oysa bu işi ballandıra ballandıra seçim malzemesi yapanlar bir kez olsun vatandaşın bu haline nasıl geldiğini, durumdan memnun olup olmadıklarını, işlerin nasıl yürüdüğünü hesap etmeden işe atıldılar, biz yaptık oldu bitti anlayışı ile kafalarına göre yerel yöneticilik yapmaktadırlar.

Ordu gibi bir ili büyükşehir yapabilmek için düzmece nüfus planlamalarıyla büyükşehir yapmışlar ama zavallı Ordulular büyük bir ihtimalle büyükşehirde bir mahalle olmaktan son derece pişmanlardır. Keza Muğla da aynı durum söz konusudur. Muğla’da daha önce küçük bir kasabaya bağlı olan köy birkaç tane çöp konteynırına sahip iken şimdilerde koskoca köyde sadece bir tane konteynır var ve o konteynırı boşaltmaya gelen büyükşehir çöp toplama görevlerini görenlere aşk olsun.

Örnekler saymakla bitmez. Önemli olan vatandaşın sesine kulak vermek, gidip büyükşehir de bir mahalle olmaktan memnun olup olmadıklarını sormak, değillerse, sorunlar yaşanıyorsa çözüm üretmek, çözüm üretilemiyorsa da yapılan yanlıştan, hatadan bir an önce geri dönmek gerekir.

Zaten en başından pilot uygulama yapılmadan yanlışı eksiği,artısı eksisi hesap edilmeden, düşünülmeden büyükşehir yasası çıkarmak herhalde siyasi seçim kazanmak amacıyla yapılmıştır, demekten başka aklımıza bir şey gelmiyor.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?