Buz Kalıbı Tehlikesi

Buz Kalıbı Tehlikesi

 Buzluktan yeni çıkardığınız buz kabını ellediğiniz zaman parmaklarımızın buz kabına yapıştığını fark etmişsinizdir. Buzdolabına yapışan parmakların neden bu hale geldiğini merak ettiniz mi? Eğer buz kabını yalamaya çalıştıysanız canınızın çok yandığını hemen anlamışsınızdır. Havalar sıcak mı sıcak! Su veya çayın, meyve suyunun, ayranın içine buz atmak icap edecek. Hemen buzluğa yönel ve buz kalıbını çek. […]

 Buzluktan yeni çıkardığınız buz kabını ellediğiniz zaman parmaklarımızın buz kabına yapıştığını fark etmişsinizdir. Buzdolabına yapışan parmakların neden bu hale geldiğini merak ettiniz mi? Eğer buz kabını yalamaya çalıştıysanız canınızın çok yandığını hemen anlamışsınızdır.
Havalar sıcak mı sıcak! Su veya çayın, meyve suyunun, ayranın içine buz atmak icap edecek. Hemen buzluğa yönel ve buz kalıbını çek. O da ne! Parmaklarınız buz kalıbına yapıştı. İyi de neden böyle oldu ki!

İşimizin acele olması sebebiyle ve buzluğun dışarı yaydığı soğuk havanın etkisi ile işimizi çabuk görmek isteriz ve bir an önce buzluktan yeni bir buz kabı çıkarmaya çalıştığımız zaman elimize yapıştığını hissederiz.

Farkında olmadan buzluktan yeni çıkarılmış bir buz kabını tuttuğumuz zaman elimizdeki nem birden donar, parmaklarımızın basıncı da bu donmuş olan nemin kaptaki bulunan buz kristallerine hızlıca yapışmasına sebep olur.

İşte bir buz kabını alırken farkında olmadan ellerimizin buz kalıbına veya buz kütlesine yapışmasının sebebi insan vücudunda oluşan nemin soğuk bir hava ile karşılaşması sonucunda ani tepki göstererek donması sebebiyle oluşan olaya tanıklık ederiz ve bunun sebebini de merak ederiz.

Buz Kalıbı Tehlikesi

Demek ki buzdolabından bir buz kabı çıkarırken ellerimizin çıplak olmamasına dikkat etmeliyiz. Mümkünse bir eldivenle buz kabının almalıyız ki çıplak elle dokunduğumuz zaman elinizin buz kabına yapışacağını tahmin etmeliyiz.

Çocukluğumuzda bir oyun olarak yaptığımız küçük ama büyük tehlikeler oluşturabilecek oyun dilimizi buzluğa ya da buz kabına yapıştırmak oldukça tehlikeli bir davranıştır. Çünkü insan vücudunun içinde bulunan dil parmağınıza göre daha da fazla sıcaklık ve nem içerdiğinden yapışma hızı oldukça ani olacak ve dilimiz büyük hasarlar görecektir. Asla ve asla bu basit eğlenceli olan hatayı yapmayalım, çocuklarımızın yapmasına da izin vermeyelim.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TÜSODER Nedir Ne İş Yapar

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?