Buzun Ortası Neden Mattır

Buzun Ortası Neden Mattır

Yazın sıcak günlerde soğuk bir içeceğin içine koyduğumuz buz ve bazen yararlandığımız, düştüğümüz zaman şişen bir yerin tedavisinde yine buz ihtiyacımız olur. Buzun mat görünmesi hiç dikkatinizi çekti mi bilmem ama kenarları şeffaf bir yapıda iken merkeze doğru mat bir hal alır. Buzun ortasının mat olmasının sebebini hiç düşündünüz mü? Aklınıza geldi  belki ama sebebini öğrenemediyseniz […]

Yazın sıcak günlerde soğuk bir içeceğin içine koyduğumuz buz ve bazen yararlandığımız, düştüğümüz zaman şişen bir yerin tedavisinde yine buz ihtiyacımız olur. Buzun mat görünmesi hiç dikkatinizi çekti mi bilmem ama kenarları şeffaf bir yapıda iken merkeze doğru mat bir hal alır. Buzun ortasının mat olmasının sebebini hiç düşündünüz mü? Aklınıza geldi  belki ama sebebini öğrenemediyseniz biz size açıklamaya çalışacağız. Genel kültür olarak bilmekte fayda var.

Sudan oluştuğunu bildiğimiz buz aslında saydamdır ve içindeki buz kristalleri düzenli dizi şekilde dağılmış vaziyettedir. Normal bir buzda ortasının mat olmasının sebebi ise buzun içindeki yapının eşit olmayan bir dağılıma sahip olması ile açıklanabilir. Bu sebeple buz kristalleri arasındaki sıkılık gevşeklik geriye kalan çapları yarım milimetreyi geçmeyecek şekilde hava kabarcıkları ile doludur. Bu sebeple buz kristalleşmesi oluşması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

buzun yapısı

 Hava kabarcıkları oluşurken havanın su içindeki çözünürlüğü soğumaya başladıkça azalır, azaldıkça da buzun matlaşması söz konusu olur. 

Suyun döngüsünü hepiniz bilirsiniz. Su değişik hallerden geçerek sürekli değişime uğrar. Donma da bu döngünün bir parçasıdır. Donma olayı yaşanırken buz bir kabın içinde şekil aldığında kenarlarında donma başladığı için hava kabarcıkları son kez donan iç kısımda sıkılaşmaya girer. İşte ışık, hava kabarcıkları kuşatılmış kristallerin etrafından yansıyacak, bu da bizim gördüğümüz şekilde saydamlığın azalması şeklinde görünecektir. Buzun ortasının mat olmasının sebebi bu sebebe bağlı olarak açıklanabilir.

Demek ki buzun mat görünmesi içindeki hava kabarcıklarının sıkılık ve gevşeklik durumuna göre oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aura Nedir, Nasıl Görülür?

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?