By-Pass Nedir, Kimlere, Nasıl Yapılır?

By-Pass Nedir, Kimlere, Nasıl Yapılır?

BY-PASS yapmak için duran kalp olması gerekmektedir. BAY-PASS eski cumhurbaşkanımız rahmetli Turgut Özal ile literatüre geçmiş bir terimdir. Kalp problemi olan insanların yakından tanıdığı bu bay-pass terimi kalp damarlarını tedavi yöntemidir. Kalp makineye bağlanır sonra bay-pass ameliyatı yapmaya başlanır. Kalbe giden damarlardan biri tıkandığı zaman o damarın iptal edilerek başka bir kanaldan damar açılarak kan […]

BY-PASS yapmak için duran kalp olması gerekmektedir. BAY-PASS eski cumhurbaşkanımız rahmetli Turgut Özal ile literatüre geçmiş bir terimdir. Kalp problemi olan insanların yakından tanıdığı bu bay-pass terimi kalp damarlarını tedavi yöntemidir. Kalp makineye bağlanır sonra bay-pass ameliyatı yapmaya başlanır. Kalbe giden damarlardan biri tıkandığı zaman o damarın iptal edilerek başka bir kanaldan damar açılarak kan akışını sağlama yöntemine By-Pass adı verilir.

 Kan sulandırıcı araçlar bulununca yöntem değişti. Damarlarımız aslında tertemiz ve pürüzsüzken aldığımız sağlıksız besinler sayesinde damar sertlikleri sorunu yaşanmaya başlandı. Sadece şağlıksız besinler değil en etkili rahatsızlık kaynağı stres ve yaşlanma olarak sıralanıyor. Damarlarda sonra oluşan şekilli atık maddeler de damar duvarını kapatarak kan geçemez hale getiriyor.

By-Pass Nasıl Yapılır?

 Sadece yaşlılarda değil küçük yaşlardan itibaren damarlarda yağlanma başladığı ortaya çıkmış. Düzenli beslenme ve stresi azaltarak ve asla ve asla sigara , alkol almamak şartıyla risk faktörleri ciddiye alınmalı. yoksa kansız 20 dakika idare eder ama daha sonra  önlem alınmazsa kalp krizi kapınızda demektir.

Kimlere By-pass Yapılır?
By-pass ameliyatının yapılabilmesi için gerekli durumlar şu şekilde özetlenebilir;
  • Yoğun damar hastalıklarında
  • Bilhassa sol karıncığı kanlandıran damarlarda önemli daralmalar olduğu zaman
  • Sol kalbi besleyen ana koroner damarda ciddi daralmanın olduğunda
  • Stent ya da balon işlemlerinin başarısız olması halinde
 By-pass Ameliyatında Hangi Damarlar Kullanılır?
By-pass ameliyatında bacak toplardamarı, köprüleme için kullanılan damarlar, göğüs ön duvarını besleyen atardamar ve bunlara ilaveten ameliyat olacak kişinin yaşı ve diğer durumlar düşünülerek, koldan alınabilen bir atardamar olan radyal arter de kullanılabilir.
Bu damarların seçimi  hastaya göre değişkenlik gösterebilir. Çoğunlukla atardamarların  uzun dönemde açık kalma olasılığı toplardamarlara nazaran daha yüksektir. By-pass ameliyatının yapılabilmesi için gerekli durumlar değerlendirilir ve hekimlerce gerçekleştirilir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aşı Nedir, Aşının Önemi

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?