Ç HARFİ ÖĞRETİMİ NASIL YAPILIR

Ç HARFİ ÖĞRETİMİ NASIL YAPILIR

Ç harfinin öğretimi biraz zor gibi görünse de öğrencilerin daha önce yaptığı çalışmalardan dolayı el alışkanlığı ve kas uyumu olmuştur. Ondan dolayı çabuk anlayacaklarını düşünmekteyiz. Ç sesini öğretmek için yine her zaman olduğu gibi sesin hissettirilmesi gerekmektedir, içinde Ç harfi bulunan kelimelerden yola çıkarak öğrenciler de beyin jimnastiği yaptırmak gerekir. Bunun için her gün sabah Kahvaltıda […]

Ç harfinin öğretimi biraz zor gibi görünse de öğrencilerin daha önce yaptığı çalışmalardan dolayı el alışkanlığı ve kas uyumu olmuştur. Ondan dolayı çabuk anlayacaklarını düşünmekteyiz. Ç sesini öğretmek için yine her zaman olduğu gibi sesin hissettirilmesi gerekmektedir, içinde Ç harfi bulunan kelimelerden yola çıkarak öğrenciler de beyin jimnastiği yaptırmak gerekir. Bunun için her gün sabah Kahvaltıda içtiğimiz çay hangi harfle başlıyor diye düşünmelerini salık verebilirsiniz, ayaklarımızı sıcak tutmak için giydiğiniz yiyeceğin adı nedir, diye sorulduğu zaman alacağınız cevabın ilk harfi yine öğreteceğimiz harf olacaktır. Verecekleri cevap çorap olacaktır, çorap da yine çizme, çizgi, kelimesinin başındaki harfler bize bu harfi öğretimi ile faydalı olacaktır. çekiç kelimesinde ise başında ve sonunda olması büyük avantajıdır. Salata yemek için kullandığımız çatal hangi harfle başlıyor, diyerek düşünmelerini sağlayabilirsiniz.


Sınıfta Atatürk’ün resminin içinde bulunduğu çerçeveli örnek gösterebilirsiniz daha birçok farklı örneklerle çocuğunuzla Oyun şeklinde bu harfin öğretimine katkı sağlayabilirsiniz çekirdek Çekirge çanta, çiçek, hemen aklımıza gelen içinde Ç sesinin bulunduğu kelimeler… Bu harfi yazdırmak için de kılavuz çizgili defter bizim orta bölümündeki kırmızı çizgilerin arasına yazmalarını sağlamaya çalışıyoruz daha önceki öğrendiklerimizden biraz a harfine benzediğini ancak tamamlanmayan küçük a harfi olduğunu düşünebiliriz. Ç harfni öğrettikten sonra iki hafta sonra öğreteceğiz C harfini de şimdiden vermiş olacağınızı, Böylece işinizin kolaylaşacağını siz de biliyorsunuzdur. Değerli öğretmenler sevgili veliler harf öğretmenlerinin sonlarına yaklaştığımızı bundan sonra çocukların çorap söküğü gibi harfleri kavrayarak okuyup yazacağını kelimeler oluşturacağını, Hatta cümleler yazacağını, Dolayısıyla okuma yazma Bayramı’na hazırlanacaklarını şimdiden düşünmeye başlayabilirsiniz. Hoşça kalın, Sevgiyle kalın minik çiçekler. Unutmayın çocuk kelimesinin ilk harfi ile ne başlıyor düşünün bakalım.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  2. SINIF TÜRKÇE TÜMCE BİLGİSİ TESTİ

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?