Çağdaş Eğitim Anlayışları

Çağdaş Eğitim Anlayışları

Son dönemlerde klasik eğitim anlayışından vazgeçilmiş, insanların bilgiye ulaşma noktasında farklı görüşler ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda da öğrenme olayı aktif bir yöntem olmuş, dayatmalara karşı bilgiyi değil, bilgiye ulaşma yollarını gösteren eğitim anlayışı benimsenmiştir. Yani bilgi öğretmeye çalışılarak değil, bilgiye nasıl ulaşılacağını ve nasıl kullanılacağını benimseyen çağdaş eğitim anlayışları keşfedilmiştir. İnsanlara ve özellikle de çocuklara […]

Son dönemlerde klasik eğitim anlayışından vazgeçilmiş, insanların bilgiye ulaşma noktasında farklı görüşler ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda da öğrenme olayı aktif bir yöntem olmuş, dayatmalara karşı bilgiyi değil, bilgiye ulaşma yollarını gösteren eğitim anlayışı benimsenmiştir. Yani bilgi öğretmeye çalışılarak değil, bilgiye nasıl ulaşılacağını ve nasıl kullanılacağını benimseyen çağdaş eğitim anlayışları keşfedilmiştir.

İnsanlara ve özellikle de çocuklara bir şeyler öğretmek dünyanın en zor işlerinden birisidir. Hele de ülkemizin dünya kitap okuyanlar sıralamasında son sıralarda yer almasını göz önüne alırsak, yaptığınız işin ne kadar zor olduğunu bilmemiz gerekir.

Eğitimciler her türlü olumsuzluğa rağmen yine de çocukların karşısına güler yüzle çıkarsa, başlarını okşasak yanaklarına öpücükler kondurursa, çocuklarımıza sarılarak aradaki buz dağlarını eritirse, öğrencilerimizin kendilerini ifade etmelerine fırsat verirse, işte o zaman yaptığı işten zevk alır, bütün mazeretleri bertaraf etmiş olur. Kaliteli ders işlemek için yeni eğitim anlayışlarını gözardı etmemek gerekir.

Yeniş Eğitim Anlayışları

İşte çağdaş eğitim anlayışında gerçek öğretmenlik, yani sevginin cömertçe sergilenmesi, birlikte kararlar alınması, duyguların öğrencilerimizle paylaşılması ya da dünyaların yeniden keşfedilmesi esas alınmıştır.. 

Bu modern eğitim anlayışının gelişmesi, pekişmesi için de farklı etkinliklerin öğrenilmesi, farklı metot ve tekniklerin geliştirilmesi, siz değerli eğitimcilerin işini kolaylaştıracaktır. Aktif öğrenmeye davet ettiğiniz ve bizzat eğitim – öğretimin merkezinde olacak olan öğrencilerimizin, öğrenmeden zevk alacağı, aktif öğrenmenin içinde yer alacağı etkinlikleri hazırlamak çok önemlidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çinlilere İnsanlık Dersi Veren Türk

Sevgili eğitimciler, değerli öğretmenler,

 Durum böyle olunca da derslerde öykü okumadan matematik ya da fen bilgisi kitabı verdiğiniz ve oyuna doyurmadan zevksiz, isteksiz bir ders ortamında hapsettiğiniz çocuklarınızın kitabı sevimsiz bulması, bilimi ve sanatı hiçe sayması daha da ilerisi mutlu olmayı ve birlikte yaşadığı insanları mutlu etmeyi başarması beklenmemelidir.

Öğrencileri derse motive etmek 

 Böyle isteksiz, mutsuz öğrenciler yetiştirmek istemiyorsanız dersleri ilgi çekici hale getirip, öğrencilerin eğitimden zevk aldığı ve katıldığı eğitim ortamları oluşturmak için sınıfınızda ders aralarında anlatacağınız birkaç tane fıkra veya anı olsun. Çocukların dikkatini toplamak için sorabileceğiniz bir kaç tane bilmeceniz olsun. Çocukları dinlendirmek için, onlara okuyabileceğiniz veya anlatabileceğiniz birkaç tane hikaye ya da masal olsun. Yorulan kafaları dinlendirmek için onlarla söyleyebileceğimiz şarkılar olsun. Çok sıkıldıklarında dikkatlerini toplamak için oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlarınız olsun. Öğrencileri derse güdülemek için farklı tartışma konularını olsun. Sizin de kendinize göre oluşturabileceğiniz ilginç etkinlikleriniz mutlaka olsun ki, ne çocuklarınız dersten sıkılsın, ne de siz ders esnasında kendinizi parçalamaya çalışmayın.

Bütün dersi ilginç kılacak, eğlenceli hale getirecek tavsiyelerimiz içinde mutlaka mizahın olması gerekmektedir. Çünkü insanın doğası gereği gülmeye, eğlenmeye, kahkaha atmaya ihtiyacı vardır. Çocukların konuşmaya, oyun oynamaya ve bütün yeteneklerini, üretkenliklerini başkalarına gösterme ihtiyaçları vardır. Modern eğitim anlayışı sizi buna zorlayacaktır.

 Bu önemli ve küçük tavsiyelerimizi dikkate alırsanız mutlu bireylerin yetişmesine fırsat vereceksiniz. Hepinize saygı ve selamlar.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Yazınızda ifade ettiğiniz düşüncelere katılıyorum. Bir eğitimci olarak öğretmenlerin ilk önce çocukların “gönlüne” dokunabilmesi gerekir. Öğrencilerine ve onların fikirlerine değer veren öğretmenleri varsa, öğrenciler de -özellikle eğitim ve öğretimin ilk yıllarında- öğretmenlerini bir anne/baba olarak görüp öğretmenlerinin aktardığı sevgiye, ilgiye kayıtsız kalmıyor. Çok sevilen bir öğretmenin de öğrencilerini araştırmaya, öğrenmeye teşvik etmesi daha kolay oluyor. İşin içinde bir de mizah varsa öğrenme hem daha eğlenceli hem de daha kalıcı olabiliyor.

    Bu nedenle bu özellikleri barındırdığınız için teşekkürler öğretmenim!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?