Çalışanların Sosyal Ağı Linkedin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çalışanların Sosyal Ağı Linkedin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çalışanların iş tecrübelerini ve profesyonel iş hayatlarını arkadaşları ile paylaştığı platform olan linkedin nedir?Bu sosyal ağı kullanırken ne gibi avantajlar sağlar, kimler linkedinde olmalıdır? Dünya genelinde insanların çoğu Linkedin hakkında yeterli bilgi sahibi değildir. Varsa yoksa Facebook, Instagram, Twitter kullanıyorlar. Oysa hayatı idame ettirebilmek için her insanın işi, dolayısıyla paraya ihtiyacı vardır. İş ihtiyacının giderilmesi […]

Çalışanların iş tecrübelerini ve profesyonel iş hayatlarını arkadaşları ile paylaştığı platform olan linkedin nedir?Bu sosyal ağı kullanırken ne gibi avantajlar sağlar, kimler linkedinde olmalıdır?

Dünya genelinde insanların çoğu Linkedin hakkında yeterli bilgi sahibi değildir. Varsa yoksa Facebook, Instagram, Twitter kullanıyorlar. Oysa hayatı idame ettirebilmek için her insanın işi, dolayısıyla paraya ihtiyacı vardır. İş ihtiyacının giderilmesi ya da işverenlerin eleman temini noktasında sorunların giderilmesi için linkedin kullanılması büyük avantaj sağlayacaktır. Çünkü çalışanların birbirleri ile iletişim kurmasına olanak tanıyan hatta alışveriş imkanı sunan Linkedin hızlı bir atılım yapmak amacıyla Microsoft tarafından satın alındı.

Dünya üzerinde yaklaşık 500 milyon dolayında üyesi bulunan bu sosyal platform amacına uygun kullanıldığı zaman müthiş faydaları görülecektir. Gerçek hayatta güvenilir kişiler arasında iş odaklı hizmet veren linkedin ülkemizde de beş milyon civarında üyeye sahiptir. Hem Türkiye’de hem de uluslararası ticarette iş yapmak, ticarette bulunmak isteyen kişilerin profesyonel olarak kullanabileceği bu sosyal ağ yaygın bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Linkedin neden kullanılmalıdır

Bir işletmenin sahibi iseniz ya da acilen bir işe ihtiyacınız varsa önemli fırsatların yakalanabileceği en büyük platform olan linkedin sizlere hayal edemeyeceğiniz avantajları gözlerinizin önüne sunar. Bu sosyal platforma girip üye olduğunuz zaman, sizden önce buraya kayıt yaptıran aynı meslek grubunda yer alan arkadaşlarınızı da göreceksiniz.

İşinize anlam katmak, değer vermek akıllıca bir yatırım olacağı için sürekli iş dünyası hakkında yeni gelişmeler ile ilgili bilgi sahibi olma imkanımız da mevcuttur. İş bağlantıları yapmak ithalat ihracat hedeflerimize ulaşmak linkedin üyeliği ile çok da zor olmasa gerek.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Spor Yöneticiliği (Spor Yöneticisi) Hakkında Bilgi

Linkedin kullanmanın avantajları

  • Meslektaşlarımız ile tanışma buluşma konuşma
  • İş ortaklarımız ile birlikte hareket etme
  • Rakip firmaları tanıma
  • İşiniz hakkında takipçilerimize bilgi verme tanıtım yapma
  • İhtiyacınız olan profesyonel elemanlar bulma
  • Tecrübelerinizi başka ihtiyaç sahibi meslektaşlarımızla paylaşma
  • Kendi tecrübelerinizi ve diğer kullanıcıların uzmanlığını tecrübesini okuyup satışınızı artırma
Linkedin’de  başarılı olmanın ipuçları

Linkedinde hesap oluşturarak iş dünyasına nasıl girilir

Birkaç dakikanızı ayırarak kişisel linkedin hesabı oluşturabilirsiniz. Profil  bilgilerinizi en iyi şekilde düzenleyip sizinle iletişim kurmak isteyenlere doğru bilgi verebilirsiniz. Linked’e üye olmak için gerekli bölümlerin en iyi şekilde doldurulması gerekmektedir. En önemlisi de yaşadığınız yerdeki iş potansiyelleri ve arkadaşlarınız, çalıştığınız işletme olacaktır. Daha  sonra bilgilerinizi güncelleme hakkınız olacağından yanlış bilgi girme endişesine kapılmayın.

Linkedin’e üye olduktan sonra ekstra bilgiler girmeyi ihmal etmeyin! Profesyonel bir sosyal platform olan linked sizlere yeni arkadaşlar edinme,  yeni iş fırsatları ve çeşitli hedeflere ulaşmak için ücretli ya da ücretsiz paketler de sunacaktır.

Diğer  sosyal ağlarda olduğu gibi kendinize uygun bir fotoğraf yükleyebilirsiniz. Profilinizin  arka planında yer alacak bir resim de tercih edebilirsiniz. Kendinizi anlatan bir özet kısa bilgi eklerseniz sizi tanımak isteyen,  sizinle görüşme yapacak olan çalışma arkadaşlarınıza kolaylık sağlamış olursunuz.

Profilinize hedeflerinizi, mesleki başarılarınızı, becerilerinizi ve deneyimlerinizi ekleyebilirsiniz.

Aslında Linkedin, kariyer fırsatı yakalamak için doldurduğunuz CV gibi düşünülebilir. Gerçekçi bilgiler doldurarak, sizinle iletişim kurmak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz. Bu sebeple dürüstlük ilk rensip olmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnternet Paketleri Aldatmacası 

Linked üyeliği ile iş dünyasına giriş yaptıktan sonra beğendiğiniz haberleri ve duyuruları profilinizden paylaşabilirsiniz.

Linkedin’de  başarılı olmanın ipuçları

Eksiksiz mükemmel bir profil oluşturmak önemlidir. İyi bir başlangıç yapmak geleceğiniz açısından önemlidir. Linkedin  başarısı için şirket adı, iş ünvanı veya diğer açıklama kısımlarının gerekli durumlarda doldurulması şarttır. Sizinle iletişim kurmak isteyenler sizin ne iş yaptığınızı, kim olduğunuzu tereddütsüz bilmeleri gerekir.

Türkiye’de hedeflerini tam olarak tutturamayanlar yurtdışı bağlantısı yapmak, ticarette başarılı olmak istiyorsa linkedin kullanmak zorundadır. Şirketler  etkinliklerini buradan duyurabilir.  Bağlantı  kurmak istediğiniz insanlara buradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.  Sadece yurt içinde değil, yurt dışındaki benzer firmalarla etkinliklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sıcak  konular açarak içerik dağıtımı yapabilirsiniz. Haber ve durum güncellemeleri ile kendinizden söz ettirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Satılık Konutun Değeri Nasıl Belirlenir başlıklı makalemizde Ev alım satımında fiyat nasıl belirlenir, Ev değeri hesaplama ve Konut değeri hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?