Çam Ağaçları Tırtıllardan  Korunuyor

Çam Ağaçları Tırtıllardan Korunuyor

Tırtıllar özellikle çam ağaçlarını seçerek istila eder, sonrasında ağacı kuruyuncaya kadar ayrılmazlar. Çam kese tırtılı olarak da bilinen bu zararlı sürüsü biyolojik dengenin gözetilerek yok edilmesi için çalışmalar yapılıyor. Görsel olarak da kötü bir görüntü oluşturmasının yanı sıra ağaçlarda oluşan tahribat da oldukça büyük oluyor. Çam kese böceği aslında bir kelebek türüdür. Bu tür, tırtıl […]

Tırtıllar özellikle çam ağaçlarını seçerek istila eder, sonrasında ağacı kuruyuncaya kadar ayrılmazlar. Çam kese tırtılı olarak da bilinen bu zararlı sürüsü biyolojik dengenin gözetilerek yok edilmesi için çalışmalar yapılıyor. Görsel olarak da kötü bir görüntü oluşturmasının yanı sıra ağaçlarda oluşan tahribat da oldukça büyük oluyor.

Çam kese böceği aslında bir kelebek türüdür. Bu tür, tırtıl dönemine girince ağaçlara zarar vermeye başlıyor. Sadece ağaçlara değil ağaçların altında piknik yapmak isteyen insanlara da zarar veriyor. Ağaçlar bu zararlı böcek sebebiyle gelişimini tam olarak tamamlayamıyor, sonrasında da kuruyup gidiyor.

Orman Genel Müdürlüğü ilaçlı mücadele yanında biyolojik kökenli ilaçlarla da mücadele edilerek bu zararlardan kurtulma yolu tercih ediliyor. Ormanların ve özellikle de çam ağaçlarının en büyük düşmanı olarak kabul edilen, tırtıl ya da çam kese adı da verilen böceklerin yok edilmesi için Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü mücadele başlattı.

Ege bölgesinin en çok orman alanına sahip olan Muğla ili, bu konuda önceki yıllardan edindiği tecrübeleri kullanarak ormanlarını korumak amacıyla biyolojik mücadele verecek. Marmaris Orman İşletme Müdürlüğünün verdiği bilgilere, göre 3 bin hektarlık alanda bulunan kızılçam ağaçlarını korumak amacıyla çam kese böcekleri ile mücadele yapılacağını söylendi. Her yıl çok sayıda ağacın kurumasına sebep olan bu tehlikeli böcek türünün ağaçların yeni filizlerini yemesi sonucunda çam ağaçlarının kurumasına sebep olmaktadır. Bu amaçla ağaçlarını korumak için mücadeleye her zamankinden daha erken başlandığı söylendi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  DİK TEMEL A HARFİNİN ÖĞRETİMİ
Çam ağaçları tırtıllardan korunacak

Mücadele kapsamında eko-sistemin olumsuz yönde etkilenmemesi amacıyla kimyasal ilaçlarla değil, biyolojik olarak mücadele yapılacağını bildirdi. Çünkü önceki yıllarda yapılan yanlış mücadele sonucunda hiçbir fayda sağlanamadığı gözlendi. Geçen yıllarda çam kese böceklerinin yuvalandığı ağaçların üzerindeki keseler toplanıp yakılmış, ancak bu yöntemden hiçbir başarı elde edilememişti. 2010 yılından beri ‘adacık’ adı verilen yeni bir yöntem keşfettiklerini, bu yöntem ile büyük başarı yakaladıklarını dile getiren yetkili şu bilgileri verdi:

Ormanlarımızdaki ekolojik dengeyi korumak amacıyla faydalı olarak gördüğümüz adacık yönteminde, orta kısmında bir adacık olan ve çevresi su ile kaplı adanın üzerine ortalama 200 civarında tırtıl kesesi bırakılıyor ve bu keselerde tırtılların larvalarının yiyerek beslenen sinekler üretiliyor. Daha sonra yürüyen tırtılların karşı tarafa geçmek istemesi üzerine etrafındaki suya temas ediyor ve karşı tarafa geçemeyince yok oluyorlar. Böylece sinekler gelip çam ağaçlarının üzerindeki tırtılları yiyorlar.

Bir önceki yazımız olan Satılık Konutun Değeri Nasıl Belirlenir başlıklı makalemizde Ev alım satımında fiyat nasıl belirlenir, Ev değeri hesaplama ve Konut değeri hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?