Çam Kozalağı Suyu Neye İyi Gelir, Faydaları-Zararları Nelerdir

Çam Kozalağı Suyu Neye İyi Gelir, Faydaları-Zararları Nelerdir

Yüksek bir tepede ya da  geniş bir vadide kocaman çam ağaçları altında oturup serinlemek insanın ömrünü uzatır. Çam ağaçlarından yayılan rayiha ise insanı mest eder. Büyük şehirlerin kargaşasında boğulan insanlar mis gibi oksijen dolu çam kokulu havayı teneffüs etmek için can atar. Sağlık sorunları yaşayan insanlar reçeli bile yapılan çam kozalağından şifa aramaktadır. Görüntüsüyle bile […]

Yüksek bir tepede ya da  geniş bir vadide kocaman çam ağaçları altında oturup serinlemek insanın ömrünü uzatır. Çam ağaçlarından yayılan rayiha ise insanı mest eder. Büyük şehirlerin kargaşasında boğulan insanlar mis gibi oksijen dolu çam kokulu havayı teneffüs etmek için can atar. Sağlık sorunları yaşayan insanlar reçeli bile yapılan çam kozalağından şifa aramaktadır. Görüntüsüyle bile insanı etkileyen, kalbine huzur dolduran, tabiatı süsleyen, piknik alanlarının süslü konumundaki çam ve onun değerli meyvesi kozalağının bin bir derde şifa dağıttığını bilmeyen varsa yazımızın devamını merakla okumaya devam edecektir.

Gerçi artık hiçbir şeye şaşırmaya gerek yok. Çünkü aklınıza gelebilecek her türlü sebze-meyve veya katı sert kabuklu bitkilerden bile reçel yapılmaktadır. Yazıyı okurken hem içinizi ferahlayacak, hem de yaşadığınız farklı hastalık ya da sorunlarınızın tedavisini bulmak için çam kozalağının faydalarını öğrenmiş olacaksınız.

Yazıyı okurken bile içiniz açılacak, çam kozalağı suyu neye iyi gelir, faydaları ve hatta yanlış kullanım sonucunda zararlarını bile öğreneceksiniz.

Çam kozalağının faydaları nelerdir

Reklamlarda çok sık karşımıza çıktığı için dikkatinizi çekmiştir, çam yağından yapılan kremler, şampuanlar  saç köklerinin bilimsel olarak beslenmesine katkı sağladığı ispat edilmiştir. Saç dökülme sorunlarına çözüm olması bakımından çam kozalağı yağı önemli bir kazanımdır. Çünkü saç dökülmesi sorunu herkesin çözmek için üzerinde yoğun çalışmalar yaptığı bir alandır. İşte bu manada saçların beslenmesi, dolayısıyla dökülmeden önce saç kıllarının kafada kalması sağlanır. Bu sebeple çam kozalağının yararları bilimsel manada en önemli buluşlar arasındadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İyi ve Doğru Yağ Yakmanın Faydaları

Nezle, grip gibi soğuk algınlıkları ile ortaya çıkan hastalıkların hızlı bir şekilde vücuttan atılmasında çam kozalağı suyunun önemli bir etki yaptığı bilinmektedir.

Vücutta bağışıklığı artıran önemli etkisi bulunan çam kozalağı özel bileşenleri sayesinde vazgeçilmez bir bitkidir. Her türlü solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde çam kozalağı yardımcı bir maddedir.

Akciğer hastalıklarının en önemli sebebi sigara ve tütün maddeleri olduğunu herkes bilir. İşte bu zararlı etken maddelerin solunum yollarından atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse, çam kozalağının en önemli yararları şunlardır;

  • İnsanda odaklanma yeteneğine destek verir.
  • Vücudun metabolizmasını düzene soktuğu için uykusuzluk sorununa çözüm olur.
  • Ruhsal açıdan sorun yaşayan insanların hormonlarının tedavisini hızlandırır.
  • Hızlı bir şekilde yayılan mikropların vücutta yayılmasına engel teşkil eder.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
  • Nefes açar, akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Nefes darlığı, bronşit, öksürme, boğaz ağrısı gibi üst solunum yollarının tedavisinde kullanılır.
  • Çam kozalağının etken maddesi olan pinen her türlü solunum rahatsızlıklarının tedavisinde etken bir maddedir.

Çam kozalağı suyu neye yarar

Halsizlik, nefes darlığı, bronşit, grip, nezle, mide sorunları başta olmak üzere astım rahatsızlığın tedavisinde çam kozalağı suyu önemli bir tedavi destek ürünüdür.

Çam kozalağnın hazırlanışı

Çam kozalağı suyu nasıl hazırlanır

Çam kozalağı suyu hazırlanışı şöyledir;

5-6 tane çam kozalağı küçük parçalara ayrılır. Uygun bir kaba yerleştirilir, içine su ilave edilir. Su dolu kabın içindeki çam kozalakları bir gün bekletildikten sonra 30 dakika kaynatılır. Sonra süzülür, içine suyu tatlandırmak için bal ya da şeker ilave edilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Stresin Faydaları' Bilimsel Olarak Açıklandı

Hazırlanan çam kozalağı suyu kürü her gün bir iki bardak içilmelidir. Çam kozalağı suyu içenler yukarıda saygımız rahatsızlıkların vücuttan atılması için önemli bir destek maddesi kullanmış olur.

Çam kozalağından reçel de yapılmaktadır. Reçelin faydalarından istifade etmek için  yine yukarıda saydığımız rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmak için uygundur.

Çam kozalağı reçeli nasıl yapılır

Farklı yöntemler uygulanarak çam kozalağı reçeli ortaya çıkarsa da en uygun olanı şu şekildedir;

Çam kozalağı reçelinin yapılışı için 7-8 adet kozalak beş-altı tane kuru incir, 1 kilogram toz şeker gerekmektedir. Bütün malzemeler uygun bir kaba yerleştirildikten sonra en az 2 saat kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Kaynayan çam kozalakları köpüğünü toplayıncaya kadar devam edilmelidir. Sonrasında süzülerek kullanım için çam kozalağı reçeli hazır hale gelecektir.

Farklı şekillerde reçel elde etmek için değişik meyve karışımları ile de denemeler yapılabilir.

Çam kozalağının zararları

Çam kozalağının yanlış kullanım veya eksik bilgiden dolayı yan etkileri ve zararları olabilir. Bu sebeple kesinlikle olgunlaşmamış çam kozalağı kullanılmamalıdır! Çam kozalağından elde edilen suyun aşırı tüketimi neticesinde zararlı etkileri görülebilir. Bu sebeple yeteri miktarda çam kozalağı suyu ya da çam kozalağı reçeli tüketmek için dikkatli hareket edilmelidir. Bu sayede çam kozalağının faydaları kısa süre içerisinde kullanan kişiler tarafından fark edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?