Cam Nasıl Üretilir

Cam Nasıl Üretilir

KUMDAN CAMA YOLCULUK Cam günümüzde üretimi yapılan en doğal ve en sağlıklı ürünlerden birisidir. Cam bardak, sürahi, saklama kabı gibi ev eşyaları yüzlerce yıldır insan hayatının bir parçası olarak bize sağlıklı yaşam sunmuştur. Doğada serbest olarak bulunan kristal yapılı ufak camlar ilk olarak süs eşyası olarak kullanılmış. Daha sonra ise ev eşyalarının en beğenileni olmuştur. […]

KUMDAN CAMA YOLCULUK

Cam günümüzde üretimi yapılan en doğal ve en sağlıklı ürünlerden birisidir. Cam bardak, sürahi, saklama kabı gibi ev eşyaları yüzlerce yıldır insan hayatının bir parçası olarak bize sağlıklı yaşam sunmuştur. Doğada serbest olarak bulunan kristal yapılı ufak camlar ilk olarak süs eşyası olarak kullanılmış. Daha sonra ise ev eşyalarının en beğenileni olmuştur. İlk kez camın kesin olarak nerede ve nasıl üretildiği bilinmemektedir.

Mısır ve Mezopotamya’da ilk çağlarda cam üretildiğine ilişkin bilgiler vardır ama tam olarak net bilgilere ulaşmak ileriki dönemlerde mümkün olmuştur. Cam eşyalar ilk anlarından itibaren her dönemin ev ihtiyaçlarını göz önüne alarak şekillendirilip, günümüze kadar gelmişlerdir. Cam ev eşyaları sadece bir ihtiyacı karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda estetik kaygılarla şık tasarımlar olarak evlerimizde en görkemli yerlerde yerlerini alıyorlar. Son teknoloji ürünlerde bile titizlikle şekil verilip servis edilmektedirler.

Cam Üretim Aşamaları

Cam üretimi için gerekli ham maddenin depolanması üretimin ilk aşamadır. Camın ana maddesi olan silisyum en çok kumda bulunur. Fabrikaya ham madde olan kum getirilerek üretilecek cam eşyanın özelliğine göre bilgisayar kontrolünde bu maddeler en iyi şekilde incelenerek ayrıştırıyor. Borulardan alınarak ham maddeler karıştırıcılara alınıyor. Hazırlanan harman bantlar aracılığıyla fırınlara aktarılıyor, fırına giden harmanın en basit hali hamur halinde görünüyor. Sonra kontrol odasında sürekli kontrol ediliyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dronelardan 'Kartal' ile Korunma

KUM NASIL CAMA DÖNÜŞÜR

Fırına giren bu  harman 1500 santigrat derecelik sıcaklıkta ergime başlıyor. Aslında silisyumun ergime derecesi bin yedi yüz derecenin üzerindedir, ancak karışımında bulunan soda sayesinde bu sıcaklık uygun dereceye kadar düşürülüyor. Harmanda karıştırılan kireç ise cama saydamlık vermek için ilave ediliyor. Fırında ergime sağlanırken aynı zamanda karışımdaki gazlar da ortamdan uzaklaştırılması için fırına giren harman on iki saat sonunda akışkan bir hal alıyor.

Camın bir sonraki durağı ise çalışma havuzu oluyor.  Bu karışım 1500 derece sıcaklıktaki cam havuzlarda kontrollü olarak soğutuyor. Cam 1100 dereceye kadar soğuduğunda şekillendirme işlemi başlıyor. Kanallardan akan cam istenen büyüklükte kesiliyor. ateş parçası gibi görünen  bu cam, kalıplara alınarak istenen şekil verilmek üzere biçimlendiriliyor. Ürünün tarzına göre farklı şekiller alıyor. Çay ve su bardakları pres makinalarında üretiliyor. Böylece kumdan cama şeffaf sağlıklı dönüşümün hikayesi tamamlanıyor.

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?